Tagi
Podobne posty
Podziel się:
Czy zabawki muszą mieć deklarację zgodności CE?
Produkty, jakie dostępne są na rynku europejskim, według obowiązujących przepisów i norm muszą przejść różnego rodzaju testy i uzyskać pewne licencje i oznaczenia, które umożliwiają ich legalne sprzedawanie. Jednym z takich elementów jest z pewnością deklaracja zgodności CE, która w przypadku niektórych produktów jest niezbędna do tego, aby dany wyrób mógł trafić do dystrybucji, a następnie do konsumentów.
Warto więc wiedzieć czym jest deklaracja zgodności CE, dla kogo uzyskanie takiej deklaracji jest obowiązkowe, czy zabawki muszą posiadać deklarację zgodności CE, jak zdobyć taką deklarację oraz dlaczego jest to tak ważne.
Czym jest deklaracja zgodności CE?
Deklaracja zgodności CE czasami nazywana również certyfikatem CE to dokument, który wystawiany jest na dany produkt podczas nadawania na niego oznaczenia CE. Deklaracja ta wynika bezpośrednio z przepisów dyrektyw europejskich, które regulują kwestie nadawania oznaczeń CE na dane produkty.
Mimo tego, że obecnie w prawie stosuje się wiele różnych deklaracji zgodności, to zazwyczaj odnoszą się one do tego samego, czyli są potwierdzeniem tego, że producent danego wyrobu jest pewny co do jego bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującymi przepisami. Z tego też względu na różnych przedsiębiorców nakładany jest obowiązek wystawienia deklaracji zgodności CE, zanim dany wyrób trafi do obrotu w Europejskim Obszarze Gospodarczym i tym samym do jego użytkowników.
Wdrożenie tego typu deklaracji było niezbędne z racji zniesienia barier we wzajemnym handlu i chęci ustanowienia wspólnej polityki w Unii Europejskiej.
Dla kogo deklaracja zgodności CE jest obowiązkowa?
Deklaracja zgodności CE jest obowiązkowa w przypadku każdego producenta lub importera różnego rodzaju produktów, które mają trafić na obszar Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i tym samym zostać wprowadzone do obrotu na tym rynku.
Oznakowanie CE powinno znaleźć się na wszystkich nowych wyrobach wytworzonych w państwach członkowskich lub państwach trzecich, które przeznaczone są na rynek Unii Europejskiej podlegający Dyrektywom Nowego Podejścia, wyrobach używanych importowanych z państw trzecich nienależących do Unii Europejskiej oraz wyrobach istotnie zmodyfikowanych, które w ten sposób podlegają dyrektywom odnoszącym się do nowych wyrobów. Co bardzo ważne produkty muszą uzyskać to oznaczenie, zanim trafią do obrotu. Odnosi się to jednak jedynie do tych wyrobów, które objęte są tym wymaganiem prawnym. Wśród produktów należących do tej grupy można znaleźć m.in. różnego rodzaju maszyny, sprzęt elektryczny i elektroniczny, urządzenia ciśnieniowe, gazowe, sprzęt ochrony indywidualnej czy też różnego rodzaju zabawki, których obowiązek ten również dotyczy.
Kwestie uzyskania oznaczenia CE przez zabawki reguluje tzw. dyrektywa zabawkowa 2009/48/WE, która nakłada ten obowiązek na produkty przeznaczone dla dzieci do lat 14.
Jak zdobyć deklarację zgodności CE?
Deklaracja CE jest dokumentem, którego wydawaniem może się zająć wyłącznie producent danego produktu lub upoważniony przez niego przedstawiciel np. importer, lub dystrybutor wyrobu, który oznacza go własnym logiem. Informacje zawarte w deklaracji muszą być w pełni zgodne z rzeczywistością, a odpowiedzialność za to ponosi podmiot podpisujący ten dokument. W przypadku zabawek producent, który chce zacząć je sprzedawać, musi spełnić wymagania dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE.
Proces uzyskania oznaczenia CE polega na zebraniu niezbędnej dokumentacji, udowodnieniu bezpieczeństwa danego produktu w tym przetestowaniu go zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami, wystawieniu przez producenta deklaracji zgodności oraz umieszczeniu na zabawce odpowiednich oznaczeń i ostrzeżeń (CE).
Dlaczego ważne jest zadbanie o deklarację zgodności CE?
Zadbanie o to, aby dany produkt posiadał deklarację zgodności CE i oznaczony był symbolem CE, jest bardzo ważne, ponieważ prawo obowiązujące w Unii Europejskiej wymaga tego od określonej grupy produktów. Z tego względu brak takiej deklaracji i oznaczenia na danym wyrobie sprawiają, że nie może on zostać legalnie dopuszczony do obrotu w Europejskim Obszarze Gospodarczym, a tym samym nie będzie mógł on trafić do odbiorców mieszkających w Unii Europejskiej.
Deklaracja ta to również pewnego rodzaju potwierdzenie tego, że dany produkt jest bezpieczny i w pełni zgodny z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami oraz normami.