Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Zakup mieszkania – jak przez to przejść?

Decyzja o kupnie mieszkania należy do jednych z najtrudniejszych, tym bardziej że najczęściej wiąże się ona z zaciągnięciem długoterminowego kredytu bankowego. Musimy zaznaczyć to, że ceny nieruchomości w Polsce w dalszym ciągu kształtują się na wysokim poziomie, chociaż w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować ich wyraźny spadek. Niestety, tendencja spadkowa cen będzie w Polsce utrzymywać się tylko do połowy 2013 roku, bowiem według analityków w drugiej połowie bieżącego roku nastąpi odwrócenie trendu cenowego. Otóż, w dalszych latach ceny mieszkań mają rosnąć, choć nie tak gwałtowanie jak przed kryzysem światowym.

Warto zwrócić uwagę na to, że jeszcze do niedawna wiele osób decydowało się na kupowanie mieszkań z dopłatą rządową w ramach Programu Rodzina na Swoim, który obowiązywał do końca 2012 roku. Obecnie, rząd pracuje nad nowym Programem Mieszkanie dla Młodych, który ma wejść w życie w drugiej połowie 2013 roku lub na początku 2014 roku. Jednakże wielu specjalistów uważa, że nowy projekt ustawy ograniczy znacznie dostępność mieszkań, ponieważ zakłada on limity wiekowe i kwotowe uprawniające do dopłaty rządowej do kredytu. Przede wszystkim, założeniem nowego programu jest umożliwienie młodych ludziom dostępu do mieszkań. Warto również zwrócić uwagę na to, że osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, muszą radzić sobie bez pożyczki bankowej. W tym wypadku są one zmuszone do znalezienia dodatkowej pracy, ewentualnie mogą też próbować pożyczyć pieniądze od rodzimy i znajomych.

Mieszkania 2 pokojowe

Oprócz tego, kiedy chcemy zakupić niedrogie mieszkanie, powinniśmy zrezygnować z usług pośrednika, ponieważ jego gaża jest bardzo wysoka. Jednakże, gdy pragniemy kupić nieruchomość na własną rękę, musimy być bardzo ostrożni, ponieważ nietrudno natrafić na oszustów mieszkaniowych. Trzeba powiedzieć o tym, że przed podpisaniem aktu notarialnego, musimy się dokładnie zapoznać z księgami wieczystymi danego mieszkania, najlepiej w dniu podpisania umowy kupna. Ponadto, warto skorzystać z porównywarek internetowych, na których możemy zweryfikować różne oferty sprzedaży mieszkań zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, by wybrać najkorzystniejszą propozycję.

Nie każdy też wie o tym, że zakupu nieruchomości po korzystnej cenie możemy dokonać od banku. Mówimy tu głównie o mieszkaniach odebranych przez bank niewypłacalnym dłużnikom. Natomiast osoby, które mają bardzo trudną sytuację finansową, mogą też się starać o mieszkanie komunalne. Niestety, w związku z ich brakiem, często czeka się na nie nawet kilka lat. Dlatego też pewnego rodzaju rozwianiem jest zamiana mieszkania na inne. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą też zakupić nieruchomość na firmę, co jest bardzo opłacalne, ponieważ odsetki kredytowe możemy wliczyć sobie w koszty.

Kupowanie mieszkania na firmę

Zakup mieszkania na firmę to poważna inwestycja, gdyż wiążą się z nią ogromne formalności i wielkie koszty, choć zapewne mniejsze niż w przypadku zakupu lokalu na osobę fizyczną. Z pewnością, zanim podpiszemy umowę kupna mieszkania, warto sprawdzić stan prawny nieruchomości, aby później nie być niemile zaskoczonymi niespodzianką w postaci, np. zastawu hipotecznego bądź służebności. Poza tym, musimy się upewnić czy owa nieruchomość będzie się naddawała do wykorzystania według zamierzonego celu, dlatego zawsze należy się zapoznać z planem zabudowy terenu, który dostępny jest w gminie.

Oczywiście, każdy przedsiębiorca w pierwszej kolejności powinien sprawdzić księgi wieczyste, by upewnić się, że na mieszkaniu nie ciąży żaden zastaw czy służebność. Z wykonaniem tej czynności nie będziemy mieli najmniejszych problemów, gdyż księgi wieczyste są jawne i każdy ma prawo do ich wglądu. Ponadto, istnieje też możliwość skorzystania z internetowego serwisu, w których ujętych jest większość ksiąg wieczystych. Poza tym, w przypadku kupna nieruchomości na firmę, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług agenta nieruchomości, ponieważ wtedy ryzyko dokonania niekorzystnej transakcji jest znaczne mniejsze. Nie ulega wątpliwości to, że nigdy nie powinniśmy się decydować na kupno pierwszego lepszego lokalu, tylko musimy się zapoznać z wieloma ofertami, które trzeba uważnie przeanalizować, aby spośród nich wybrać najlepszą propozycję.

Mieszkanie na firmę

Warto pamiętać o tym, iż każdy przedsiębiorca powinien przy kupnie mieszkania wziąć także pod uwagę kwestię jego opodatkowania. Otóż, należy mieć świadomość tego, że podatek od nieruchomości obciąża przedsiębiorcę już od następnego miesiąca po dniu jej zakupu bądź ewentualnie, w przypadku zakupu nowo wybudowanego budynku, od 1 stycznia roku następnego. Oczywiście, stawki podatku, którym obciążone są lokale zakupione na firmę, są najwyższe, dlatego należy zawsze sprawdzić, na jakim poziomie kształtują się w danej gminie i czy inwestycja będzie dla ans opłacalna. Nie ulega wątpliwości to, że za kupnem mieszkania na firmę przemawia fakt, że odsetki od kredytu mieszkaniowego można wrzucić w koszty danej działalności. Oprócz tego, dany lokal możemy również amortyzować, a co najważniejsze istnieje możliwość odliczenia kosztów remontu.

A, więc jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i jesteśmy na etapie zakupu własnego mieszkania, warto kupić je na firmę. Przede wszystkim, wiąże się to z licznymi udogodnieniami, mniejszymi kosztami oraz łatwiej będzie nam otrzymać kredyt bankowy, gdy nasza firma ma dobrą zdolność kredytową.