Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jedlina-Zdrój – jaka jest historia tego miasta?

Jedlina Zdrój jest miastem z bogatą i ciekawą historią, którą naprawdę warto poznać. Pierwsze wzmianki dotyczące tej miejscowości pochodzą z XIII wieku. Początkowa nazwa Jedliny Zdrój brzmiała Tannhausen, gdzie w tym czasie osada wchodziła w skład posiadłości księcia Bolka I. Należy dodać, że nazwa ta została ostatecznie zmieniona. Określenie Jedlina pochodzi od rosnących lasów jodłowych na tym obszarze. W XVI wieku odkryto źródła wody leczniczej, przez co miejscowość ta określana jest, jako uzdrowisko nazywane Charlottenbrunn.  Na Terenia dawnej Jedlinki budowane były osady przez drwali, myśliwych, hodowców zwierząt, rzemieślników oraz osób zajmujących się innymi rodzajami rzemiosła.

Jedlina Zdrój w XVII wieku stała się dużą wsią, gdzie obszar można porównać do obecnych rozmiarów miasta. W 1535 r. na terenie tej wsi wydobywana była miedź, jednak po pewnym czasie złoża się wyczerpały. Rok 1611 to czas, kiedy Jedlina zaczęła należeć do innego właściciela Heinricha Von Kuhla. Od tej chwili wieś bardzo często zmieniała swoich właścicieli, 

Pomimo że Jedlina bardzo szybko się rozwijała cały ten proces, został zatrzymany przez powódź, wojnę i czas głodu. W 1740 roku na terenie wsi uzyskano pozwolenie sprzedaży płótna, a w 1742 roku otwarto kopanie węgla, która z uwagi na małe złoża zasilała jedynie okoliczne miejscowości. Rok 1768 to przełom, gdyż Jedlina otrzymała prawa miejskie, co wiązało się z pewnymi udogodnieniami. Kilkadziesiąt lat później działalność lecznicza na terenie tej miejscowości uległa znacznemu rozwojowi, gdzie zaczęto stosować kuracje owczym oraz kozim mlekiem.

W 1900 roku powstała poczta z telegrafem, która zachowała się do dnia dzisiejszego i mieści się przy ul. Warszawskiej 6. Jest to jeden z zabytków ściśle związanych z historią. Dwa lata później zaczęto układać nawierzchnie kamienne. Zamontowano także oświetlenie zasilane gazem, a w miejscu, gdzie mieściło się uzdrowisko oświetlenie elektryczne. Jedlina Zdrój zaczęła się rozwijać, ale po pewnym czasie zasoby wody leczniczej się skończyły i zaczęto dowozić ją ze Szczawna. Na zaniknięcie źródła wpływ miały przede wszystkim prace górnicze oraz intensywne korzystanie z dobrodziejstw wody źródlanej.

Przez Jedlinę prowadziły trasy turystyczne w kierunku Gór Sowich oraz Gór Suchych. Gdy nadszedł czas wojny na terenie tej miejscowości utworzono obóz jeniecki, z którego więźniowie musieli pracować w niedalekich zakładach przemysłowych. Proces ten zakończył się wraz z zakończeniem wojny.

Lata 1948-1954 to czas, kiedy został utworzony dom dziecka, a następnie przeniesiono do z Pałacu do miasta Jedlina. Okres 1976 -1992 to działania Zakładów Włókienniczych Przemysłu Terenowego. Po tym czasie pałac został przejęty przez gminę i obecnie trwają tam prace konserwacyjne.

miasto

Jedlina Zdrój jest miastem, które wciąż zaskakuje wieloma ciekawostkami. Etapy rozwoju oraz powstawania obiektów tej miejscowości wpłynęły na obecny wygląd i układ miasta, co oczywiście odegrało w tym przypadku bardzo ważną rolę.

Historyczne zabytki w Jedlinie Zdrój

Jedlina to miejscowość, gdzie niektóre elementy powstającego kiedyś budownictwa przetrwały do dziś. Oczywiście wiele elewacji i pierwotnego wyglądu budynków uległo zniszczeniu lub przekształceniu. Na szczęście w mieście tym wciąż znajdują się obiekty, które przetrwały długie lata, dzięki czemu wpływają na większą atrakcyjność miasta, tym samym przyciągając turystów.

Dużo elementów, które się zachowały znajdują się w okolicy Placu Zdrojowego. To właśnie tam można zobaczyć części budynków oraz zachowane trasy, które od początku istnienia Jedliny zostały niezmienione. Warto wspomnieć tutaj także o kościołach, Pałacu Jedlinka, Pomniku Carla Christiana Beinerta, kapliczkach, Fontannie oraz rzeźbie Charlotty. Wiele z tych budynków dostępnych jest do zwiedzania, gdzie można jeszcze lepiej poznać historią Jedliny Zdrój.

Każdy z zabytkowych obiektów ściśle związany jest z historią tego miejsca. Ponadto można spotkać tu wiele stylów architektonicznych nawiązujących m.in. do baroku, renesansu, czy budowli berlińskich Większość budynków jest obecnie odnowiona i wyremontowana, jednak pomimo tego starano się zachować, jak najwięcej szczegółów, aby Jedlina Zdrój przypominała miejscowość z dawnych lat.