Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Wsparce sektora MŚP środkami unijnymi – co warto wiedzieć

Wszelkiego rodzaju małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce krajów europejskich. Bardzo często to właśnie tego typu firmy napędzają rozwój gospodarki w danym kraju, są źródłem różnego rodzaju innowacji i znaczącej większości zysków, jakie przynoszą przedsiębiorstwa.

Niestety mimo tego, że małe i średnie przedsiębiorstwa są tak istotne z punktu widzenia gospodarki i jej rozwoju, mają one bardzo często problemy z uzyskaniem kapitału niezbędnego do działania i rozwoju. Jest to szczególnie widoczne podczas zakładania nowej firmy oraz na samym początku jej działalności, kiedy to koszty są duże, a nie każdy przedsiębiorca jest w stanie im sprostać bez odpowiedniej pomocy. Na szczęście Unia Europejska oraz rządy poszczególnych krajów widzą, jak ważnym obszarem gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa i z tego względu przedsiębiorcy zakładający lub prowadzący tego typu firmy, mogą korzystać z różnego rodzaju dofinansowań, które są znaczącą pomocą, szczególnie na początku, kiedy to koszty są największe.

Czym jest sektor MŚP?

Sektor MŚP zawiera wszelkiego rodzaju mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, działające na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Podstawowym czynnikiem, który określa to czy dana firma należy do tego sektora, czy też nie, jest ilość zatrudnionych w niej pracowników. Liczba ta musi być mniejsza niż 250 osób, a jeśli warunek ten zostanie spełniony, to kolejny wymóg dotyczy danych finansowych. Roczny dochód przedsiębiorstw z sektora MŚP nie może przekroczyć 50 mln euro, a całkowity bilans musi być mniejszy niż 43 mln euro. Bilans i obrót mogą być w tym przypadku stosowane wymiennie, a wtedy bierze się pod uwagę ten wskaźnik, który jest korzystniejszy dla danej firmy. Szczegółowe kryteria, na podstawie których przedsiębiorstwa mogą być zakwalifikowane, znajdują się w załączniku I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu. Popularność tego sektora gospodarki jest tak duża i stale rośnie głównie z powodu zapotrzebowania na usługi i produkty, które są znacznie bardziej indywidualne i dostosowane do potrzeb klienta.

Dofinansowania dla MŚP

Firmy z sektora MŚP mimo tego, że według szacunków stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, to mają one często problemy z pozyskaniem zewnętrznego finansowania. Rozwój tego typu firma zazwyczaj możliwy jest dzięki środkom finansowym, jakie posiada właściciel tej firmy, które wypracował on podczas wcześniejszych aktywności zawodowej lub w czasie działania danej firmy. Z tego względu sektorowi MŚP dużo trudniej jest się szybko i dynamicznie rozwijać i zdobywać nowe rynki. Jednak tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju formy wsparcia finansowego, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący firmy z sektora MŚP. Małe i średnie firmy to główni beneficjenci różnego rodzaju programów unijnych, które pozwalają na uzyskanie wsparcia finansowego. Obecnie istnieje naprawdę bardzo dużo różnego rodzaju źródeł dofinansowania z UE, dlatego warto dokładnie zapoznać się z tym tematem, ponieważ wiele firm może uzyskać w ten sposób spory kapitał, który znacząco przyspieszy rozwój firmy i tym samym generowane przez nią zyski.

Na co można przeznaczyć dotacje unijne?

W Polsce oraz w innych krajach członkowskich UE, coraz więcej firm z sektora MŚP inwestuje w innowacyjne technologie i rozwiązania. Jest to mocno promowany kierunek rozwoju przedsiębiorstw przez Unię Europejską, z tego względu na największe dotacje unijne mogą liczyć przedsiębiorcy planujące inwestycje właśnie w tym zakresie. Najczęściej pozyskiwanie funduszy unijnych obejmuje takie kwestie jak:

  • projekty badawcze i wdrażanie innowacji w firmie – opracowanie w pełni nowego lub udoskonalanie istniejącego produktu, usługi, procesu, organizacji itd.
  • rozwój działalności firmy – dotacje na zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z działalnością danej firmy np. zakup sprzętu, rozbudowa infrastruktury itd.
  • informatyzacja i automatyzacja – handel w sieci, e-portale, automatyzacja produkcji itd.
  • ekologia – zmniejszenie negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko
  • działalność za granicą
  • szkolenia

pieniądze

Obszarów, w których firmy z sektora MŚP mogą uzyskać dofinansowanie dla firm w dolnośląskim jest naprawdę sporo, dlatego warto skorzystać z tego rozwiązania, aby uzyskać kapitał niezbędny do powadzenia i rozwoju firmy.