Oświetlenie LED dla przemysłu – czy warto podjąć się modernizacji Kwi04

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Oświetlenie LED dla przemysłu – czy warto podjąć się modernizacji

Modernizacja oświetlenia w obiektach przemysłowych stała się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych rozwiązań w drodze do osiągnięcia większej odpowiedzialności energetycznej i środowiskowej, wprowadzając do użytku nie tylko lepszej jakości oprawy LED, ale też inteligentne systemy sterowania oświetleniem pozwalające na znaczące obniżenie zużywanej energii. Energooszczędność nowoczesnych opraw LED znana jest na rynku już od dawna, jednak ich zastosowanie ograniczało się jeszcze kilka lat temu do mniejszych przestrzeni i warunków domowych. Czy modernizacja oświetlenia i przejście na technologię LED w przemyśle ma sens?

Modernizacja oświetlenia i oprawy LED dla przemysłu

Rozważania nad korzyściami płynącymi z modernizacji oświetlenia w obiektach przemysłowych warto rozpocząć od powodów, dla których zastąpienie tradycyjnego i wykorzystywanego dotychczas oświetlenia miałoby być korzystne dla samego przedsiębiorstwa. Standardowo modernizacje takie kojarzone są przede wszystkim z obniżeniem mocy oświetlenia powodującym obniżenie kosztów eksploatacji obiektu, co rodzi wiele obaw o jakość światła w środowisku pracy i komfort pracowników. W związku z tym już na początku należy zaznaczyć i zauważyć, że nowoczesne oprawy LED produkowane są z myślą o zastosowaniu w różnych warunkach, w tym także w halach przemysłowych. Ich wydajność, moc i komfort świetlny zostały dopracowane tak, by spełniały najwyższe wymagania prawne i gwarantowały odpowiednie warunki pracy, jednocześnie pozwalając na zmniejszenie zapotrzebowania na energię i umożliwiając sterowanie oświetleniem zgodnie z wymaganiami danej przestrzeni. Znaczenie odgrywały tu będą więc nie tylko same oprawy LED, ale też stosowane z nimi systemy sterowania oświetleniem, które w połączeniu pozwalają obniżyć koszty energii potrzebnej do oświetlenia hali przemysłowej o nawet 70% w stosunku do standardowych rozwiązań. Opłacalność modernizacji jest więc już na wstępie bardzo wysoka.

Zalety stosowania oświetlenia LED w przemyśle

Nowoczesne oprawy oświetleniowe wykonane w technologii LED to przede wszystkim oprawy odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne i trudne warunki pracy. Nawet w halach o wysokim zapyleniu powietrza, zwiększonej wilgotności czy niskich temperaturach powietrza, oprawy LED mogą być dostosowane do wymaganych warunków pracy i gwarantować trwałość wyższą, niż jakiekolwiek rozwiązania standardowe. Oznacza to, że oszczędności wynikające z przeprowadzenia modernizacji oświetlenia nie są jedynie rezultatem redukcji zużycia energii, ale też braku konieczności częstej konserwacji opraw LED-owych. Ich żywotność szacuje się nawet na 50 000 godzin ciągłej pracy, z zaznaczeniem, że czas ten nie jest obniżany z powodu częstego włączania i wyłączania światła – osiągnięcie takich wyników ze standardowym oświetleniem jest właściwie niemożliwe.

Oprawy LED to także oprawy gwarantujące wysoki komfort pracy na każdym stanowisku. Dzięki różnorodności opraw proponowanych przez producentów nowoczesnego oświetlenia LED, możliwe jest dziś zapewnienie odpowiedniego naświetlenia zarówno całego pomieszczenia, jak i poszczególnych stanowisk pracy zgodnie z wymaganiami prawnymi i bez narażania zdrowia i samopoczucia pracowników. Oświetlenie przemysłowe LED gwarantuje możliwość dostosowania temperatury barwowej światła i jego natężenia zgodnie z wymaganiami danego stanowiska, a połączone z systemami sterowania daje także szansę zmiany oświetlenia w trakcie pracy, jeśli będzie to konieczne.

Ostatnią, choć nie mniej ważną korzyścią z zastosowania opraw LED w obiektach przemysłowych i modernizacji dotychczasowego systemu oświetlenia jest brak negatywnego wpływu opraw LED na otaczające środowisko. W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań, diody LED nie zawierają czynników szkodliwych dla środowiska, a więc sama modernizacja pozwala przedsiębiorstwom na poprawę własnej polityki środowiskowej i zmniejszenie swojego oddziaływania na otaczające ekosystemy.

Oświetlenie przemysłowe LED

Modernizacja oświetlenia LED w halach przemysłowych – o czym warto pamiętać

Koszty modernizacji oświetlenia mogą być dość wysokie, szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy konieczność przeprojektowania całej instalacji elektrycznej i zmienienia docelowych punktów rozmieszczenia oświetlenia w hali. Zmiany te konieczne są jednak ze względu na odmienną charakterystykę opraw LED i tradycyjnych źródeł światła – zamontowanie opraw w tym samym miejscu mogłoby okazać się trudne, a dodatkowo nie zagwarantować oczekiwanych rezultatów i spowodować złe rozpraszanie się światła, efekty olśnienia czy niedoświetlenie konkretnych stanowisk pracy. Pomimo tego typu wyzwań modernizacja oświetlenia w halach przemysłowych i przejście na nowoczesne technologie LED są zdecydowanie opłacalne – oszczędności, jakie pozwala wygenerować przejście na energooszczędne oświetlenie LED powodują, że koszty inwestycji mogą zwrócić się nawet w 2-3 lata od modernizacji.