Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Wybór monitora do pracy biurowej

Monitor stanowi podstawowy element wyposażenia każdego komputera stacjonarnego. Ma on ogromny wpływ na zdrowie oczu oraz wygodę osoby pracującej przy komputerze, dlatego kwestia wyboru właściwego sprzętu do biura nie powinna być bagatelizowana.

Dlaczego wybór odpowiedniego monitora jest ważny?

Bez monitora nawet najnowszy i najbardziej wydajny komputer stacjonarny nie może być wykorzystywany w pracy biurowej. Wybór odpowiedniego monitora jest przy tym niezwykle istotny zarówno ze względu na ergonomię pracy, jak i wpływ na zdrowie pracownika, przede wszystkim jego wzroku. Stare modele monitorów mogą sprawiać, że oczy użytkowników stają się przemęczone, suche i zaczerwienione, co często skutkuje zapaleniem spojówek, a także bólami głowy, chronicznym zmęczeniem i ogólnym złym samopoczuciem. Źle dobrany lub wadliwy monitor może ponadto powodować rozwinięcie się lub pogłębienie już istniejących wad wzroku.

W celu zmniejszenia zmęczenia oczu pracowników należy zaopatrzyć biuro w monitory nowej generacji umożliwiające redukcję niebieskiego światła i kontrolę migotania.

W jaki sposób wybrać właściwy monitor do pracy biurowej?

Komfortowy i ergonomiczny monitor do biura powinien być skonstruowany tak, by nawet wielogodzinna praca przy komputerze nie powodowała przemęczenia i negatywnych skutków zdrowotnych. Wybierając odpowiedni monitor przeznaczony do użytkowania w biurze, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Przekątna ekranu

Większa przekątna ekranu oznacza większą przestrzeń roboczą, która przekłada się na bardziej komfortową pracę. Za przekątną monitora dostosowaną do potrzeb pracy biurowej uznaje się zazwyczaj 23-24 cale. Ekrany powyżej 24 cali są zazwyczaj przeznaczone dla osób zajmujących się grafiką komputerową, programowaniem lub montażem materiałów audiowizualnych.

Usługi informatyczne we Wrocławiu

 • Matryca

Do pracy biurowej zalecana jest matowa matryca ekranu, która nie powoduje zmęczenia wzroku na skutek występowania refleksów świetlnych.

 • Częstotliwość odświeżania

Większa częstotliwość odświeżania oznacza mniejsze zmęczenie wzroku.

 • Rozdzielczość

W wypadku monitorów do pracy biurowej przy przekątnej do 24 cali zazwyczaj wystarcza rozdzielczość 1920×1080. Rozdzielczość ma wpływ na jakość obrazu oraz jego szczegółowość. Pomaga również zwiększyć przestrzeń roboczą poprzez umożliwienie większej liczby jednocześnie otwartych okien programów.

 • Ergonomia

Monitor przeznaczony do pracy biurowej powinien umożliwiać regulację wysokości i kąta nachylenia oraz posiadać funkcję pivot oferującą optymalizację ustawienia pozycji ekranu, zwiększając tym samym komfort pracy.

 • Ochrona oczu

W celu zmniejszenia zmęczenia oczu monitor powinien być wyposażony w redukcję migotania obrazu oraz redukcję emisji światła niebieskiego.

Dobre monitory do pracy biurowej powinny ponadto oferować różne rodzaje złącz, zintegrowane głośniki i wbudowany port USB.

Czy monitor jest potrzebny tylko na stanowisku pracy wyposażonym w jednostkę centralną?

Monitor znajduje swoje zastosowanie nie tylko w wypadku komputera stacjonarnego. Swoje zalety ma również podłączenie zewnętrznego monitora do laptopa. Skutkuje to:

 • lepszą ergonomią pracy
 • lepszą ochroną wzroku
 • posiadaniem większej przestrzeni roboczej

Zasady BHP dotyczące korzystania z monitorów

Przepisy BHP dotyczące stanowisk pracy wyposażonych w monitory, regulowane rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku, jasno określają wielkość i właściwości komputera i sprzętu komputerowego oraz odległość pracownika od ekranu monitora i pozostałych elementów sprzętu komputerowego. Zgodnie z tymi przepisami:

 • monitor nie powinien odbijać światła – w tym celu powinien być pokryty warstwą antyodbiciową lub być wyposażony w odpowiednie filtry,
 • ekran powinien być czytelny oraz przekazywać wyraźny i stabilny obraz,
 • monitor powinien być ustawiony tak, by możliwe było uzyskanie właściwego padania światła,
 • odległość między pracownikiem a ekranem monitora powinna wynosić od 40 do 75 centymetrów,
 • górna krawędź monitora nie powinna znajdować się powyżej linii wzroku pracownika,
 • odległość między monitorami nie powinna być mniejsza niż 60 centymetrów,
 • odległość między pracownikiem a tyłem sąsiedniego monitora nie powinna być mniejsza niż 80 centymetrów.

Usługi informatyczne we Wrocławiu

Gdzie uzyskać pomoc w doborze odpowiedniego monitora do pracy biurowej?

W celu wyboru monitora do pracy biurowej warto skorzystać z pomocy firm oferujących usługi informatyczne we Wrocławiu. Wysoce wykwalifikowani specjaliści doradzą w kwestii sprzętu komputerowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Korzystając z usług informatycznych we Wrocławiu, firma zyskuje pewność, że zakupione do pracy biurowej monitory spełniają wymogi wynikające z przepisów BHP.