W jakich sytuacjach należy przeprowadzić badania na boreliozę? Kwi12

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

W jakich sytuacjach należy przeprowadzić badania na boreliozę?

O tej groźnej chorobie, jaką jest borelioza, słyszy się coraz częściej. Przenoszona przez kleszcze bywa bardzo niebezpieczna. Decyzja o rozpoznaniu i leczeniu boreliozy zawsze powinna być  podejmowana wyłącznie przez lekarza. Sprawdźmy więc, w jaki sposób się objawia oraz kiedy powinniśmy przeprowadzić badania w jej kierunku. Podpowiemy także, gdzie w Szczecinie można wykonać taki test.

Co to jest borelioza?

Borelioza, zwana także krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme, jest schorzeniem ogólnoustrojowym. Wywołują ją krętki, które przenoszone są przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy zarażony kleszcz przebije skórę człowieka i za pomocą swojego aparatu gębowego dobrze się w niej umiejscowi. Jeśli jest nosicielem bakterii krętka borelli, zaczyna wpuszczać je wraz ze śliną do organizmu człowieka. Należy pamiętać o tym, że im dłużej kleszcz znajduje się w naszym ciele, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na boreliozę.

Po czym poznać boreliozę?

Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień. Jego pojawienie się rozpoczyna proces leczenia. Innymi – równie częstymi – sygnałami o chorobie są: bóle mięśni i stawów, gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. U osób z podejrzeniem boreliozy często wykonywane są także badania diagnostyczne, które mają za zadanie potwierdzić, bądź wykluczyć nasze obawy i podejrzenia.

badanie na boleriozę w Szczecinie

Badania na boreliozę – kiedy je wykonać?

Po ukłuciu przez kleszcza ludzie często zadają sobie pytania: jakie badania wykonać podczas podejrzenia boreliozy oraz kiedy je wykonać. Sama diagnostyka boreliozy nie należy do najłatwiejszych. Choroba może wywoływać nieswoiste objawy. Jedynym charakterystycznym symptomem jest – wspomniany wcześniej – rumień wędrujący. Jeżeli go zaobserwujemy, wówczas nie ma potrzeby wykonywania innych badań. Gdyby jednak rumień nie wystąpił lub nie został zauważony, diagnostyka bywa utrudniona. W takiej sytuacji lekarze zalecają wykonanie testów w kierunku boreliozy wtedy, gdy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczają, że mogliśmy zostać zakażeni. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych laboratoryjna diagnostyka boreliozy polega na wykryciu specyficznych przeciwciał klasy IgM i IgG w surowicy pacjenta. Zaleca się, by badania diagnostyczne w kierunku wykrycia boreliozy rozpocząć dopiero około 4 tygodni po ukąszeniu kleszcza.

Diagnostyka boreliozy w Szczecinie

W Szczecinie istnieje kilka miejsc zajmujących się badaniem boreliozy w Szczecinie. Jednym z nich – cieszącym się najlepszymi opiniami – jest założony w 1952 roku Medicus. To jedna z najstarszych medycznych placówek w Szczecinie. Kompleksowa opieka oraz rzetelność to charakterystyczne cechy tego wyjątkowego miejsca, gdzie każdy pacjent może poczuć się komfortowo oraz przede wszystkim bezpiecznie.