3 objawy, które mogą wskazywać na cieśń nadgarstka Cze01

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

3 objawy, które mogą wskazywać na cieśń nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest powszechnym schorzeniem, które powoduje ból, drętwienie i mrowienie w dłoni i ramieniu.

Stan ten występuje, gdy jeden z głównych nerwów w ręce, nerw pośrodkowy, jest uciśnięty lub ściśnięty podczas przechodzenia przez nadgarstek.

U większości pacjentów zespół cieśni nadgarstka pogarsza się z czasem, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i leczenie. Na wczesnym etapie objawy można zazwyczaj złagodzić za pomocą prostych środków, takich jak noszenie szyny na nadgarstek lub unikanie pewnych czynności.

Jednakże, jeśli nacisk na nerw pośrodkowy trwa, może to prowadzić do uszkodzenia nerwu i pogorszenia objawów. Aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu, u niektórych pacjentów może być zalecana operacja w celu zmniejszenia ucisku na nerw pośrodkowy.

Anatomia

Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy tunel nadgarstka zwęża się lub gdy tkanki otaczające ścięgna zginaczy ulegają zapaleniu, wywierając nacisk na nerw pośrodkowy. Tkanki te nazywane są „błoną maziową”. W normalnych warunkach błona maziowa “smaruje” ścięgna, co ułatwia poruszanie palcami. Kiedy błona maziowa ulega zapaleniu, zajmuje miejsce w tunelu nadgarstka i z czasem wywiera nacisk na nerw. Właśnie nieprawidłowy nacisk na nerw może powodować ból, drętwienie, mrowienie i osłabienie ręki.

Przyczyny cieśni nadgarstka

Większość przypadków zespołu cieśni nadgarstka jest spowodowana kombinacją kilku czynników. Badania pokazują, że najbardziej narażone na tę przypadłość są dorosłe kobiety.

Inne czynniki ryzyka wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka to:

  • dziedziczność: Jest to prawdopodobnie ważny czynnik. U niektórych osób tunel nadgarstka może być mniejszy lub mogą występować różnice anatomiczne, które zmieniają przestrzeń dostępną dla nerwu. Cechy te mogą być dziedziczone.
  • powtarzalna praca ręki: Powtarzanie tych samych ruchów ręki i nadgarstka lub czynności przez długi okres czasu może uszkodzić ścięgna w nadgarstku, powodując stan zapalny, który wywiera nacisk na nerw.
  • pozycja ręki i nadgarstka:Wykonywanie czynności, które wymagają ekstremalnego zgięcia lub rozciągnięcia ręki i nadgarstka przez dłuższy okres czasu może zwiększyć nacisk na nerw.
  • ciąża: Zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą powodować stany zapalne.
  • choroby: Cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i zaburzenia równowagi gruczołu tarczowego to choroby, które często są powiązane z zespołem cieśni nadgarstka.

3 objawy cieśni nadgarstka

Pierwsze symptomy

Pierwsze trzy objawy zespołu cieśni nadgarstka, z którymi możemy się spotkać to:

  • drętwienie, mrowienie, pieczenie i ból, głównie w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego;
  • sporadyczne skurczowe odczucia promieniujące do kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego;
  • osłabienie i niezdarność ręki, co może utrudniać wykonywanie drobnych ruchów, takich jak chociażby zapinanie guzików w ubraniach, co wiąże się również z upuszczaniem przedmiotów.

W większości przypadków, objawy początkowe zespołu cieśni nadgarstka zaczynają się stopniowo, bez konkretnego urazu. Na początku wielu pacjentów stwierdza, że objawy pojawiają się i znikają. Jednak w miarę pogarszania się stanu zdrowia, objawy mogą występować częściej lub mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Objawy występujące w nocy są bardzo częste. W ciągu dnia dolegliwości pojawiają się zwykle, gdy trzymamy coś przez dłuższy czas z nadgarstkiem zgiętym do przodu lub do tyłu, np. podczas korzystania z telefonu, trzymania dziecka lub czytania książki.

Elektromiogram

Jeśli niepokoją nas objawy typowe dla cieśni nadgarstka, powinniśmy wykonać elektromiogram, który polega na badaniu przewodnictwa nerwowego.

EMG mierzy aktywność elektryczną w mięśniach. Wyniki badania EMG mogą wykazać, czy mamy uszkodzenie nerwów lub mięśni, mogą pomóc lekarzowi określić, jak poważny jest problem i pokierować leczeniem.