Wizyty domowe chirurga Lip26

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Wizyty domowe chirurga

Nagłe przypadki medyczne wymagające interwencji lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty zwykle wiążą się z koniecznością jak najszybszego udania się do przychodni, co oczywiście w wielu przypadkach nie jest niestety możliwe. O ile wizytę lekarza rodzinnego dość łatwo przekształcić w wizytę domową, o tyle świadomość możliwości umówienia się w ten sposób ze specjalistą nie jest kwestią powszechnie znaną. Na szczęście wielu chirurgów prywatnych z powodzeniem przyjmuje tego typu zlecenia, przeprowadzając w domu pacjenta nie tylko rzetelne badania sprawdzające stan pacjenta, ale też drobne zabiegi chirurgiczne wymagające natychmiastowej interwencji. Jak wygląda wizyta chirurga w domu, kiedy można o nią prosić i jaki zakres działań może podejmować w takich wypadkach specjalista?

Kiedy można liczyć na wizytę domową specjalisty?

Według prawa, osoby ubezpieczone w ramach NFZ mają zapewnione w swojej opiece zdrowotnej nie tylko wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, ale także w formie wizyt domowych w momencie, gdy opuszczenie domu przez pacjenta nie jest możliwe. Według oficjalnego zapisu, uzyskanie wizyty domowej jest możliwe w przypadkach uzasadnionych wskazaniami medycznymi, a więc w sytuacjach które nie koniecznie kwalifikują się do pomocy Pogotowia Ratunkowego, ale wymagają interwencji lekarza.

W szczególnych przypadkach lekarz rodzinny nie jest jednak pomocą wystarczającą i konieczna jest obecność specjalisty. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, specjaliści również mogą pojawić się na wizycie domowej i udzielić pacjentowi specjalistycznej opieki w zakresie ich specjalizacji, choć oczywiście w przypadku leczenia na NFZ konieczne jest posiadanie odpowiedniego skierowania.

Czy więc możliwe jest umówienie wizyty domowej chirurga? Tak, jak najbardziej, choć biorąc pod uwagę kolejki jakie zwykle ustawiają się do specjalistów w warunkach szpitalnych, trzeba liczyć się z koniecznością poczekania na wizytę. Drugą opcją, korzystną szczególnie w nagłych przypadkach są prywatne wizyty domowe chirurgów, których oferta nieustannie się poszerza.

Zakres działań chirurga podczas wizyty domowej

Wielu chirurgów wzywanych jest do domów pacjentów w sytuacjach, gdy ci nie mogą opuścić swojego łóżka, a jednocześnie potrzebują specjalistycznej i fachowej pomocy, której nie powinien wykonywać nikt inny. I tak, w karcie działań podejmowanych przez chirurgów podczas wizyt domowych znajduje się często zmiana i zakładanie szwów, leczenie odparzeń i odleżyn, czy opatrywanie trudno gojących się ran.

Generalnie chirurdzy podczas wizyty domowej mogą wykonywać wszystkie działania z zakresu chirurgii ogólnej, właściwe dla swojej specjalizacji, o ile nie wymagają one przeprowadzania zabiegów w sterylnych warunkach szpitalnych. Chirurga można wiec wezwać nawet do wrastającego się paznokcia, domowych urazów, usuwania kurzajek i brodawek, czy bólu stawów i kręgosłupa. W przeciwieństwie do wizyt prywatnych, niemożność opuszczenia własnego domu nie jest tu tak istotna – istnieje wiele klinik i placówek chirurgicznych, dla których wizyty domowe są zwyczajnie częścią oferty.

Szczególnym przypadkiem domowych interwencji chirurgicznych może być wszywanie Esperalu, implantowanego osobom uzależnionym od alkoholu w celu odtrucia organizmu. Choć kuracja esperalem musi być poparta chęcią osoby uzależnionej do zerwania z nałogiem, w wielu przypadkach nagła interwencja tego typu jest niezbędna do opanowania problemu.

Co dalej – czy wizyta domowa wystarczy?

W wielu przypadkach wymagających interwencji chirurgicznej, wizyta domowa okazuje się być wystarczająca i nie wiąże się z koniecznością przekazania pacjenta pod opiekę szpitalną. Chirurg odwiedzający pacjenta w domu może zdjąć i założyć gips, zmienić opatrunki, ocenić sprawność fizyczną pacjenta czy też wykonać zabiegi tzw. chirurgii drobnej. W momencie, gdy konieczne jest skorzystanie z bardziej zaawansowanej pomocy specjalistycznej, chirurg może skierować pacjenta na leczenie szpitalne i umożliwić mu specjalistyczny transport do placówki w celu wykonania koniecznych zabiegów. Decyzja o tym, czy wizyta domowa jest wystarczająca należy do samego lekarza. W razie konieczności można powtarzać ją regularnie, do czasu gdy pacjent będzie w stanie samodzielnie pojawić się w przychodni.