Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Powody dla których warto unikać alkoholu

Pełne są go półki sklepowe, obecny jest w niemal każdej restauracji, w domach znajomych i na przyjęciach z każdej okazji. Alkohol jest częścią życia i otoczenia. Nie ma wątpliwości co do jego właściwości uzależniających. Jest najłatwiej dostępnym środkiem odurzającym i przynosi pozorną ulgę, dlatego sięganie po niego jest społecznie akceptowalne. Jego używanie nie jest bezpieczne dla zdrowia i prowadzi do problemów i chorób. 

Dlaczego chętnie sięga się po alkohol?

Długi dzień w pracy, stres, zmęczenie, początek upragnionego weekendu. To najczęstsze powody szukania ulgi w alkoholu. Dla wielu osób jest to proste rozwiązanie. Alkohol pomaga się odstresować i wyluzować. Ponieważ jest dostępny od stuleci, przyzwyczailiśmy się do jego obecności i nie traktujemy go jak wroga, uważamy, że jest demonizowany. 

Spotkania towarzyskie to dobra okazja do sięgnięcia po kieliszek, często pijemy z innymi, nawet jeśli nie mamy na to ochoty, bo nie wypada odmówić. Abstynent może być wśród przyjaciół uważany za osobę niegodną zaufania czy wywyższającą się w towarzystwie. Chyba każdy, kto odmawia alkoholu, spotkał się z niewygodnymi pytaniami, na które nie chciał odpowiadać. Konformizm to jeden z powodów używania alkoholu w grupie.

Skutki regularnego spożywania alkoholu

Alkohol jak każda substancja toksyczna, spożywana regularnie, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Najczęściej są to problemy z wątrobą bądź innymi narządami wewnętrznymi. Alkohol obniża naszą odporność i sprawia, że łatwiej łapiemy infekcje. Regularne picie napojów z procentami sprawia, że nasza szansa na nowotwór wzrasta. 

Krótkotrwałe skutki wypicia nadmiernej ilości alkoholu

Niemal każdemu kiedyś zdarzyło się przesadzić z drinkami. Jak wtedy reaguje nasz organizm? Do najczęstszych skutków przedawkowania należą wymioty, zachwiania równowagi, odwodnienie, wahania nastroju, zanik zahamowań społecznych i umiejętności osądu sytuacji, a w ostateczności możemy nawet stracić przytomność. Jest to reakcja obronna organizmu, który potrzebuje czasu na regenerację. 

Zagrożenia zdrowotne dla osób uzależnionych

Jeśli nasz organizm jest zatruwany alkoholem często i w dużych ilościach grozi nam szereg chorób. Do tych najbardziej znanych należy alkoholowe zapalenie wątroby. Możemy też cierpieć na utratę pamięci, nadciśnienie, arytmię grożą nam także udar czy nowotwory przełyku, jelita grubego, jamy ustnej, krtani czy wątroby. Warto zastanowić się dwa razy, zanim sięgniemy po kolejnego drinka.

Zrywanie z alkoholem, jak to zrobić?

Zaprzestanie spożywania alkoholu to wyzwanie. Pojawiają się hasła, że najtrudniej jest zacząć, podjąć działanie, ale to nie prawda. Wytrwałość wymaga o wiele większego wysiłku. Wiele osób, które zrywają z alkoholem, mają problem z samokontrolą. Dotyczy to nie tylko osób uzależnionych. Dlaczego nie czujemy się panami swojego losu i podążamy ścieżkami wyznaczonymi nam przez innych?

Metody samokontroli i jak skutecznie odmawiać

Istnieją skuteczne metody samokontroli, które działają w przypadku różnych zachowań, których chcemy się pozbyć z życia. Stres, który jest obecny na każdym kroku, więc pokusa by, go wyciszyć też jest cały czas z nami. Warto werbalizować swoje myśli, skupiać się na motywacji — wyobrażać sobie sam cel, a nie drogę do niego. Przydatne będą też ćwiczenia fizyczne i medytacja. Dzięki temu bardziej opanujemy swoją wolę i będziemy ją kształtować po swojemu.

Alkohol w towarzystwie to kolejna pokusa, której trudno się oprzeć. Nawet jeśli opanowana jest samokontrola, to tutaj dochodzi inny czynnik, znajomi, którzy mają ochotę na drinka i będzie im raźnej, jeśli wypijesz go z nimi. Utarło się, że odmowa jest niegrzeczna, ale nie należy się tym sugerować. Wystarczy grzeczne „nie, dziękuję”. Oczywiście, niemal zawsze znajomi wymagają wyjaśnień, bądź bagatelizują decyzję zainteresowanego. 

W asertywności chodzi o jedno, odmowa musi być konsekwentna, a tłumaczenie się, zmniejsza jej wartość. Podawanie powodów, dla których nie chce się danego dnia, sięgnąć po kieliszek nie jest obowiązkowe. 

Sytuacja, w której występują problemy z samokontrolą, lub asertywnością mogą być przyczynami późniejszych problemów z alkoholem. Osoba, która chce zostać abstynentem, może szukać pomocy w ośrodkach leczenia uzależnień i poradniach psychologicznych.