Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Renesansowy, włoski zamek w Litomyślu – ciekawostki

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą jeszcze z 1398 roku, co potwierdzają zarówno badania historyczne, jak i archeologiczne. Budowla ma za sobą burzliwe dzieje, przy czym słowo „burzliwe” jest tu jak najbardziej na miejscu, gdyż w ich wyniku zamek omal nie popadł w całkowitą ruinę.

Budowlę ocalili jednak późniejsi właściciele, a dziś zamek w Litomyślu zachwyca swym pięknem każdego roku kolejne rzesze turystów. Odwiedź stronę Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców, na której poznasz historię innych zamków na terenie Czech, a także i Polski. 

zamek litomyśl

Zarys historyczny pałacu w Litomyślu

Rok 1425 nie był zbyt łaskawy dla Litomyśla. Zamek był oblężony przez armię husyckie i dopiero po zakończeniu wojen, rodzina Kostków z Postupic zdecydowała o przeprowadzeniu renowacji. Niestety, ich wysiłki zniweczyła natura. Zamek padł ofiarą pożaru aż trzykrotnie: w 1460, 1546 i w 1660 roku, przy czym ostatni pożar niemal zrównał zamek z ziemią.

Dopiero nowy właściciel Vratislav II z Pernštejna podjął się odbudowy pałacu, który miał być podarunkiem dla jego żony, Marii Manrique de Lara. Późniejsi władcy zamku, tacy jak ród Trauttmansdorffovów, którzy podjęli się wprowadzenia drobnych przeróbek w stylu barokowym. Największe zmiany w wystroju zamku dokonały się za panowania rodu Wallenstein-Wartembergów, kiedy to na włościach zamku powstał teatr. Od tamtej pory większych zmian w wyglądzie zamku nie wprowadzano. 

Zamek możemy zobaczyć w filmowych ekranizacjach, takich jak: Filozoficzna opowieść, Młode lata, Zapomnij o Mozarcie, czy też produkcji pod tytułem Szkarłatny kwiat z 1999 roku. 

Nietypowy sposób współczesnego zagospodarowania terenów pałacu objawia się poprzez podzielenie go na przestrzeń państwową, do której należy pałac i wozownia, oraz na przestrzeń miejską, pod którą podlega stajnia i browar. 

włoski zamek

O kulturze pałacowej słów kilka

W pobudowanym w pałacu teatrze, swój artystyczny debiut miał jeden z najbardziej znanych czeskich kompozytorów, Bedřich Smetana. Jego miejsce urodzenia znajduje się tuż przy pałacu, zatem warto je przy okazji odwiedzić. Smetana otwierał w Pradze szkołę muzyczną, gdzie pragnął propagować muzykę czeską, którą sam wyniósł na nieprzeciętne wyżyny. Smetana Stworzył liczne opery, spośród których najbardziej znana jest Sprzedana narzeczona, która doczekała się nawet sławy międzynarodowej. Obok tego, Smetana napisał również wiele, poematów symfonicznych, utworów orkiestrowych, kameralnych, chórowych czy też fortepianowych.

Ma na swoim koncie również kilka pieśni. Wysoka renoma twórczości czeskiego kompozytora przyczyniła się do utworzenia w 1949 roku tradycji corocznego festiwalu o nazwie Smetanowa Litomyśl, podczas którego słuchacze mają okazję przypomnieć sobie dzieła jednego z najsłynniejszych czeskich kompozytorów.

Od 1999 roku zamek może poszczycić się miejscem na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Co ciekawego zobaczymy w zamku?

Dominuje styl renesansowy i barokowy, ściany i sufity są pokryte bogatymi zdobieniami w stylu sgraffito, przedstawiającymi sceny biblijne i mityczne, przy czym podobno żadna ze scen się nie powtarza. Miłośnicy obrazów będą mieli tam na co popatrzeć. Zwiedzającym udostępniono aż 15 sal, w których znajdują się liczne, oryginalne dzieła sztuki, bogate kolekcje wystawnej porcelany oraz wielu innych, pięknych i cennych przedmiotów. W wielu salach do tej pory możemy przyjrzeć się dekoracjom w stylu klasycystycznym.

zamek litomyślJeśli zajrzymy na górne piętro, będziemy mogli podziwiać piękne, kwieciste wzory w stylu rokokowym. Cennym elementem wystawy pałacowej jest zbiór obrazów autorstwa Józefa Platzera, który pełnił funkcję nadwornego malarza cesarskiego, którego dzieła zdobią wiedeński teatr dworski, a także praski Teatr Stanowy. Na terenie zamku znajduje się także piękna kaplica św. Michała w stylu renesansowym, a także istnieje możliwość zwiedzenia z przewodnikiem pałacowych podziemi, utworzonych, by w razie niebezpieczeństwa, umożliwić władcom ucieczkę. 

Krótka ciekawostka na koniec: w pałacowych podziemiach znajdziemy niezwykły eksponat, określany jako „Serce dla Vaclava Havla”. Havel był ostatnim prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Czech, a przy tym znanym pisarzem. Po jego śmierci w pięciu czeskich miastach zapalono świeczki ku jego pamięci. Po zebraniu ich resztek uzyskano 2300 kg wosku, z którego wytopiono serce. 

Zamki we wschodniej części Czech mają niezwykle bogatą i ciekawą historię. Duża częśc z nich oraz wydarzenia, które miały w nich miejsce,  na stałe zapisały się w historii Środkowej Europy (źródło: felietony.com).

Źródła grafik: http://szlakzamkowipalacow.eu/