Zdrowe serce – jak zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych? Maj25

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Zdrowe serce – jak zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych?

Choroby sercowo-naczyniowe należą do chorób cywilizacyjnych, z którymi borykają się miliony Polaków. Stanowią one najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów. Każdy z nas powinien wiedzieć, jakie są przyczyny tego rodzaju chorób oraz jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć ich ryzyko. 

Rodzaje chorób sercowo-naczyniowych

Do najczęstszych chorób i schorzeń sercowo-naczyniowych zaliczamy:

  • zaburzenia rytmu pracy serca (arytmia),
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • miażdżycę naczyń krwionośnych,
  • chorobę niedokrwienną serca,
  • niewydolność mięśnia sercowego,
  • nerwicę serca.

 

Zapadalność na te choroby z roku na rok rośnie, dlatego istnieje bezwzględna konieczność wdrażania działań profilaktycznych i prozdrowotnych.

Przyczyny chorób sercowo-naczyniowych

Przyczyny chorób sercowo-naczyniowych są ściśle związane z prowadzonym przez nas trybem życia. Proste, codzienne czynności, które są dla nas rutyną, mają ogromny wpływ na zdrowie układu krążenia i naszego serca.

Palenie tytoniu

Dym papierosowy zawiera mnóstwo szkodliwych substancji przenikających w głąb organizmu i naczyń krwionośnych. Jego destrukcyjne i kancerogenne działanie dotyczy zarówno osób czynnie palących, jak i tzw. biernych palaczy, którzy wdychają dym papierosowy. Najbardziej szkodliwymi substancjami zawartymi w dymie papierosowym są ketony, fenole, węglowodór oraz związki azotu i siarki.

Niezdrowa dieta

Niezdrowa i mało zbilansowana dieta jest jedną z głównych przyczyn chorób serca. Sprzyja im spożywanie pokarmów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, które powinny być zastępowane zdrowymi tłuszczami roślinnymi. Szczególnie niekorzystne oddziaływanie wykazują tłuszcze trans zwiększające ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Podwyższają one stężenie złego cholesterolu (LDL) we krwi, jednocześnie obniżając poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). W dużych ilościach obecne są w jedzeniu typu fast-food, w kebabach, chipsach i frytkach. Spożywanie słodyczy i potraw bogatych w cukier sprawia, że nasza dieta jest uboga w witaminy i minerały. Niekorzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy mają również potrawy bogate w sól. Szczególnie groźne są one dla osób cierpiących na nadciśnienie, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie, co z kolei przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego, zwiększającego ryzyko udaru i zawału serca.  

Brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna bardzo mocno podwyższają zarówno ryzyko chorób serca i układu krążenia, jak i ryzyko nadwagi. Zaleca się, aby osoba dorosła podejmowała tygodniowo 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanym stopniu intensywności, co pozwoli na znaczne zminimalizowanie ryzyka chorób serca.

Stres

Nadmierny stres wykazuje niesamowicie negatywny wpływ na serce, prowadząc do jego przeciążenia, przyspieszenia jego pracy i wzrostu ciśnienia tętniczego. Spowodowane jest to nadmierną produkcją hormonów stresu i substancji wydzielanych pod jego wpływem, co nie pozostaje bez znaczenia dla pracy mięśnia sercowego. 

Sposoby na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Wdrożenie działań profilaktycznych i prowadzenie edukacji prozdrowotnej wspomagają ograniczanie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Pewnie zastanawiasz się, co możesz zrobić dla swojego serca już od zaraz. Wystarczy wprowadzić kilka, istotnych zmian do swojego życia, aby już po miesiącu poczuć wyraźną różnicę w swoim samopoczuciu. 

  1. Jeżeli palisz, zacznij najpierw od ograniczenia liczby dziennie wypalanych papierosów, aby docelowo móc całkowicie zerwać z nałogiem. Być może będziesz wymagał dodatkowej pomocy i wsparcia w walce z nałogiem. W tym celu skorzystaj z pomocy specjalistów przyjmujących w najbliższej poradni uzależnień.
  2. Wprowadź zmiany do swojej diety, tak aby przeważały w niej warzywa i owoce i stanowiły ok. 400 g dziennego spożycia. Ogranicz spożycie soli do 5 g dziennie. Wybieraj produkty pełnoziarniste z pełnego przemiału oraz ogranicz spożywanie tłuszczy zwierzęcych na rzecz tłuszczy roślinnych. Wybieraj chude mięso (np. drobiowe), natomiast ogranicz spożycie czerwonego mięsa i produktów wysoko przetworzonych.
  3. Zwiększ aktywność fizyczną, dobierając ją do swoich preferencji, możliwości i wydolności fizycznej. Wystarczy już nawet 45-minutowy, codzienny spacer, aby zminimalizować ryzyko chorób serca.
  4. Ogranicz czynniki stresogenne oraz naucz się walki ze stresem-pomocne w tym mogą okazać się takie metody jak joga, medytacja, czytanie książki, sport. 

Metody diagnostyki chorób serca

Każda osoba dorosła powinna pamiętać o wykonywaniu badań profilaktycznych obejmujących m.in. wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi oraz profilaktycznych badań laboratoryjnych. Metody diagnostyki chorób serca obejmują pakiet podstawowych badań kardiologicznych umożliwiających wykrycie wszelkich nieprawidłowości w pracy serca oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Mowa tu o EKG, badaniu echokardiograficznym (tzw. echo serca), próbach wysyłkowych oraz całodobowym monitorowaniu pracy serca (Holter).

serce

Metody leczenia chorób serca

Leczenie i diagnostyka chorób serca wykonywane są przez kardiolog Jelenia Góra, który oferuje szeroki zakres usług w ramach Centrum Medycznego Zabobrze. Metody leczenia chorób serca zależne są od ich przyczyny, przebiegu oraz  stanu zdrowia organizmu. Podstawowe metody leczenia chorób serca polegają przede wszystkim na odpowiednio dobranej farmakoterapii, zażywaniu preparatów zawierających głóg, potas i magnez wspierających prawidłową pracę serca. Nie należy również zapominać o wyeliminowaniu czynników potęgujących dolegliwości sercowe, np. rezygnacji z używek i nałogów.

Wdrożenie profesjonalnego leczenia oraz wyżej wskazanych działań profilaktycznych przyniesie niewymierne korzyści naszemu zdrowiu objawiające się poprawą i wydolnością pracy serca.