Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Audytor wewnętrzny – jak wygląda jego praca?

Zastanawiasz się, czy kim jest audytor wewnętrzny i jakie są jego obowiązki? Uznaje się, że w związku ze zmianami na rynku pracy i szybko zmieniającymi się trendami w prowadzeniu przedsiębiorstw, a także postępem technologicznym, praca audytora wewnętrznego ma duże szanse na zyskanie miana pracy stabilnej i dobrze płatnej. Sprawdź kto może być audytorem wewnętrznym i jak nim zostać.+

Kim jest audytor wewnętrzny?

Audyty wewnętrzne to czynności podejmowane przez niezależnych audytorów, których praca polega na sprawdzeniu działalności przedsiębiorstwa, doradzaniu i weryfikowaniu działań organizacji. Dzięki wykonaniu audytów wewnętrznych możliwe jest osiąganie lepszej organizacji pracy, systematyczności i zdolności do doskonalenia skuteczności zarządzania ryzykiem, kontrolowania i organizowania pracy zasobów ludzkich. Aby to było możliwe, audytor wewnętrzny powinien być osobą, która powinna dobrze znać prawo i lubić rozwiązywać problemy.

Audytor wewnętrzny – obowiązki

Zadania audytorów wewnętrznych definiują czynności związane z poprawą kondycji firm, przedsiębiorstw, organizacji czy urzędów. Do głównych obowiązków zalicza się:

  • przeprowadzenia audytów wewnętrznych – wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje audytów wewnętrznych: audyty finansowe, audyty operacyjne, audyty informatyczne,
  • sprawdzanie działalności przedsiębiorstw – tworzenie sprawozdań, obserwowanie procesów, monitorowanie zasobów,
  • przygotowywanie raportów z konkretnymi zaleceniami.

Audytor wewnętrzny – kto może zostać?

Audytorem wewnętrznym może zostać tylko osoba, która spełnia określone kryteria. Są to między innymi ustalone ustawą wymagania, które reguluje polskie prawo. Co więcej, audytor wewnętrzny powinien posiadać wyższe wykształcenie, ale przede wszystkim kwalifikacje do przeprowadzania audytu wewnętrznego, które można uzyskać decydując się np. na kursy i szkolenia. W pracy audytora wewnętrznego potrzebne są także pewne cechy charakteru, które zostały określone np. w normie ISO 19011. Są to:

  • niezależność,
  • elastyczność,
  • otwartość,
  • wytrwałość,
  • zdecydowanie.

Audytor wewnętrzny – jakie kwalifikacje musi mieć?

Praca audytora wewnętrznego może mieć charakter prywatny lub publiczny. Przyjmuje się, że osoba wykonująca pracę audytora wewnętrznego w sektorze prywatnym powinna mieć takie same kwalifikacje jak audytor wewnętrzny w sektorze publicznym. Niezbędne do wykonywania zawodu są kwalifikacje wymagane przez polską ustawę o finansach publicznych i kwalifikacje specjalistyczne.

Audytor wewnętrzny a polska ustawa o finansach publicznych

Wymagania kwalifikacyjne na audytora wewnętrznego reguluje w Polsce art. 286. (Dz.I.2019.869 t.j.) – Finanse publiczne, który określa, że audytorzy wewnętrzni powinni:

  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i praw publicznych,
  • obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej,
  • niekaralność,
  • wykształcenie wyższe.

Praca audytora wewnętrznego – jak nim zostać?

Audytor wewnętrzny musi spełniać co najmniej jedno z kryteriów:

  1. posiadać jeden z certyfikatów: Certified Internal Auditor (CIA), Certified Government Auditing Professional (CGAP), Certified Information Systems Auditor (CISA), Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Certified Fraud Examiner (CFE), Certification in Control Self Assessment (CCSA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) lub Chartered Financial Analyst (CFA),
  2. zdać egzamin na audytora wewnętrznego,
  3. posiadać uprawnienia biegłego rewidenta,
  4. posiadać dyplom ukończenia studiów podyplomowych z zakresu wykonywania audytów wewnętrznych lub posiadać dwuletnią praktykę wykonywania audytów wewnętrznych.
Certyfikat audytora wewnętrznego

Jeśli chcesz uzyskać certyfikat audytora wewnętrznego zapoznaj się z ofertą szkoleń proponowanych przez Bureau Veritas, światowego lidera certyfikacji.

Audytor wewnętrzny – kursy i szkolenia

Szkolenie audytorów wewnętrznych zwykle trwa kilka dni i kończy się egzaminem, który uprawnia do wykonywania audytów wewnętrznych. Pomyślne ukończenie szkolenia jest podstawą do uzyskania rejestracji jako audytor wewnętrzny według określonych norm. Dzięki temu możliwe jest uczestniczenie w różnego rodzaju audytach wewnętrznych wykonywanych na zlecenie różnych przedsiębiorstw. W zależności od ukończonego szkolenia praca audytora wewnętrznego może dotyczyć np. audytów bezpieczeństwa żywności, zarządzania jakością, zarządzania środowiskiem, a nawet bezpieczeństwa kolei.

Dlaczego warto zrobić kurs na audytora wewnętrznego?

Praca audytora wewnętrznego z jednej strony jest fascynująca, ale z drugiej strony wymagająca, ponieważ wiąże się z ciągłym poszukiwaniem coraz lepszych rozwiązań, które pomogą przedsiębiorstwom lepiej zarządzać, poprawić efektywność i osiągać lepsze wyniki. Aby to było możliwe audytor wewnętrzny powinien umieć dobrze planować pracę, posiadać umiejętność łatwego przyswajania, gromadzenia i weryfikowania treści, a także umiejętność dobrego wyciągania wniosków. Audytor wewnętrzny efekty swoich prac zwykle przedstawia w formie raportu, dlatego powinien umieć przygotować dobry, zwięzły i przejrzysty raport z wykonanych prac. Szkolenia dla audytorów wewnętrznych to idealny sposób na naukę terminologii, nowe kompetencje i umiejętności.