Co zrobić, gdy nagle pojawi się ostry ból zęba? Mar25

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Co zrobić, gdy nagle pojawi się ostry ból zęba?

Ból zęba to jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości, jaka może się przytrafić. Jego przyczyn może być bardzo wiele. Co ważne, zęby mogą boleć nawet na kilkanaście sposobów, dlatego z tą dolegliwością trudno sobie skutecznie poradzić. Dowiedz się, co robić, gdy dopadnie Cię nagły ból w jamie ustnej.

Najpopularniejsze rodzaje bólu zęba

Ból zęba to niepokojąca dolegliwość, która świadczy o tym, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Bardzo często jednak bol zęba jest lekceważony, zwłaszcza jeśli po pewnym czasie ustępuje. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż w międzyczasie w jamie ustnej może rozwinąć się poważna choroba.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów bólu jest ten, który pojawia się po spożyciu zimnych lub ciepłych napojów. Jego występowanie możne oznaczać nadwrażliwość zębów. Dzieje się tak, gdy szkliwo zostaje uszkodzone np. na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj jest on nagły i ostry, ale przechodzi po pewnym czasie. W zredukowaniu nadwrażliwości zębów może pomóc stosowanie odpowiednich preparatów, które chronią kanaliki zębów przed podrażnieniami.

W przypadku, gdy ból zęba jest uporczywy, a co najważniejsze nie mija po upływie pewnego czasu, to może to świadczyć o rozwoju próchnicy. Nieleczona może powodować poważne uszkodzenie zębów, a nawet ich utratę. Jest to choroba, która rozwija się przez wiele lat. Początkowo obejmuje ona tylko zewnętrzne części, ale stopniowo dociera także do wnętrza. Bakterie powodują zapalenie miazgi zębowej, co objawia się dużym bólem. W walce z próchnicą bardzo ważny jest czas, dlatego po pojawieniu się niepokojących dolegliwości należy udać się niezwłocznie do stomatologa.

Przyczyn bólu zęba może być jednak o wiele więcej. Może on świadczyć o tym, że wewnątrz jamy ustnej doszło do urazu lub o tym, ze któryś z zębów uległ uszkodzeniu. Chorobą, która także może objawiać się w ten właśnie sposób jest zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Trzeba pamiętać, że stan zapalny w obrębie zębów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W skrajnych przypadkach u pacjentów dochodzi nawet do zawału mięśnia sercowego.

Jak skutecznie uporać się z bólem zęba?

W przypadku bólu zęba warto przede wszystkim sięgnąć po skuteczne środki przeciwbólowe. Mogą one przynieść chwilową ulgę w cierpieniu. W aptece można kupić różnego rodzaju środki, na które nie trzeba mieć recepty.

Innym sposobem, który może nieco złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, jest stosowanie płukanek do jamy ustnej. Delikatnie oczyszczają i mogą sprawić, że intensywność bólu stanie się nieco mniejsza.

dentysta

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem, po który warto sięgnąć, jest wizyta na pogotowiu stomatologicznym. Z jego usług mogą skorzystać pacjenci, którzy potrzebują nagłej konsultacji dentystycznej i nie mogą czekać na wizytę ze względu na dolegliwości bólowe.

W jaki sposób działa pogotowie stomatologiczne?

Do wizyty na pogotowiu stomatologicznym powinien skłonić przede wszystkim nagły ból zęba, z którym nie można się uporać. Warto także udać się na taką wizytę, gdy dziąsła są opuchnięte i bolą. Pogotowie stomatologiczne świadczy również pomoc osobom, u których doszło do ułamania lub ukruszenia zęba. Nie należy także bagatelizować dolegliwości, których wystąpienie może świadczyć np. o chorobie ucha.

Pogotowie stomatologiczne działa całą dobę, dlatego pacjenci mogą się do niego zgłaszać bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Dyżur zawsze pełnią dentyści, którzy są gotowi nieść fachową pomoc. Tego rodzaju placówki, jak pogotowie stomatologiczne we Wrocławiu oraz innych miastach działają w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Podstawowe świadczenia medyczne, które finansuje NFZ, są więc darmowe. Rozszerzona diagnostyka lub bardziej skomplikowane zabiegi wykonywane są odpłatnie.

Pogotowie stomatologiczne może być niezwykle pomocne przede wszystkim w przypadku wystąpienia silnego bólu zęba, ale nie tylko. Warto udać się do takiej placówki zawsze, gdy pojawią się niepokojące dolegliwości. Na miejscu zostanie udzielona fachowa pomoc. Jeśli jest to konieczne, to lekarz wystawi także receptę na odpowiednie środki farmakologiczne, które złagodzą dolegliwości.