Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Dlaczego warto stawiać na ekologiczne produkty?

Rynek żywności ekologicznej rozwija się w błyskawicznym tempie. Dostęp do produktów pozbawionych szkodliwych dodatków jest coraz większy – dziś już właściwie nie musimy nawet wychodzić z domu, by je kupić.

Nadal jednak nie wszyscy są przekonani do żywności ekologicznej – głównymi zarzutami są zbyt wysokie ceny i częsty brak zaufania do nadawanych certyfikatów. Powodem jest też często niewiedza. Czym zatem jest produkt ekologiczny?

Po czym można poznać produkt ekologiczny?

W najprostszych słowach produkt ekologiczny to taki, którego produkcja nie miała negatywnego wpływu na środowisko naturalne, lub wpływ ten został zredukowany do absolutnego minimum. Kolejną cechą produktu ekologicznego jest jego opisanie poprzez słowa “bio”, “eco”, “natural”, czy też “organic”. Warto jednak mieć na uwadze to, że samo dopisanie któregoś z powyższych określeń wcale nie czyni produktu ekologicznym.

Najważniejsza cecha produktów eko

Najważniejszą cechą, po której bez wątpienia odróżnisz produkt ekologiczny od wyrobu jedynie stylizowanego na eko żywność jest certyfikat. Za chwilę omówimy kilka przykładów certyfikatów, lecz przedtem warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Nie wszystkie produkty ekologiczne są certyfikowane. Czasem ze względu na wysokie koszty, firma nie decyduje się na certyfikację, lecz mimo to spełnia normy produktu ekologicznego. Dlatego też jeśli masz wątpliwości, sprawdzaj skład.

Jakie wymogi musi spełniać uprawa, by można było uznać ją za ekologiczną?

  • Pasza wykorzystywana do karmienia zwierząt w gospodarstwie musi być wyprodukowana na jego terenie. Zabronione są wszelkie dodatki typu GMO, hormony i inne sztuczne substancje.
  • Dozwolone są wyłącznie naturalne nawozy obejmujące kompost i obornik.
  • Kolejną podstawą jest stosowanie płodozmianu – zmiany uprawy pozwolą na ochronę gleby przed jej wyjałowieniem.
  • Produkowane wyroby nie mogą być pozyskiwane kosztem cierpienia zwierząt – zabrania się m.in. testów na zwierzętach czy też trzymania ich w warunkach stresujących.
  • Surowce wykorzystywane w procesie produkcji i sam przebieg procesu nie przyczynia się do uwalniania groźnych, toksycznych dla środowiska substancji.
  • Do produkcji opakowania wykorzystuje się surowce pochodzące z recyklingu lub też produkt jest sprzedawany bez opakowania.
  • Zastosowane opakowanie może być przetworzone ponownie.
  • Wprowadzanie na rynek nowego typu produktu nie może pomniejszać jego przydatności w porównaniu ze starszą wersją.

Przykładowe certyfikaty na produktach ekologicznych

Vegan i Not Tested On Animals

Certyfikaty te są ze sobą powiązane, dlatego że produkcja kosmetyków wegańskich z założenia nie może zawierać składników pochodzenia zwierzęcego. Łączy się to z wyłączeniem sposobów produkcji towarów opartych na cierpieniu zwierząt (testy na zwierzętach, produkcja futer, pozyskiwanie składników z martwych zwierząt).

Dopuszczalne są jedynie składniki pochodzące od zwierząt żywych typu miód, wosk pszczeli, wyroby mleczne lub lanolina, stanowiąca produkt uboczny podczas czyszczenia wełny owczej.

Fair Trade

Oznacza on, że w procesie produkcyjnym nie wprowadzono warunków pracy urągających ludzkiej godności i że do pracy nie wykorzystywano dzieci. Jest to gwarancja uczciwego wynagrodzenia dla pracowników, szacunku dla środowiska naturalnego, a także spełnianie wymogów nakładanych przez Międzynarodową Organizację Pracy.

ICEA

Aby firma mogła uzyskać certyfikat, musi spełniać poniższe założenia:

  • Zakaz korzystania z roślin modyfikowanych genetycznie.
  • Zakaz testów na zwierzętach.
  • Produkty certyfikowane nie mogą wytwarzać promieniowania jonizującego.
  • Oferowane produkty nie mogą zawierać substancji szkodliwych, parabenów, pochodnych ropy naftowej, składników syntetycznych itd.
  • W miarę możliwości wykorzystuje się jedynie składniki posiadające certyfikat rolnictwa ekologicznego.

żywność ekologiczna

Co certyfikaty dają klientom?

Przede wszystkim pewność. Procedura certyfikacyjna jest bardzo rygorystyczna, a firmy, które uzyskają certyfikat, muszą liczyć się z koniecznością jego odnawiania oraz niezapowiedzianymi kontrolami.

Co więcej, korzystając z wyrobów certyfikowanych, możesz nie obawiać się o skład. Krótko mówiąc, ktoś zadbał za Ciebie o sprawdzenie, czy produkt jest bezpieczny.

Czy mogę zaufać produktom ekologicznym?

Jak najbardziej. Warto jednak mieć na uwadze nieuczciwe praktyki marketingowe, przez które możesz kupić podróbkę. Dlatego też zatroszcz się o dokładne zapoznanie się z wyglądem logo najważniejszych certyfikatów, tak by mieć pewność, że rzeczywiście kupujesz zaufany produkt.

Zadbaj też o robienie zakupów w sprawdzonych miejscach, takich jak sklep z żywnością ekologiczną GREENmall. oferujemy Ci wyłącznie sprawdzone, certyfikowane produkty, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie.