Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Środki ochrony słuchu

Nie zawsze jesteśmy w stanie zminimalizować obecność szkodliwych czynników w swoim otoczeniu – trudno wyeliminować hałas z przestrzeni miejskiej czy pracy, jeśli głośna praca urządzeń jest typowa dla branży.

Zagrożenia dla narządu słuchu

Ochrona słuchu jest jednym w ważniejszych postulatów podnoszonych także w kwestii zdrowia dzieci i młodzieży. Nowoczesne urządzenia odtwarzające muzykę mogą generować dźwięki o natężeniu nawet powyżej 90 decybeli. Taka siła dźwięku w słuchawkach może prowadzić do poważnych zaburzeń, a w rezultacie – nawet do daleko idących uszkodzeń słuchu, włącznie z utratą zdolności słyszenia.

W jeszcze trudniejszej sytuacji są pracownicy produkcji czy osoby trwale przebywające w hałasie, na przykład ulicznym. Nieustanne wystawienie na dźwięki o wysokim natężeniu może doprowadzić do podniesienia progu słyszalności. Oznacza to, że dana osoba potrzebuje znacznie głośniejszych dźwięków i większego wysiłku, aby np. zrozumieć mowę czy wyodrębnić poszczególne słowa z rozmowy prowadzonej w nieznacznym hałasie.

zatyczki do uszu

Osoby zatrudnione w zakładach czy pracujące w zawodach, gdzie hałasu nie da się uniknąć, muszą mieć zapewnioną możliwość ochrony narządu słuchu przed negatywnymi skutkami długotrwałego wystawienia na dźwięki o wysokim natężeniu czy częstotliwości. Służą temu rozmaite środki ochrony słuchu, które mogą tłumić bądź wszystkie dźwięki z otoczenia, bądź niektóre ich rodzaje.

Zatyczki do uszu i nauszniki

Pracownicy budowy często noszą zewnętrzne nauszniki ochronne. Wiele hełmów ochronnych ma możliwość zamontowania słuchawek, które ściśle kryją całe ucho zewnętrzne, przylegając do skóry głowy wokół małżowiny usznej, chroniąc również cały narząd słuchu. Dzięki wypełnieniu sztucznym tworzywem lub cieczą nauszniki tłumią większość dźwięków z otoczenia.

Innym popularnym środkiem ochrony słuchu są zatyczki do uszu, które umieszcza się bezpośrednio w wylocie kanału słuchowego, w małżowinie usznej. Mają one postać korków lub podłużnych fasolek z pianki poliuretanowej, gumy, silikonu czy innych sztucznych tworzyw. Często na końcu zatyczki znajduje się sznurek lub kabelek, dzięki któremu łatwiej jest wyciągnąć zatyczkę z ucha. W aptekach można kupić zwykłe stopery do uszu, które pozwalają np. bez zakłóceń przespać noc – jednak profesjonalne zatyczki do uszu lepiej jest nabyć u producentów specjalizujących się w produkcji i dystrybucji sprzętu bhp.

zatyczki do uszu

Zatyczki do uszu powinny dokładnie wypełniać ucho – większość rodzajów pasuje do uszu użytkowników, ale istnieje również możliwość wykonania zatyczek dla konkretnej osoby, które idealnie dopasują się do kanału słuchowego użytkownika. Aby mieć pewność, że spełniają swoje zadanie i skutecznie chronią słuch, należy przestrzegać zaleceń producenta. Dotyczy to szczególnie czasu użytkowania – nawet małe przerwy, w czasie których ucho narażone jest na negatywne oddziaływanie hałasu, mogą znacznie obniżyć skuteczność działania zatyczek.

Dla zapewniania bezpieczeństwa pracownikom, warto wziąć pod uwagę, że w czasie pracy często może grozić im niebezpieczeństwo inne niż skutki hałasu. Jeśli pracownik noszący zatyczki do uszu czy nauszniki nie usłyszy sygnału alarmowego albo ostrzeżeń, może znaleźć się w strefie zagrożenia. Dlatego jedną z chętniej wykorzystywanych cech nowoczesnych środków ochrony słuchu jest możliwość tłumienia konkretnych częstotliwości lub podłączenia układów elektronicznych, umożliwiających komunikację.

W pierwszym przypadku zatyczki chronią przez określonym rodzajem hałasu, np. hałasem powstającym przy pracy młota pneumatycznego. Inne częstotliwości bez problemu docierają do użytkownika, tak że może porozumiewać się z otoczeniem. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest komunikacja przez radio, co pozwala na niezakłócony przepływ informacji między pracownikiem a majstrem czy nadzorcą oraz umożliwia ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu. W ten sposób chroniony jest nie tylko słuch, ale i to, co najcenniejsze – czyli życie.