Poznaj różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi Mar22

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Poznaj różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi

Większość osób nie potrafi odróżnić montowanych na dachach paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Wyglądają podobnie i tak samo wykorzystują energię słoneczną. Jednak cała reszta bardziej je dzieli, niż łączy. Te pierwsze promieniowanie przetwarzają przecież na energię elektryczną, a drugie na ciepło. Które rozwiązanie ostatecznie wydaje się korzystniejsze do zamontowania?

Jakie są różnice między kolektorami słonecznymi, a panelami fotowoltaicznymi?

Kolektory słoneczne montuje się na dachach. Mają one postać dużych luster, które wyłapują promienie światła, by następnie wytworzyć energię cieplną. Zalety takiego rozwiązania są oczywiście całkiem spore. Po pierwsze montaż kolektorów pozwala w ekologiczny i naturalny sposób pozyskać ciepło, dzięki któremu człowiek może korzystać później z ciepłej wody i centralnego ogrzewania.

Poza tym, to również krok w stronę energooszczędności. Co więcej, kolektory są po prostu wygodne w użyciu. Są także bezawaryjne i bezproblemowe, nie wymagają również obsługi. Ale choć uważa się, że służą też do ogrzewania budynku – najczęściej sprawdzają się jednak do przygotowywania wody. Rzadziej do innych celów.

Alternatywą dla kolektorów słonecznych są panele fotowoltaiczne. Jest to bowiem inny sposób pozyskiwania energii ze słońca. Panele pomagają uzyskać prąd elektryczny, a więc czystą energię. Takową można przecież wykorzystać w dowolny sposób. Oczywiście dla większości użytkowników priorytetem jest zasilanie urządzeń elektrycznych. Tak, by zmniejszyć zużycie prądy z sieci, który nie ukrywając – nie jest najtańszy.

Panele fotowoltaiczne można zamontować zarówno w firmie, jak i gospodarstwie domowym. Co więcej, ich montaż możliwy jest na praktycznie każdym rodzaju dachu. Nic więc dziwnego, że urządzenia stają się coraz modniejsze. Ich uniwersalność oraz pewna elastyczność powoduje, że równie często decydują się na nie prywatni klienci, jak i przedsiębiorcy. Wykorzystywanie naturalnego, odnawialnego źródła energii, to największa zaleta paneli. Instalacja nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji. Pozyskiwanie energii w ten sposób nie szkodzi więc ani ludziom, ani zwierzętom, ani środowisku.

fotowoltaika

Czy montaż paneli fotowoltaicznych rzeczywiście jest kosztowny?

Energia potrzebna jest ludziom do normalnego życia. Niestety do jej pozyskiwania nadal stosuje się metody, które bardzo szkodzą przyrodzie. Ostatnio temat ten zaczyna być poruszany częściej, bo rzeczywiste konsekwencje poczynań człowieka są coraz bardziej dotkliwe. Świadomość ochrony natury, bezpieczeństwa ekosystemu i rozwiązań takich, jak panele fotowoltaiczne jest kluczowa.

I choć do większości ludzi powoli dociera ten fakt, nadal wielu martwi się, że ekologiczne rozwiązania są dość drogie. Z pewnością jest w tym wiele prawdy, bo wykonanie instalacji fotowoltaicznej wymaga wysokiego wkładu finansowego. Jednak koszty te szybko się zwracają. Oszczędności zebrane podczas korzystania z paneli fotowoltaicznych, są tego warte. Co więcej, przy ich produkcji wykorzystuje się materiały wyłącznie wytrzymałe i solidne. A to oznacza, że pozwalają na naprawdę długi czas eksploatacji. Do tego nie wymagają też praktycznie żadnych napraw.

Z racji tego, że każdy dom jest inny, a klient może mieć różne potrzeby – należy znaleźć firmę, która jest w stanie dostosować panele fotowoltaiczne do wymogów. Całość instalacji wycenia się ze względu na poszycie dachu, kąt nachylenia czy podzespoły na jakich ma być zrobiona instalacja. Z całą odpowiedzialnością firmy poświadczają jednak, że ich produkty zwracają się w okresie od 5 do 9 lat.