Jak przygotować się do ultrasonografii stawów? Maj22

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak przygotować się do ultrasonografii stawów?

Jednym z często wykonywanych badań, które pomagają w diagnozie lub przygotowaniu drogi leczenie, jest USG. Obecnie technologia pozwala w ten sposób zbadać wiele narządów wewnętrznych, a dzięki tak bezbolesnej i nieinwazyjnej metodzie, pacjenci nie odczuwają skutków ubocznych oraz znacznie mniej się stresują. Jeszcze przed pójście na wizytę, należy odpowiednio się przygotować, zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie się do ultrasonografii jest ważne?

Odpowiednie przygotowanie do wykonania USG jest kluczowe, ponieważ w przypadku badania niektórych narządów czy części ciała, wymagany jest pełen pęcherz, wyeliminowanie niektórych produktów spożywczych lub bycie na czczo. Stąd w momencie uzyskania skierowania, warto od razu zapytać lekarza o zalecenia oraz wskazówki w tej kwestii. Nieprzestrzeganie wytycznych można skutkować niemożnością wykonania analizy lub uzyskanie fałszywego wyniku, co oznacza, że konieczne będzie jego powtórzenie. Nieprawidłowe wykonanie instrukcji może skutkować tym, iż fale ultrasonograficzne nie dotrą w głąb ciała i tym samym obraz będzie niewyraźny, niemożliwy będzie pomiar organu, jego reakcji np. na płyny, a specjalista nie dostrzeże niepokojących zmian lub rezultatów dotychczasowego leczenia.

Jakie są zalecenia dotyczące przygotowania się do takiego badania stawów?

Do wykonania USG stawów niewymagane są specjalistyczne, konkretne przygotowanie związane z dietą czy z przyjmowaniem leków. Warto jednak pamiętać, aby ubrać komfortowe oraz luźne ubranie, które pozwoli na szybkie odsłonięcie miejsca wykonania badania np. kolana czy łokcia. Do tego dobrze jest zabrać ze sobą dotychczasowe wyniki, związane z danym urazem. Jeszcze inną kwestią jest brak przeciwwskazań, które wykluczają taką procedurą. Do tego typu sytuacji zaliczane jest posiadanie otwartych ran, poparzeń, uszkodzenia kości, stanów zapalnych lub infekcji skóry na powierzchni, gdzie sonda będzie się przesuwać, obecnego złamania lub posiadanie go w niedawnym czasie. W ostatnim przypadku poruszanie głowicy po danym miejscu może wywoływać ból.

Przygotowanie się do innych badań USG

Przed badaniem jamy brzusznej konieczne jest, aby nie jeść co najmniej 6 godzin przed oraz pić niewielkie ilości wody niegazowanej. Jeśli pacjent przyjmuje jakiś leki, powinien je wziąć, popijając wodą, ale nie później niż 1 godzinę przed wizytą. Do tego w wieczór przed dniem badania należy zjeść lekki posiłek, unikać produktów wzdymających, napojów gazowanych, jogurtów, podobnie jest, jeśli chodzi o posiłki już w dniu USG. Istotnym elementem są leki rozkurczowe, na wzdęcia lub odgazowujące, zgodnie z tym, co zaleci lekarz wystawiający skierowanie.

USG, które nie wymaga dodatkowych, specjalnych zaleceń, jest to dotyczące piersi. Warto pamiętać, że jeśli kobieta odczuwa większą tkliwość przed miesiączką, dobrze jest wykonać badanie już po niej, w innym przypadku moment cyklu nie ma znaczenia. Podobnie wygląda to, jeśli chodzi o tarczyce, badanie ginekologiczne transwaginalne, narządów moszny, prostaty transrektalne. Tu też nie ma wyjątkowych instrukcji dla pacjenta.

kolano

Kolejne badanie związane jest z układem moczowym. Może ono dotyczyć nerek, pęcherza, a u mężczyzn również prostaty. Jeśli to właśnie pęcherz ma być oceniany, to konieczne jest wypełnienie go moczem, aż do takiego stanu, że pacjent czuje parcie. Oznacza to, że trzeba wypić od 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów minimum godzinę przed USG. Czasami taka analiza dzieli się na dwie części i po pierwszej, odbywającej się z moczem, pacjent wychodzi do toalety, a następnie powtarza się badanie już bez płynów w ciele.

Badanie ginekologiczne przez powłoki brzuszne wymaga maksymalnego wypełnienia pęcherza moczowego, jest to krytyczny element, aby wyniki były prawdziwe oraz wiarygodne. Dzięki temu fale ultrasonograficzne mogą dotrzeć do struktur położonych głębiej w ciele. Zatem konieczne jest wypicie najpóźniej godzinę przed USG 1-1,5 litra wody niegazowanej.

Obojętnie, czego dotyczy badanie, to warto mieć przy sobie wcześniejsze USG danej części ciała lub inne wyniki związane z dolegliwością. Omawiane wskazania to standardowe zalecenia związane z tego rodzaju badaniami, zatem warto zapytać lekarza o indywidualne przygotowanie i stosować się do nich, jeśli zaś nie ma innych wytycznych, wówczas obowiązują te zwyczajne. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki lub ma inne przewlekłe choroby, które też mogą wpływać na finalne wyniki.