Podstawowe meble do gabinetu lekarskiego
Wyposażenie własnego gabinetu to druga wizytówka lekarza świadcząca o jego podejściu do wykonywanej pracy i jakości usług. Nowoczesny gabinet lekarski powinien być komfortowy zarówno dla specjalisty, jak i pacjenta oraz maksymalnie funkcjonalny dzięki spełnianiu zasad ergonomii.
Z tego artykułu dowiesz się, jakie meble powinny znaleźć się w każdym gabinecie lekarskim i jakie wyposażenie gabinetu robi najlepsze wrażenie na odwiedzających go pacjentach.
Co wchodzi w skład podstawowego umeblowania gabinetu lekarskiego?
Podstawowe umeblowanie gabinetu obejmuje sprzęty, z których lekarz będzie korzystał na co dzień. Powinny one być praktyczne i solidne, a także wykonane z materiałów ograniczających rozprzestrzenianie się bakterii. Wśród najważniejszych mebli medycznych wyróżniamy:
Biurko lekarskie
Biurko lekarskie powinno mieć odpowiednio obszerny blat, by można było wygodnie rozłożyć na nim aktualnie przeglądaną dokumentację i wciąż pozostawić sobie sporo miejsca do pracy. Dzięki szufladom, rzeczy osobiste lekarza i karty innych pacjentów będzie można ukryć przed wzrokiem osoby badanej. Jest to szczególnie ważne ze względu na wymogi dotyczące ochrony danych osobowych. Biurko lekarskie na kółkach pozwoli na większą swobodę poruszania się w gabinecie o niewielkim metrażu.
Szafki medyczne
W szafkach medycznych przechowywane są leki, środki dezynfekujące i odkażające oraz wiele innych substancji, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce i dlatego nie należy umieszczać ich na widoku. Dodatkowo pomagają zachować porządek w zapasach bandaży, opatrunków, plastrów oraz narzędzi chirurgicznych.
Popularnym rozwiązaniem są szafki wiszące z uchwytem, prostym zatrzaskiem na magnes i miejscem na odpowiednie oznakowanie. Praktycznym materiałem, z jakiego mogą być wykonane szafki medyczne, okazuje się być stal nierdzewna. Jest bardzo estetyczna w wyglądzie, zapewnia duży udźwig wykonanym z niej półkom i daje się łatwo wyczyścić.
Prócz wiszących szafek na wymienione wyżej przybory, lekarze inwestują również w specjalne szafki na kartoteki, które ułatwiają organizację obszernej dokumentacji. Bardzo przydają się również na recepcji.
Kozetka z parawanem
Zarówno w gabinecie specjalisty takiego jak ginekolog, jak i podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, pacjent doceni wydzielenie przestrzeni parawanem w trosce o jego prywatność. Parawan powinien dawać możliwość swobodnego poruszania się za nim, by osoba badana miała miejsce na komfortowe zdjęcie z siebie odzieży. Wygodny w przemieszczaniu i modyfikowaniu ustawienia będzie parawan dwuskrzydłowy na kółkach.
Jeśli chodzi o kozetkę, warto wybrać model wyposażony w regulowane wezgłowie i uchwyt na papier zapewniający pacjentom higieniczne podłoże.
Obrotowy taboret lekarski
Wykonując potrzebne badania, lekarz musi zapewnić sobie wygodny dostęp do pacjenta. Medycy pracujący w niekomfortowej pozycji narażają się na szybsze zmęczenie oraz bóle karku i pleców. Ponieważ pacjenci różnią się od siebie wzrostem i budową ciała, dobrze jest zakupić taboret regulowany, który nie narazi lekarza na te problemy. Obrotowy taboret lekarski kółkach będzie dodatkowo bardzo mobilny, a dzięki temu zawsze w zasięgu ręki.
Stolik zabiegowy
Stolik chirurgiczny jest regularnie eksploatowanym elementem wyposażenia lekarskiego, dodatkowo niezwykle często dezynfekowanym. Z tego powodu powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów np. ze stali nierdzewnej, które łatwo się nie odbarwi i nie straci pierwotnego koloru i połysku.
Funkcjonalny stolik zabiegowy posiada kółka w celu łatwego przemieszczania oraz blokadę, dzięki której zatrzyma się w wybranym miejscu. Kółka antystatyczne nie pozostawią na podłodze nieeleganckich śladów.
Dlaczego warto zainwestować w estetyczne umeblowanie gabinetu?
W dzisiejszych czasach coraz popularniejszym zjawiskiem jest wystawianie lekarzom opinii przez pacjentów na przeznaczonych do tego portalach. Inne poszukujące specjalisty osoby w znacznym stopniu kierują się tymi ocenami. By zrobić dobre wrażenie na pacjentach, nie wystarczy wykazać się wiedzą i doświadczeniem. Ważne jest także zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa oraz szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie badania.
W tych aspektach niezwykle pomocne jest wyposażenie gabinetu lekarskiego w odpowiednie meble. Nie chodzi tylko o wrażenie profesjonalizmu, które zwiększa ich elegancki wygląd. Ergonomicznie zaplanowane umeblowanie gabinetu ułatwia organizację pracy i pozwala w pełni skupić się na osobie badanej.