Artroskopia barku – jak wpływa na codzienne funkcjonowanie?
Artroskopia to innowacyjna technologia badania stawów. W badaniu przy pomocy artroskopu nie trzeba robić operacji podczas której otwierane byłoby całe kolano. Można je obejrzeć przy użyciu dwóch sztywnych rurek wprowadzanych przez nacięcia. Dzięki tej metodzie pacjent może szybko i bez powikłań wrócić do codziennych zajęć.
Ja wygląda zabieg artroskopii?
Podczas zabiegu artroskopii wprowadza się tę odmianę endoskopu w miejsce badania przez nacięcia na skórze. Współcześnie używane endoskopy są sztywnymi rurkami o średnicy około czterech centymetrów i długości siedemnastu centymetrów. Rurka służy za kanał, w którym umieszczona jest kamera. Która umożliwia jednoczesne nagrywanie obrazu i wyświetlanie go na telewizorze z podświetleniem. W ten sposób lekarz może precyzyjnie obejrzeć budowę stawu. Artroskopy wyposażone są w wężyk. Wężyk umożliwia zwiększenie widoczności obrazu poprzez podanie do stawu dwutlenku węgla (CO2) lub soli fizjologicznej. Specjaliści w ramach korzystania z artroskopu mają możliwość wykorzystania różnego rodzaju specjalistycznych narzędzi do pobrania próbek do badań lub wykonania drobnych zabiegów wokół stawu.
Kiedy korzysta się z zabiegu artroskopii barku?
Zabieg artroskopii wykonywany jest po urazach w obrębie barku. A także jeśli nastąpiło złamanie jakiejś części stawu barkowego lub występuje jego niestabilność. Lekarze zalecają ten zabieg również w przypadku zmian zwyrodnieniowych, by określić precyzyjnie problem. Cięższe przypadki, jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, ciało obce w stawie lub nowotwór w obrębie barku — wymagają zabiegu artroskopii.
Jakie są powikłania po artroskopii barku?
Zabieg artroskopii w odróżnieniu od klasycznych operacji jest mało inwazyjny. Powrót do sprawności powinien nastąpić szybko. Pacjenci wobec których zastosowano znieczulenie miejscowe — mogą wrócić do domu tego samego dnia. Jeśli pacjent został poddany znieczuleniu ogólnemu — zostanie na obserwacji, jednak jest to standardowa procedura przy każdym znieczuleniu ogólnym.
W zależności od przeprowadzonego zabiegu — lekarz zdecyduje, czy konieczne będzie unieruchomienie stawu. Możemy spodziewać się, że przez pewien czas staw będzie obrzęknięty, a lekarz poprosi nas o jego oszczędzanie. Nacięcia wykonane do zabiegu nie powinny sprawiać większych problemów. Mogą wystąpić standardowe powikłania, czyli: infekcje, uszkodzenie elementów stawu, krwawienie ze stawu. A także osłabienie lub utrata czucia w skórze otaczającej staw.
Jaki wpływ artroskopia ma na codzienne funkcjonowanie?
Początkowo możemy odczuwać dyskomfort. Będzie to jednak związane z okresem rekonwalescencji. Powinniśmy w tym czasie przywiązać szczególną uwagę do zaleceń lekarza. W ten sposób zmniejszymy ryzyko powikłań.
W zależności od rodzaju schorzenia i rodzaju zbiegu — lekarz może ustabilizować staw i poprosić o jego nienadwyrężanie. Często jednak zaleca jego rozpracowywanie. Przeważnie pacjenci otrzymują skierowanie na rehabilitacje. Zaraz po operacji należy zrealizować wystawioną przez lekarza receptę i przyjmować leki, a także dbać o systematyczne zmienianie opatrunków. Bardzo istotne jest, by nie zamoczyć rany po artroskopii barku. Jeżeli odczujemy ból, dostaniemy gorączki lub rana zacznie się sączyć — należy te objawy zgłosić do lekarza. A także zgłaszać się na standardowe wizyty kontrolne.
Współczesna medycyna świetnie radzi sobie z operacjami barku. Nowoczesne artroskopy pozwalają na bezinwazyjne zoperowanie chorego miejsca. Istotne jest, by przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza. Jeśli zgłosimy się na zabieg odpowiednio przygotowani — będzie to połowa sukcesu. Podczas artroskopii lekarz pomoże nam z naszym problemem. Istotne jest, by po operacji kierować się zaleceniami lekarza. Zwrócić szczególną uwagę na ranę i to, co się z nią dzieje. Prawidłowo gojąca się rana nie powinna sprawiać większych problemów.
Jeżeli dostaniemy gorączki lub zaczniemy uskarżać się na ból — zgłośmy się do lekarza. Pamiętajmy też, żeby przyjmować regularnie leki zalecone przez specjalistę i zmieniać regularnie opatrunki. Po pomyślnie przeprowadzonych rehabilitacjach — wrócimy do pełni zdrowia. Istotne jest by nie bagatelizować żadnych objawów. Artroskopia barku to nowoczesny zabieg, który jest nieinwazyjną metodą leczenia schorzeń barku. Przy pomocy niewielkich nacięć pomaga nam wrócić do pełni zdrowia. Jej wpływ na nasze codzienne życie jest niewielki i zawęża się jedynie do krótkiego okresu rekonwalescencji po zabiegu.