Korzyści z żywienia bydła sianokiszonkami Sty16

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Korzyści z żywienia bydła sianokiszonkami

Sianokiszonka to popularny w ostatnich latach rodzaj paszy, którą można podawać bydłu. Powstaje ona z siana, które zostało najpierw ścięte i wysuszone, a jest przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Żywienie bydła sianokiszonką przynosi wiele korzyści z punktu widzenia hodowcy zwierząt gospodarskich. Jest tak, ponieważ pokarm ten jest cennym źródłem składników odżywczych, pozostając jednocześnie lekkostrawnym i dobrym sposobem na utrzymanie bydła w dobrej kondycji, a także zapobieganie chorobom.

Dobór roślin do sianokiszonki

Sianokiszonka to rodzaj paszy wytwarzanej z trawy lub roślin strączkowych, które zostały skoszone i przechowywane na paszę dla zwierząt. Jest ona podobna do siana, ale odróżnia ją od niego m.in. wyższy poziom wilgoci. Sianokiszonkę można wytwarzać z dowolnego rodzaju upraw, ale najczęściej uzyskuje się ją z takich roślin jak na przykład:

  • lucerna,
  • koniczyna,
  • tymotka.

Oczywiście, wyżej wymienione rośliny to nie jedyne dostępne gatunki, które można wykorzystać w celu przygotowania sianokiszonki. Generalnie, do tego celu bardzo dobrze będą nadawać się tzw. rośliny motylkowate. Taki stan rzeczy wynika z prostej przyczyny: gatunki te są stosunkowo łatwe podczas uprawy, a podczas hodowli skutecznie pobierają one wartości odżywcze z podłoża. Dzięki temu pokarm przygotowany na jej bazie będzie cenny dla zwierząt.

Jakie są zalety ze stosowania sianokiszonek w gospodarstwie?

Tak duża popularność sianokiszonki nie byłaby możliwa, gdyby nie liczne zalety związane z tym rodzajem pożywienia. Przede wszystkim pokarm ten jest bogaty w błonnik i ma niską zawartość cukru, co czyni go doskonałym i zdrowym pokarmem dla bydła

To jeszcze nie wszystko, ponieważ sianokiszonka jest również dobrym źródłem białka, minerałów i witamin. Wszystkie te składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowia bydła oraz jego prawidłowego rozwoju.

Zwierzęta gospodarcze, które regularnie jedzą sianokiszonkę, rzadziej chorują, ponieważ ten typ pokarmu pomaga im pozostać nawodnionym. Sianokiszonka jest ważna również istotna z punktu widzenia układu pokarmowego bydła w dobrym stanie. Last but not least, zapobiega ona chorobom, w tym na przykład wzdęciom.

Warto pamiętać również, że sianokiszonka jest również dobrym źródłem węglowodanów, które stanowią ważne źródło energii dla hodowanych zwierząt w gospodarstwie.

Jak uzyskać dobrą sianokiszonkę?

Aby móc uzyskać dobrą sianokiszonkę, konieczne jest przeprowadzenie procesu składającego się z kilku etapów.

Pierwszym ważnym krokiem w procesie produkcji sianokiszonki jest ścięcie siana. Następnie, należy zadbać o jego prawidłowe wysuszenie. Można to zrobić, rozkładając siano na polu lub na plandece i pozostawiając je do momentu wyschnięcia. W zależności od ilości pokarmu, temperatury itp. może to potrwać od kilku do nawet kilkunastu dni. Jeśli chcesz sprawnie wykonać to zadanie, możesz użyć wentylatora — takie działanie znacznie przyspieszy Ci proces suszenia.

Jeśli chcesz, by pokarm schnął szybko i równomiernie, ważne jest, aby pociąć siano na małe kawałki.

Kolejnym ważnym etapem jest właściwe przechowywanie sianokiszonki. Można zrealizować to zadanie, wkładając wysuszoną mieszankę do worków lub pojemników i przechowując ją w chłodnym, suchym miejscu.

bele

Sianokiszonkę można również przechowywać w belach, ale należy to robić tylko wtedy, gdy zamierza się nią karmić bydło w ciągu kilku tygodni, gdyż sprasowana sianokiszonka zacznie się psuć po tym czasie.

Dobrym sposobem na wydłużenie żywotności tego pokarmu jest folia do sianokiszonki. Odpowiednio dobrana folia to swego rodzaju warstwa ochronna, która chroni magazynowany pokarm przed dostępem tlenu oraz wilgoci. Jest to bardzo ważne, ponieważ powietrze dostające się do sianokiszonki to czynnik, który znacząco podwyższa ryzyko gnicia pożywienia.

Korzyści z żywienia bydła sianokiszonką. Podsumowanie

Korzyści z karmienia bydła sianokiszonką sprawiają, że pokarm ten chętnie wykorzystuje się na co dzień. Przede wszystkim, sianokiszonka jest dobrym źródłem cennych składników odżywczych dla bydła, pozwalając gospodarzowi na utrzymanie hodowanych zwierząt w dobrym stanie i zmniejszenia ryzyka wystąpienia różnego rodzaju chorób.

Jeśli jednak rozważasz dodanie sianokiszonki do diety hodowanego przez Ciebie bydła, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do produkcji oraz przechowywania tego pokarmu. Jedynie dzięki temu sprawisz, że pozostanie ona zjadliwa dla zwierząt oraz pełna cennych składników odżywczych.