Kiedy i komu przysługuje samochód zastępczy? Maj21

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Kiedy i komu przysługuje samochód zastępczy?

Auto zastępcze jest nie tylko opcją, ale i koniecznością, w sytuacjach, gdy nie dysponujemy własnym samochodem. Powody, dla których chcemy wynająć auto, mogą być podobne – niesprawność naszego pojazdu, awaria, długa naprawa w warsztacie oraz stłuczka czy wypadek. Zniszczony lub częściowo uszkodzony samochód, to podstawowe powody, dla których możemy ubiegać się o przyznanie nam auta zastępczego. Należy jednak zaznaczyć, że wniosek taki zostanie rozpatrzony pozytywnie jedynie wtedy, gdy żadna z powyższych sytuacji nie została spowodowana naszymi działaniami.

Istnieją 3 podstawowe sytuacje, podczas których mamy pełne prawo do skorzystania z możliwości, jaką jest wynajęcia samochodu zastępczego:

  • Wynajęcie samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku lub stłuczki,
  • Wykorzystanie polisy AC,
  • Wynajem podczas trwania napraw naszego samochodu.

Warto również pamiętać o tym, że decyzja o prawie do wynajęcia samochodu zastępczego, należy do ubezpieczyciela. Poza tym, każda sytuacja jest rozpatrywana w sposób indywidualny. Oznacza to, iż ubezpieczyciel ocenia, czy auto zastępcze faktycznie jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Prawo do przyznania zastępczego samochodu, udziela się na podstawie złożonego wniosku.

W dokumencie takim zawierają się wszystkie informacje dotyczące sposobu uszkodzenia samochodu. Dodatkowo, we wniosku należy poruszyć kwestię dotyczącą konieczności przyznania nam samochodu zastępczego. Musimy podać argumenty, które świadczą o tym, że bez auta doznamy strat. Dobrym argumentem będzie więc konieczność codziennych dojazdów do pracy oraz odwożenia dzieci do szkoły.

Warunki przyznawania auta zastępczego

W każdej sytuacji, w której to my jesteśmy stroną poszkodowaną, mamy pełne prawo do wynajęcia auta zastępczego. Aby móc zaspokoić wszystkie swoje potrzeby związane z wykorzystaniem samochodu, należy jak najszybciej złożyć wniosek o przyznanie nam auta. W dokumencie tym powinny zawierać się wszystkie wymienione wyżej informacje. Argumenty muszą być trafne i rzetelne, gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe może nam odmówić pozwolenia na wynajem. W takim przypadku, zawsze możemy wystosować pozew sądowy. Możemy się również odwołać od decyzji, korzystając z pomocy Rzecznika Ubezpieczonych.

Warto również poruszyć kwestię, która dotyczy długości wynajmu. W większości sytuacji, możemy wynająć samochód od dnia uszkodzenia do dnia, w którym zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Zasada ta dotyczy polisy OC. Bardzo często jednak, samochód możemy wynająć jedynie na 3-4 dni, w przypadku ubezpieczenia AC. W niektórych przypadkach, auto zostanie nam przyznane jedynie na okres naprawy, czyli do maksymalnie 4 dni oraz w sytuacji, gdy naprawa się przedłuża.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wynajmu auta?

Pomimo informacji, jakie zostają zawarte we wniosku, ubezpieczyciele mogą odmówić przyznania zastępczego pojazdu. Żelaznym argumentem stosownym przez agencje ubezpieczeniowe, jest możliwość korzystania z różnych środków komunikacji miejskiej. Warto jednak pamiętać, że zawsze możemy odwołać się od negatywnej decyzji, która opiera się na powyższym stwierdzeniu.

Samochód bowiem jest wykorzystywany nie tylko w celu dojazdu do pracy, ale i dla własnych korzyści. Oznacza to, iż gdybyśmy mieli korzystać jedynie ze środków komunikacji miejskiej w celu zaspokajania swoich potrzeb, nie kupowalibyśmy samochodu. Pomijając wszelkie sytuacje, w których wynajem auta a OC lub AC jest nieuzasadniony, ubezpieczyciel może również odmówić przyznania auta w sytuacji, gdy będziemy ubiegali się o wynajem samochodu będącego klasę wyżej niż nasz uszkodzony.