Szachy, rytmika, basen – wybieramy zajęcia dodatkowe dla dzieci Cze21

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Szachy, rytmika, basen – wybieramy zajęcia dodatkowe dla dzieci

O rozwój zainteresowań u dziecka warto dbać od najmłodszych lat. Dawanie maluchom możliwości próbowania różnych form aktywności i sprawdzania, która z nich sprawia im największą frajdę to idealny sposób na zaszczepienie w dziecku od małego szeroko rozwiniętych zainteresowań oraz jednej, konkretnej pasji, w której będzie chciało rozwijać się w późniejszych latach swojego życia. Dlatego podczas wyboru przedszkola dla swojej pociechy, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy oferuje ono zajęcia dodatkowe dla dzieci z różnych kategorii. Podpowiadamy, dlaczego warto i jakie zajęcia mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na Twojego malucha.

Daj swojemu dziecku wybór i szerokie możliwości

Nowoczesne przedszkola prywatne są prowadzone zgodnie z innowacyjnym podejściem holistycznym, zgodnie z którym maluch od najmłodszych lat powinien rozwijać się we własnym tempie, ale na wielu różnych płaszczyznach. Z tego względu bardzo dużą popularnością cieszy się program Montessori, który doceniany jest zarówno przez przedszkolnych pedagogów i wychowawców, jak i przez rodziców oraz dzieci. Dlatego również w profesjonalnych przedszkolach, w których dobro i rozwój maluchów są najważniejsze, oferowane są nie tylko zajęcia podstawowe podczas standardowych godzin, ale również dodatkowe koła zainteresowań i grupy sportowe dla najmłodszych, które umożliwiają rozwój pasji i zainteresowań u maluchów w różnym wieku.

Warto pamiętać, że dodatkowe zajęcia mają być atrakcją i zachęceniem do rozwoju dla dziecka, a nie spełnieniem ambicji rodziców. Niestety często zdarza się, że zaangażowani rodzice, którzy chcą jak najlepiej dla swojej pociechy, popadają w skrajność i zapisują ją na zbyt wiele zajęć, które wcale nie sprawiają jej frajdy i w ogóle jej nie interesują. Takie zachowanie niestety może przynieść odwrotne skutki i sprawić, że dziecko w przyszłości będzie bardzo zniechęcone zarówno do wszelkich form zajęć dodatkowych, jak i w ogóle do nauki nowych rzeczy i rozwoju. Dlatego, zamiast przymuszać malucha do nauki dwóch języków obcych i gry na instrumencie smyczkowym lub na fortepianie, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wybranie razem z dzieckiem zajęć dopasowanych do jego potrzeb i zainteresowań. Po jakimś czasie warto odbyć z pociechą rozmowę, czy wybrane kółko muzyczne lub zajęcia taneczne sprawiają mu radość, aby upewnić się, że był to odpowiedni wybór.

Postaw na zrównoważony rozwój od najmłodszych lat

W przedszkolach prywatnych często można wybierać między wieloma różnymi zajęciami dodatkowymi, od tych typowych, takich jak rytmika, zajęcia ze śpiewu lub rysunku, czy szachy, po te nieco mniej oczywiste, takie jak sztuki walki czy wspinaczka ściankowa, zajęcia uczące o ekologii, czy nawet… Wstęp do programowania i tworzenia własnych robotów. Wybór jest naprawdę ogromy, jednak należy pamiętać, że na początku nie warto przesadzać i lepiej nie stawiać poprzeczki zbyt wysoko, ponieważ można łatwo dziecko zniechęcić do rozwoju w danym kierunku. Dlatego dla najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 5 lat warto wybierać klasyczne zajęcia, które mają za zadanie rozwijać malucha pod kątem ruchowym, kreatywnego działania czy logicznego myślenia.

Na pierwszy aspekt doskonale wpłynie regularne uczęszczanie na basen. Najlepiej zdecydować się na zajęcia z profesjonalnym instruktorem, w niewielkiej grupie, aby mieć pewność, że dziecko jest bezpieczne i wyciągnie z odbywanych lekcji jak najwięcej i szybko nauczy się pływać. Na zdolności ruchowe i koordynację doskonale wpłynie również rytmika. Dodatkowo pomoże ona w wyćwiczeniu poczucia rytmu u malucha i zaszczepi w nim pasję muzyczną. Na rozwój kreatywności i zdolności manualnych świetnie wpłyną zajęcia plastyczne zarówno z rysunku, jak i malowania, wykonywania rzeźb i figurek z plasteliny czy masy solnej. Z kolei na logiczne myślenie świetnie wpłyną szachy, które obecnie przeżywają renesans i cieszą się rosnącą popularnością wśród dorosłych oraz wśród dzieci.