Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Monitoring w domu – o czym warto pamiętać?

Bezpieczeństwo to dla każdego człowieka bardzo ważna kwestia, która w wielu sytuacjach jest priorytetem. Niestety różnego rodzaju zagrożenia, na jakie możemy trafić w życiu codziennym, sprawiają, że zadbanie o swoje bezpieczeństwo często jest dość trudne.

Na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom i różnego rodzaju urządzeniom utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest zdecydowanie łatwiejsze. Z pewnością jednym z rozwiązań, które znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa, jest system monitoringu wizyjnego. Kamery przemysłowe można spotkać w prywatnych firmach, różnego rodzaju instytucjach, przestrzeni publicznej, ale coraz częściej są one montowane również na prywatnych posesjach i w domach, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Zalety monitoringu w domu

System monitoringu wizyjnego to rozwiązanie, który jest jednym z bardziej skutecznych systemów ochrony mienia i osób. Z tego względu zainwestowanie w ten system i zamontowanie kamery w swoim domu może przynieść wiele znaczących korzyści. Z pewnością najważniejszą zaletą jest to, że system monitoringu znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa na terenie posesji i domu. Dzięki zainstalowaniu kamer monitoringu w domu możliwe jest stałe rejestrowanie obrazu, a nawet jego podglądanie w czasie rzeczywistym, wykorzystując do tego specjalne oprogramowanie i na przykład smartfon lub inne urządzenie przenośne. To pozwala mieć dostęp do obrazu z monitoringu praktycznie w każdym miejscu na świecie, w którym mamy dostęp do Internetu. Ponadto dzięki temu, że obraz jest zapisywany na specjalnym dysku, mamy dowód sytuacji, gdy dojdzie na przykład do włamania, kradzieży, aktów wandalizmu wszelkiego rodzaju innych niebezpiecznych sytuacji.

Kolejną sporą zaletą monitoringu wizyjnego w domu jest to, pozwala on na stałe kontrolowanie tego co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności, a to z pewnością będzie bardzo przydatne dla rodziców, którzy mają małe dzieci i chcą kontrolować to, co one robią podczas ich nieobecności w domu. Ponadto monitoring daje możliwość szybkiego reagowania w różnych sytuacjach zagrożenia od włamań czy kradzieży, przez pożar, powódź różnego rodzaju losowe wypadki i niebezpieczeństwa.  System monitoringu jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą podnieść poziom bezpieczeństwa w swoim domu.

Na co zwrócić uwagę wybierając monitoring do domu?

Decydując się na inwestycje w monitoring domowy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze należy wybierać system i urządzenia, które są sprawdzone i charakteryzują się wysoką jakością wykonania i dobrymi parametrami obrazu. Ponadto podczas planowania monitoringu i jego montażu, bardzo ważne jest rozmieszczenie kamer. Warto zaplanować system monitoringu w taki sposób, aby pokrywał on swoim zasięgiem jak największy obszar i żeby nie powstawały żadne martwe punkty, których żadna z kamer nie będzie widzieć. Dzięki temu uzyskamy bardzo skutecznie i sprawnie działające system, który nigdy nas nie zawiedzie i dostarczy obraz odpowiedniej jakości.  Oprócz tego bardzo ważną kwestią jest to, kto zajmuje się projektowaniem i montażem monitoringu. Aby mieć pewność, że system ten będzie działał odpowiednio, warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która świadczy usługi w tym zakresie.

Podstawowe tryby pracy monitoringu wizyjnego

Podstawowym zadaniem monitoringu wizyjnego jest oczywiście rejestrowanie i zapisywanie obrazu dostarczonego przez kamery. Mogą one to robić w dzień i wtedy rejestrowany obraz wygląda tak, jak widzielibyśmy go swoimi własnymi oczami, jednak wiele bardziej zaawansowanych kamer ma również tryb nocny. Rozwiązanie to pozwala na rejestrowanie czytelnego obrazu nawet w całkowitych ciemnościach. Jest to możliwe dzięki temu, że kamery te pracują wykorzystującą podczerwień, która nie jest widoczna dla ludzi, ale skutecznie rozświetla obraz widziany przez kamery. Rozwiązanie to znacząco zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na monitorowanie chronionego terenu również w nocy, bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia.

Gdzie znajduje zastosowanie monitoring wizyjny?

Kamery monitoringu wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie liczy się wysoki poziom bezpieczeństwa i pełna kontrola nad chronionym obszarem. Są to więc wszelkiego rodzaju zakłady pracy, galerie handlowe, sklepy, szkoły, uczelnie, instytucje państwowe, obiekty użytku publicznego, a nawet przestrzeń publiczna jak np. parki, bulwary, rynek, główne skrzyżowania itd.