Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Systemy bezpieczeństwa dla kolei

Aktualnie zbiorowy transport kolejowy jest jednym z bardziej dynamicznie rozwijających się elementów Polskiej gospodarki. Systematycznie zwiększająca się ilość osób korzystających z dalekobieżnego, czy też bardziej lokalnego transportu kolejowego przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa publicznego. Większa ilość pasażerów ma wpływ na poziom bezpieczeństwa w pociągach, ale także w infrastrukturze stacjonarnej takiej jak dworce kolejowe, perony, przejścia podziemne między peronami. Z tego powodu bardzo ważne jest dbanie w odpowiedni sposób o bezpieczeństwo publiczne, ludzi korzystających z usług transportu kolejowego. W tym celu wykorzystuje się nowoczesne elektroniczne systemy sterowania ruchem kolejowym, których zadaniem jest kontrola, wykrywanie i zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom. Stosowane współcześnie systemy bezpieczeństwa pozwalają na monitorowanie obiektów infrastruktury, wykrywanie usterek w pojazdach oraz drogach kolejowych, a nawet kontrolę nad ruchem kolejowym w sposób zdalny. Kolej jest transportem publicznym, dlatego też bezpieczeństwo osób z niej korzystających jest stawiane zawsze na pierwszym miejscu.

Co to są systemy bezpieczeństwa dla kolei?

Systemy bezpieczeństwa dla kolei to wszystkie środki, procedury i programy kontroli przyjęte przez przedsiębiorstwo kolejowe lub zarządcę infrastruktury w celu zapewnienia bezpiecznego zarządzania swoimi działaniami. Są one tworzone na podstawie aktualnie panujących zasad i norm obowiązujących w obszarze działania transportu kolejowego. Badania przeprowadzone w celu oceny bezpieczeństwa w transporcie kolejowym wykazały, że w ostatnich latach wypadki kolejowe były spowodowane głównie: złym stanem infrastruktury, pojazdów, nieodpowiednimi kwalifikacjami pracowników, złą organizacją przewozów, uszkodzeniami linii torowej czy też błędami w działaniu urządzeń i systemów sterowania ruchem kolejowym. Świat rozwija się bardzo szybko, rośnie mobilność społeczeństwa i tym samym wzrasta niebezpieczeństwo. Z transportu kolejowego codziennie korzysta ogromna ilość ludzi, ale także jest on wykorzystywany do przewozu dużej ilości towarów i materiałów, czasami niebezpiecznych. Z tego powodu bardzo ważne jest ciągłe rozwijanie systemu bezpieczeństwa kolei w celu zminimalizowania liczby wypadków i tym samym polepszenia bezpieczeństwa publicznego w tym obszarze transportu.

Zarządcy kolei i systemów bezpieczeństwa

Transport kolejowy jak każda inna struktura transportu wymaga zapewnianie odpowiedniego bezpieczeństwa, nad którym czuwają systemy bezpieczeństwa kolei. Kto jednak wprowadza i zarządza tymi systemami? Zapewnienie bezpieczeństwa w transporcie kolejowym jest obowiązkiem kilku różnych podmiotów. Należą do nich:

  • przewoźnik kolejowy
  • zarządca infrastruktury
  • użytkownicy bocznic
  • producenci taboru kolejowego
  • zakłady zarządzające utrzymaniem taboru

Urządzenia sterowania ruchem kolejowym

Kiedy stosuje się systemy bezpieczeństwa dla kolei i czy są one skuteczne?

Wszelkiego rodzaju systemy bezpieczeństwa, stosuje się w transporcie kolejowym już od dłuższego czasu. Jest to niezbędne w celu zapewnianie odpowiedniego bezpieczeństwa publicznego, przy aktualnym rosnącej ilości pasażerów oraz zapotrzebowaniu na transport kolejowy towarów, oraz różnego rodzaju materiałów. Systemy bezpieczeństwa pozwalają na monitorowanie niebezpieczeństw w ruchu kolejowym oraz infrastrukturze. Dzięki nim wykrywane są zagrożenia spowodowane złym stanem infrastruktury oraz pojazdów kolejowych. Pozwala to odpowiednio wcześnie podjąć właściwe kroki w celu eliminacji niebezpieczeństwa. Systemy bezpieczeństwa kontrolują także pracę ludzi działających w transporcie kolejowym. Dzięki temu wpływ błędu człowieka na bezpieczeństwo jest niwelowany do minimum. Systemy bezpieczeństwa monitorujące zagrożenie, są bardzo skutecznym rozwiązaniem wpływającym na poziom bezpieczeństwa publicznego. Transport kolejowy rozwija się nieustannie jak większość dziedzin gospodarki. Równocześnie z rozwojem kolei musi iść także rozwój systemów bezpieczeństwa czuwających nad jej działaniem. Generuje to ogromne koszty, które regularnie trzeba ponosić, w celu zapewnianie odpowiedniego bezpieczeństwa publicznego w ruchu kolejowym.