Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Rozliczenia prosumenckie w 2022 roku – co się zmieni?

Obecny system rozliczania prosumentów jest dostępny już tylko do 31 marca 2022 roku. Po tym czasie wchodzą w życie zmiany, zmieniające sposób rozliczania się za energię wyprodukowaną dzięki domowym instalacjom fotowoltaicznym.

Wiąże się to ze spadkiem opłacalności inwestowania w fotowoltaikę. Po krótkim czasie przejściowym, w lipcu wejdzie w życie rozliczanie się za pomocą net-billingu. Na czym on polega?

Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?

Dotychczas prosumenci mieli prawo do odebrania w ciągu roku nawet do 80% wyprodukowanej w swojej instalacji energii elektrycznej w przypadku, gdy moc ich instalacji nie przekraczała 10 kW, a w przypadku mocy mieszczącej się w przedziale 10-50 kW, wówczas ilość odbieranej mocy wynosiła 70%.

Z kolei od 1 lipca w życie wchodzi tzw. net-billing, co oznacza, że rozliczenie będzie oparte o wartość energii, jaką prosument przekazał do sieci i wartość energii pobranej. Ten sposób rozliczania wymagać będzie prowadzenia depozytu prosumenckiego. 

Czym jest depozyt prosumencki?

Na koniec każdego miesiąca kalendarzowego ustalana będzie wysokość depozytu przysługującego na kolejny miesiąc. Przypisane środki można rozliczać przez kolejnych 12 miesięcy, a po upływie tego czasu niewykorzystane środki są prosumentom zwracane, lecz tylko w wysokości nieprzekraczającej 20% wartości energii elektrycznej, jaka została wprowadzona do sieci w danym miesiącu.

Jak będzie ustalana kwota rozliczenia?

Zgodnie z ustawą, obowiązywać będą ceny rynkowe. Jednak jako że ulegają one ciągłym zmianom, prawo będzie dawało prosumentom możliwość odłączenia mikroinstalacji lub zmniejszania energii wprowadzanej do sieci w sytuacji, gdy ceny za energię będą ujemne. Co zaś z opłatami za energię pobraną? Tutaj ceny dla prosumentów będą takie same, jak dla innych odbiorców, korzystających z usług energetycznych u tego samego dostawcy.

Kim jest prosument zbiorowy?

Wcielenie w życie nowej ustawy pociąga za sobą wprowadzenie pojęcia prosumenta zbiorowego. Chodzi tutaj o osoby wytwarzające energię elektryczną z wykorzystaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej, zamieszkałe w budynkach wielomieszkaniowych. Pojęcie prosumenta zbiorowego wejdzie w życie już od kwietnia.

Z czym wiąże się spadek opłacalności instalacji fotowoltaicznej?

W ostatnim czasie ogromną popularność zyskały sobie unijne dofinansowania, dzięki którym możliwość zainstalowania paneli fotowoltaicznych miała być bardziej dostępna dla większej grupy odbiorców. Niestety jednak nowe zmiany sprawiają, że duża grupa inwestorów wycofuje się ze złożonych przez siebie deklaracji. Dla wielu polskich gmin oznacza to groźbę kar za niedokończenie projektów. Czy to oznacza, że nie warto już inwestować w fotowoltaikę?

Czy fotowoltaika nadal jest dobrym rozwiązaniem?

Fotowoltaika nadal jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dobro środowiska naturalnego – nie powstają zanieczyszczenia, jakie emitowane są podczas tradycyjnej produkcji energii elektrycznej, polegającej m.in. na spalaniu węgla kopalnego. Energia słoneczna jest w pełni odnawialna, dzięki czemu nie ma obaw, że kiedyś jej zabraknie. Pod tym względem nadal warto inwestować w fotowoltaikę.

Pod względem systemu rozliczeń sytuacja wydaje się być mniej korzystna, lecz wciąż istnieje możliwość korzystania z atrakcyjnych dofinansowań, dzięki którym zainwestowana kwota będzie dużo mniejsza.

ogniwa słoneczne

Fotowoltaika w Lubaniu – audyt fotowoltaiczny

Podjęcie samodzielnej decyzji o tym, czy warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki w Lubaniu, jest dosyć skomplikowanym zagadnieniem. Niezbędny jest dokładny audyt, dzięki któremu poznasz swoje potrzeby i zyskasz pełne rozeznanie na temat warunków wraz z możliwością ich optymalizacji.

W tym celu zgłoś się do Ekspert PV – firmy, w której oferujemy Ci bezpłatny audyt fotowoltaiczny, a do tego udzielamy pomocy przy znalezieniu najlepszego dofinansowania oraz kredytu, dzięki któremu zrealizujesz swoje marzenie o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii!