Przewaga e-learningu nad tradycyjnymi metodami szkoleniowymi – na co zwrócić uwagę? Gru23

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Przewaga e-learningu nad tradycyjnymi metodami szkoleniowymi – na co zwrócić uwagę?

Może się nam wydawać, ze e-learning to dość nowa metoda nauczania, lecz pojawia się tu pewna niespodzianka- pierwsze wzmianki pochodzą już z 1728 roku, kiedy to w USA zorganizowano pierwszy kurs korespondencyjny. Wiek XX pozwolił na rozszerzenie możliwości, jakie już wtedy dawało nauczanie zdalne, co oznacza, że do tego zadania zaprzęgnięto również ówczesne radio i telewizję. Obecnie e-learning daje oczywiście dużo większe możliwości niż jego pierwowzory sprzed lat.

Plusy i minusy nauczania zdalnego

 

Zalety

  • Nauka przez Internet nie wymaga tak wielkich nakładów finansowych, jak ta w formie stacjonarnej- w dużej mierze chodzi o koszty poniesione na pokrycie dojazdów, zakwaterowania lub wyżywienia. Nauczanie zdalne nie wymaga opuszczania własnego domu.
  • Uczymy się, kiedy i gdzie chcemy. Jest to ogromną zaletą w czasach, kiedy jesteśmy coraz bardziej mobilni. Uczyć się można przez godzinę, dwie, lub cały dzień. Można usiąść za domowym biurkiem, w autobusie lub zabrać laptopa do parku i połączyć relaks na świeżym powietrzu ze zdobywaniem wiedzy.
  • Tempo przyswajania wiedzy jest w pełni indywidualne. Możemy dzielić materiał na partie według własnego uznania. Terminy zdawania egzaminów przez Internet również mogą być bardziej elastyczne- materiał jest często zaliczany przez różnego rodzaju platformy, co oznacza, że samodzielnie decydujemy o tym, kiedy przystąpić do wybranego testu.
  • Możemy decydować o kolejności przerabianego materiału. Niekoniecznie trzeba iść po kolei. Jeśli ograniczenia czasowe danego dnia nie pozwalają na zbyt wymagające informacje, można skupić się na czymś łatwiejszym.
  • E-learning jest bardziej elastyczny niż tradycyjne metody nauczania. W dużej mierze uczestnik samodzielnie decyduje o tym, jaka wiedzę chce zdobyć, a jaka nie jest potrzebna. Niektóre platformy szkoleniowe pozwalają na samodzielne dobieranie treści kształcenia, łącząc je w pełen kurs.
  • Zainteresowanie zdalnym nauczaniem rośnie. Wprowadzają je również niektóre uniwersytety, umożliwiając naukę tym studentom, którzy z różnych powodów nie mogą podjąć nauki w trybie stacjonarnym. Ciekawym pomysłem jest także udostępnianie niektórych przedmiotów na kierunkach stacjonarnych w formie zdalnej– pozwala to zaoszczędzić czas spędzony na uczelni.

Wady

  • Zdalne nauczanie nie wymaga kontaktu z ludźmi. Może to na dłuższą metę powodować poczucie osamotnienia, zwłaszcza jeśli dodatkowo również pracujemy w formie zdalnej.
  • Taka forma kształcenia nie generuje zbyt dużych kosztów po stronie uczących się, lecz ze strony udostępniającej materiały już tak. Jeśli firma chce szkolić pracowników przez Internet, musi liczyć się z kosztami poniesionymi na zakup platformy oraz wdrożenie jej do systemu- w porównaniu jednak z korzyściami, jest to inwestycja długoterminowa.
  • Nauka zdalna wymaga dużej samodyscypliny– nie ma w końcu nad nami nikogo, kto by nas rozliczał z postępów i wyciągał sankcje za niedopełnienie warunków. Wielu z nas właśnie dlatego decyduje się na naukę zdalną, lecz brak kontroli może być też wadą.
  • Czasem nauczanie zdalne nie jest możliwe- powodem jest zbyt słabe łącze internetowe lub całkowity brak dostępu do niego.
power point

Prezentacje w Power Point również mogą być ciekawą alternatywą dla standardowych form nauczania.

Czy każdy może kształcić się przez Internet?

Jak najbardziej i coraz więcej osób z tej możliwości korzysta, jest to metoda dostępna dla wszystkich. Szkolić się można we własnym zakresie lub z ramienia firmy, praktycznie w każdym zawodzie. Ciekawą metodą są np. szkolenia BHP, odbywane w formie wirtualnej, oraz wiele innych możliwości, a także w formie prezentacji BHP w Power Point.