Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – jak to zrobić? Kwi20

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – jak to zrobić?

Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł to praktyka umożliwiająca dbanie o środowisko naturalne. Poza walorami ekologicznymi ma także inne zalety w postaci zapewniania sobie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, nie dziwne więc, że zainteresowanie metodami otrzymywania energii z promieni słonecznych wciąż rośnie.

 

Fotowoltaika – czysta energia

 

Fotowoltaika to proces pozyskiwania energii z promieni słonecznych, stanowiących niewyczerpalne, darmowe i ogólnodostępne źródło energii odnawialnej. Do wytwarzania prądu ze słońca konieczna jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Istotną cechą fotowoltaiki jest to, że może być stosowana niemal wszędzie, choć przed instalacją należy pamiętać o wpływie, jaki na ilość pozyskiwanej energii mają liczne czynniki zewnętrzne, które nie zawsze użytkownik technologii jest w stanie kontrolować.

instalacje fotowoltaiczne dla domu

 

Czy możliwa jest samodzielna instalacja paneli fotowoltaicznych?

 

Zgodnie z polskim prawem nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie zainstalować panele fotowoltaiczne na swojej posesji. Jedyny warunek, który należy spełnić, to skontaktowanie się z biurem lokalnego dostawcy energii elektrycznej w celu umożliwienia podpięcia domowej instalacji fotowoltaicznej do sieci. Samodzielna instalacja paneli do pozyskiwania energii słonecznej wiąże się z dużą oszczędnością, gdyż kupujący nie ponosi kosztów montażu. By założyć instalację fotowoltaiczną na własną rękę, należy jednak mieć odpowiednie narzędzia i wiedzę dotyczącą właściwego ustawienia i podłączenia paneli. Tylko poprawny montaż zapewni sprawne funkcjonowanie fotowoltaiki.

 

O czym trzeba pamiętać przed instalacją paneli fotowoltaicznych?

 

Na ilość energii pozyskiwanej przez panele fotowoltaiczne wpływ mają czynniki niezależne od osoby montującej, takie jak intensywności promieniowania słonecznego w zależności od pory roku, pory dnia, szerokości geograficznej, a nawet pyłów zawieszonych w powietrzu. Przed montażem należy się jednak skupić nad innymi kwestiami, które leżą w gestii montującego. Wybierając odpowiednią moc instalacji, trzeba zwrócić uwagę na:

  • wielkość dachu, na którym zainstalowane są panele fotowoltaiczne
  • ekspozycję paneli względem słońca
  • kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
  • występowanie elementów mogących rzucać cień na powierzchnię paneli

Uwzględnienie wszystkich czynników jest istotne w wyborze odpowiedniej instalacji, która umożliwi właściwą pracę paneli i sprawi, że korzystanie z energii słonecznej będzie opłacalne.

samodzielny montaż fotowoltaiki

 

Co jest potrzebne do samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych?

 

Do samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych niezbędne są:

  • panele fotowoltaiczne
  • system mocujący
  • kable
  • inwerter
  • narzędzia – drabina, wiertła z wiertarką, śruby i tym podobne

Większość zestawów sprzedawanych przez producentów instalacji fotowoltaicznych do samodzielnego montażu zawiera wszystko, co niezbędne, by ułatwić kupującemu cały proces.

 

Jak samodzielnie zamontować instalację fotowoltaiczną?

 

By na własną rękę zainstalować panele fotowoltaiczne, warto wykonać następujące kroki:

  • Przymocować konstrukcję nośną do dachu w miejscu, w którym mają się znajdować panele
  • Przytwierdzić panele fotowoltaiczne do konstrukcji nośnej
  • W wypadku paneli łączonych szeregowo połączyć panele ze sobą
  • Zainstalować falownik na ścianie
  • Połączyć panele słoneczne z inwerterem za pomocą odpowiedniego kabla
  • Połączyć panele fotowoltaiczne ze skrzynką bezpieczników za pomocą odpowiedniego kabla

Sprzedawca paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do samodzielnego montażu powinien zamieścić instrukcję ułatwiającą dokonanie instalacji.

 

Gdzie kupić panele fotowoltaiczne do samodzielnego montażu?

 

Decydując się na samodzielny montaż fotowoltaiki, należy skorzystać z usług renomowanych dealerów w stacjonarnych salonach lub przez strony internetowe. Dzięki dokonaniu zakupu przez Internet kupujący nie musi martwić się transportem instalacji, gdyż całość zostanie wysłana przesyłką kurierską na wskazany adres. Czas dostawy jest krótki, a w razie wystąpienia problemów sprzedawca oferuje okres gwarancji, w trakcie którego możliwe jest otrzymanie zwrotu pieniędzy.