Oświetlenie przemysłowe – dlaczego LED-y to najlepsze rozwiązanie Kwi23

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Oświetlenie przemysłowe – dlaczego LED-y to najlepsze rozwiązanie

Właściwe oświetlenie przestrzeni w hali przemysłowej, magazynie, czy na linii produkcyjnej ma bezpośredni wpływ na jakość pracy i bezpieczeństwo pracowników, co sprawia, że kwestie związane z jego odpowiednim natężeniem są regulowane prawnie i powinny być bezwzględnie przestrzegane. Jednocześnie jednak firmy dostrzegają coraz więcej problemów ze standardowymi metodami oświetlania hal przemysłowych – duże zużycie energii, generowane ciepło czy konieczność częstych konserwacji i wymiany żarówek zdecydowanie nie należą do najbardziej przyjaznych dla budżetu zadań. Rozwiązaniem proponowanym przez coraz większe grono producentów oświetlenia są nowoczesne oprawy LED, które od lat znane są ze swojej energooszczędności i niezwykle długiej żywotności. Jak jednak sprawdzają się w warunkach przemysłowych i dlaczego LED-y to obecnie najlepsze rozwiązanie dla oświetlenia przemysłowego?

Najważniejsze cechy oświetlenia przemysłowego a oświetlenie LED

Jedną z podstawowych cech oświetlenia przystosowanego do użytku w warunkach przemysłowych jest jego maksymalna wytrzymałość w kontakcie z różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi i negatywnymi warunkami pracy. Oświetlenie musi spełniać wszystkie kryteria wymienione w Kodeksie Pracy i przepisach BHP odnośnie do odpowiednich warunków na stanowisku pracy, a jednocześnie być na tyle odporne i wytrzymałe, by zapewnić nieprzerwane źródło światła dla całego obiektu. Warunki takie spełnia oświetlenie LED, które zostało przystosowane do pracy w warunkach przemysłowych i dziś produkowane jest z myślą o doświetlaniu zarówno dużych przestrzeni w halach produkcyjnych, jak i poszczególnych stanowisk pracy.

Bardzo ważną cechą oświetlenia LED, dzięki której zastosowanie technologii w warunkach przemysłowych nie stanowiło większego problemu jest możliwość dostosowania go do pracy przy braku stabilnego napięcia, dużych wahaniach temperatur i sporym zanieczyszczeniu powietrza. Wysoka temperatura może tu co prawda osłabiać żywotność diody, jednak ta w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami czy nawet lampami halogenowymi i tak będzie wystarczająca, by osiągnąć znacznie mniejszą częstotliwość niezbędnych prac konserwacyjnych i wymiany żarówek na nowe. Wysokiej jakości oprawy przemysłowe LED gwarantują prawidłowe funkcjonowanie oświetlenia we wszelakich warunkach i mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie oświetlenie ma znaczący wpływ na jakość i bezpieczeństwo pracy.

Zalety zastosowania oświetlenia LED w przemyśle

Wykorzystanie nowoczesnych opraw LED w warunkach przemysłowych oznacza zachowanie pełnej sprawności oświetlenia bez względu na warunki pracy, jednak cecha ta nie jest głównym powodem dla którego modernizacja oświetlenia jest opłacalna z punktu widzenia coraz większej grupy przedsiębiorców. Jak udowadniają dziś kolejni producenci, inwestycja w nowoczesne LED-y w ramach oświetlenia przemysłowego to przede wszystkim szansa na spore oszczędności na kosztach energii – lampy LED charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością i mniejszym poborem energii elektrycznej, obniżając rachunki za prąd o nawet 80%, a jednocześnie są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska w porównaniu z rozwiązaniami standardowymi. W przypadku opraw LED emisja CO2 i promieniowania IR jest tu znacznie niższa niż w przypadku żarówek tradycyjnych czy halogenów, dzięki czemu zakłady przemysłowe mogą sprostać coraz ostrzejszym wymaganiom środowiskowym.

Oświetlenie przemysłowe LED

Oświetlenie przemysłowe LED zastosowane na magazynie.

Bardzo ważną zaletą LED-ów w zastosowaniach przemysłowych jest też możliwość dopasowania parametrów mocy oświetlenia do konkretnego zastosowania oraz uzyskania każdej możliwej barwy światła. Dzięki LED-om światło na hali produkcyjnej może osiągnąć wymaganą jasność i barwę bez konieczności wymiany żarówek, a przy zastosowaniu inteligentnych systemów sterowania oświetleniem możliwa jest nawet zmiana jasności czy kierunku oświetlenia zgodnie odpowiednio do sytuacji.

Ostatnią, choć nie mniej ważną cechą oświetlenia LED jest wspomniana już wcześniej żywotność diod. Oszczędzanie energii w halach przemysłowych wiąże się nie tylko z zastosowaniem oświetlenia wymagającego mniejszych nakładów energii elektrycznej, ale też umiejętnym zarządzaniem czasem w którym światło jest zapalone i zgaszone. W przypadku tradycyjnych źródeł światła każde kolejne przełączenie włącznika oznaczało konieczność ponownego nagrzania lampy, wpływając negatywnie na jej żywotność i wymagając czasu do osiągnięcia pełnej jasności. LED-y są doskonałym kandydatem do sterowania oświetleniem zgodnie z zapotrzebowaniem – czas wymagany do osiągnięcia pełnej jasności jest niezauważalny gołym okiem, a samo włączanie i wyłączanie światła nie powoduje strat na żywotności diody.

Choć inwestycja w oświetlenie LED jest znacznie bardziej kosztowna od tradycyjnego oświetlenia, a modernizacja może wymagać całkowitego przeprojektowania infrastruktury oświetlenia w budynku, koszty inwestycji zwracają się dość szybko w postaci oszczędności energetycznych, wyższego komfortu pracy i przede wszystkim mniejszej awaryjności systemu. W warunkach przemysłowych jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku.