Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Dowiedz się, kiedy warto wykonać badanie wzroku

W związku z rozwojem nowoczesnych technologii nieustannie rośnie liczba osób mających problemy ze wzrokiem. Niemal 50% młodzieży dotknięta jest jakąś wadą. Korzystanie na co dzień z komputera, smartfona, czy tabletu pogarsza stan oczu każdego ich użytkownika. Problemem jest fakt, że duża grupa Polaków, szacuje się, że niemal jedna trzecia, nigdy nie była u okulisty. Na świecie standardem jest poddawanie się kontrolnym badaniom przynajmniej raz na dwa lata, tym bardziej, że ponad pół miliarda mieszkańców kuli ziemskiej ma wadę krótkowzroczności, która pojawia się najczęściej i liczba ta nieustannie rośnie.

Znaczenie profilaktyki w zapobieganiu chorobom oczu

Profilaktyka jest podstawą zachowania oczu w dobrej kondycji przez długie lata. Systematyczne badania również osób zdrowych pozwalają na bardzo wczesne wykrycie problemów oraz różnych chorób. Dzięki temu można w porę zacząć reagować, podając odpowiednie leki lub stosując dopasowane pomoce optyczne, które znacznie odciążą wzrok oraz pomogą zahamować rozwój wady lub choroby oczu.

Dlaczego należy regularnie badać wzrok?

Profilaktyka wzroku jest niezwykle istotna w zapobieganiu poważnym problemom związanym z oczami, które w sposób znaczący mogą pogorszyć jakość życia i być źródłem wielu problemów. Systematyczne kontrole są niezbędne w przypadku osób z chorobami oczu oraz obciążonych genetycznie pojawieniem się tego rodzaju wad. Szybkie wykrycie umożliwia zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia, które całkowicie ją wyeliminuje lub spowolni rozwój. Systematyczne badanie jest również konieczne w przypadku dzieci, osób starszych, cukrzyków, chorujących na miażdżycę, a także pracujących na co dzień przy komputerze, w hutach oraz na halach produkcyjnych, będących zawodowymi kierowcami lub  spawaczami. Ich oczy mogą być bardziej zmęczone, wysuszone, a także obciążone ze względu na tryb pracy.

Jak często należy poddawać się badaniu okulistycznemu?

Ze względu na to, że choroby oczu zazwyczaj rozwijają się bezobjawowo, poddawanie się badaniom wzroku u okulisty powinno odbywać się systematycznie i regularnie. W przypadku osób dorosłych co dwa lata, natomiast starsze osoby zagrożone pojawieniem się jaskry muszą kontrolować wzrok przynajmniej raz w roku. Dotyczy to również pacjentów z różnymi wadami. Natomiast w przypadku dzieci tego rodzaju kontrola powinna odbywa się częściej. W grupie ryzyka zobowiązanej do częstego badania wzroku znajdują się także osoby cierpiące na różne choroby. Dotyczy to nie tylko chorych na cukrzycę, ale również dotkniętych chorobami reumatycznymi i układu nerwowego oraz cierpiących na nowotwory. Należy pamiętać, że u cukrzyków istnieje duże ryzyko pojawienia się jaskry oraz zaćmy z powodu wysokiego poziomu glukozy we krwi, co ma negatywny wpływ na naczynia krwionośne, również występujące w gałce ocznej. 

Jak wygląda podstawowe badanie wzroku?

Podstawowym badaniem wzroku jest sprawdzenie ostrości widzenia. Przeprowadza się je dla każdego oka osobno. Podczas badania jedno oko jest zasłonięte w celu uniknięcia podglądania. Wykonuje się je wykorzystując próbną ramkę okularową lub urządzenie o nazwie foropter. Natomiast sprawdzenia ostrości widzenia do dali dokonuje się przy pomocy tablic Snellena, na których znajdują się litery i cyfry różnej wielkości. To jedenaście rzędów znaków, spośród których każdy zawiera coraz mniejsze z nich. W sytuacji kiedy lekarz stwierdzi obniżenie ostrości wzroku, dobiera odpowiednią korekcję okularową, przymierzając osobie badanej próbne szkła do momentu dobrania właściwych. Korekcji krótkowzroczności dokonuje się za pomocą szkieł tak zwanych minusów, a dalekowzroczności plusów. Do szybkiej oceny wady wzroku służy refraktometr automatyczny, dzięki któremu wykonuje się komputerowe badanie. Natomiast sprawdzenia widzenia do bliży dokonuje się za pomocą specjalnych tablic, z których badana osoba czyta tekst z odległości 30 centymetrów. 

wzrok

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Podczas komputerowego badania wzroku dokonuje się oceny krzywizny rogówki oka, co ułatwia ocenę wady sferycznej, czyli krótkowzroczności, dalekowzroczności, prezbiopii oraz astygmatyzmu. Zazwyczaj wymaga ono potwierdzenia diagnozy za pomocą tablic Snellena, ponieważ badanie komputerowe nie wymaga użycia mięśni gałki ocznej. W jego trakcie pacjent musi spokojnie patrzeć przed siebie. 

Jak mierzy się ciśnienie w gałce ocznej?

Ciśnienie w gałce ocznej mierzy się za pomocą tonometru. Pomiar ten ma ogromne znaczenie w przypadku diagnozowania jaskry lub nadciśnienia ocznego. Badanie polega na uderzeniu powietrza w rogówkę, co powoduje jej odkształcenie. Zbyt wysokie ciśnienie jest przyczyną wolniejszego odkształcania się rogówki.