Ubezpieczenie a pomoc drogowa Sty22

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Ubezpieczenie a pomoc drogowa

Posiadanie ubezpieczenia to kwestia zdrowego rozsądku, a nierzadko i nałożony odgórnie obowiązek prawny. Ubezpieczenia zawsze wiążą się z opłatami – bardzo często słonymi i z tego powodu, zawsze należy bardzo uważnie przemyśleć kwestię tego jakie ubezpieczenia mamy do dyspozycji i które faktycznie będą niezbędne w przypadku naszego pojazdu. Najważniejszym – głównie przez fakt, że narzuconym przez prawo – jest ubezpieczenie OC.

Jak działa polisa ubezpieczeniowa?

Polisa od odpowiedzialności cywilnej pozwala pokryć skutki kolizji i wypadków powstałych z winy posiadacza samochodu. W takim wypadku nie trzeba ponosić kosztów napraw zniszczonego pojazdu – całość naprawy sfinansuje ubezpieczyciel. W przypadku OC nie należy się zastanawiać czy będzie potrzebne, gdyż jest to jedyna polisa, która jest niezbędna do prowadzenia pojazdu. W przypadku jego braku liczyć trzeba się z grzywną (w wypadku kontroli) oraz konieczności opłacenia rachunków za naprawę swojego i cudzego auta w przypadku spowodowania kolizji. Inaczej wygląda sprawa z AutoCasco – jest to polisa dobrowolna, która pozwala na ubezpieczenie pojazdu od skutków uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu. Wykupując AutoCasco mamy możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku gdy samochód został uszkodzony lub zniszczony z winy sił przyrody (np. w wyniku upadku przewróconego w czasie burzy drzewa) lub sprawca szkody pozostaje nieznany (np. gdy rano okazuje się, że w nocy ktoś stłukł lusterko). Jeżeli ktoś porusza się po drogach międzynarodowych to w jego wypadku koniecznością będzie zainteresowanie się wykupieniem tak zwanej Zielonej Karty. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, ale mające zastosowanie do pojazdów poruszających się w ruchu zagranicznym.

Czy OC to wszystko co możemy osiągnąć?

Nie jest to jednak zastępstwo dla klasycznego OC – osobno trzeba posiadać zwykłe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które ma zastosowanie na drogach polskich, oraz Zieloną Kartę, która swoją moc uzyskuje dopiero po opuszczeniu granic Rzeczpospolitej Polskiej. Warto pamiętać, że nie w każdym kraju honorowana jest taka polisa. Aktualnie w systemie Zielonej Karty uczestniczą: Austria, Belgia, Niemcy, Dania, Hiszpania, Francja, Finlandia, Wielka Brytania, Grecja, Włochy, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Portugalia, Szwecja, Szwajcaria, Albania, Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Chorwacja, Izrael, Malta, Maroko, Macedonia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Tunezja, Turcja oraz Ukraina. Ubezpieczenie Assistance to kolejna polisa – dla odmiany gwarantuje ona pomoc techniczną i medyczną, nie tylko w przypadku gdy awarii ulegnie samochód, ale także gdy zachoruje kierowca lub pasażer.

Wypadek a pomoc drogowa

Jak działa funkcja assistance?

Assistance zapewnia, że zawsze dojedzie do nas uczciwa i fachowa pomoc drogowa, pokryte zostaną koszty naprawy w miejscu zdarzenia, zapewnione będzie holowanie oraz zakwaterowanie i transport w przypadku niemożności kontynuowania drogi – jeśli znajdujecie się w trasie i wasze auto ulegnie awarii, proponujemy zadzwonić po pomoc drogową aby bezpiecznie dotrzeć do miejsca naprawy oraz domu. Assistance zapewnia pomoc lekarską dla kierowcy oraz pasażerów oraz transport medyczny w przypadku choroby lub zgonu. Warto zainteresować się ubezpieczeniem NWW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków), które rekompensuje finansowo skutki wypadków związanych z pojazdem i powodujące uszkodzenia ciała, śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu.