Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Organizacja indywidualnej gry zespołowej dla Firmy – proces tworzenia

W celu połączenia szkolenia firmowego z grą zespołową najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy eventowej, zatrudniającej zespół wykwalifikowanych pracowników i posiadającej ciekawe, nieszablonowe pomysły. Firmą taką jest Ekspedycja Express, zajmująca się projektowaniem gier zespołowych z myślą o konkretnych potrzebach danego klienta. Może ona odpowiednio skonfigurować już istniejące gry, jak i opracować indywidualne scenariusze wydarzeń na specjalne okazje. 

 

Informacje niezbędne do zorganizowania indywidualnej gry dla firmy 

 

By Ekspedycja Express mogła zorganizować indywidualną grę dla firmy, musi wcześniej otrzymać szereg informacji niezbędnych do jej właściwego zaplanowania. 

Uczestnicy wydarzenia

Kluczową informacją, niezbędną do właściwego zaprojektowania indywidualnej gry dla firmy, jest typ uczestników. Są to osoby znające się i pracujące ze sobą na co dzień, czy może nowo zatrudnione, pracujące na home office lub w działach niewchodzących ze sobą w kontakt? Odpowiedź na to pytanie pozwala określić, czy gra powinna służyć przede wszystkim relaksowi, czy też skupiać się na funkcji integracyjnej. 

Miejsce wydarzenia 

Firma powinna przekazać informację na temat miejsca, w którym ma odbyć się szkolenie. W zależności od lokalizacji różne są bowiem możliwości organizacji gier. W ścisłym centrum miasta prawdopodobnie konieczne będzie ograniczenie się do gry stacjonarnej, z kolei w pobliżu terenów zielonych istnieje zazwyczaj możliwość przeprowadzenia gry terenowej. Od typu zabawy zależy nie tylko jej scenariusz, lecz także konieczny do przygotowania sprzęt. 

Data i godzina 

W celu zorganizowania indywidualnej gry zespołowej dla firmy, Ekspedycja Express musi otrzymać datę i godzinę planowanego szkolenia. Z uwagi na frekwencję i zaangażowanie pracowników zalecane jest przeprowadzanie tego typu wydarzeń w dni powszednie, w godzinach pracy. 

Długość całego wydarzenia

Od tego, ile będzie trwało całe wydarzenie, zależy także długość zorganizowanej gry zespołowej. Ważne jest, by uczestniczący w zabawie pracownicy nie czuli się przemęczeni. W przeciwnym razie dojdzie do spadku zaangażowania i zniechęcenia, co w efekcie obniży skuteczność gry dla budowania pozytywnej atmosfery i poprawy komunikacji w zespole. 

 

Jaki jest udział firmy w przygotowaniu gry?

 

Udział firmy w przygotowaniu gry ogranicza się do przekazania niezbędnych informacji koniecznych do jej właściwego zaplanowania. Ekspedycja Express jest w pełni odpowiedzialna za zaplanowanie i przeprowadzenie wszystkich aktywności dla pracowników. Przekazuje uczestnikom gry wytyczne i udostępnia niezbędne materiały oraz sprzęt, w tym także specjalne smartfony wyposażone w odpowiednie aplikacje. 

 

Jakie formy może przybrać gra? 

 

Gry zespołowe dla firm mogą przybierać zarówno formę plenerową, jak i stacjonarną. 

Gry plenerowe 

Plenerowe gry zespołowe często przypominają znane programy telewizyjne typu Azja Express/Ameryka Express. Może w nich brać udział nielimitowana liczba uczestników. Zostają oni podzieleni na małe grupki, które rywalizują ze sobą podczas wykonywania określonych zadań w celu uzyskania zapłaty w wygenerowanej na potrzeby gry walucie. Gry tego typu sprzyjają integracji przez rywalizację i pomagają w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów między pracownikami. Inne rodzaje gier plenerowych mogą polegać na wspólnym rozwiązywaniu zagadek lub wykonywaniu zadań z przeszkodą w postaci działającego wewnątrz grupy sabotażysty. 

Gry stacjonarne 

Gry stacjonarne, organizowane w przestrzeni zamkniętej, często przybierają formę teleturniejów. Podzieleni na małe zespoły pracownicy odpowiadają na pytania, rozwiązują zagadki i wykonują określone działania. W formie stacjonarnej często organizowane są także gry polegające na przeprowadzeniu śledztwa lub odkryciu innego rodzaju tajemnicy. 

Korzyści dla zespołu wynikające z uczestnictwa w grze zespołowej 

 

 

Uczestnictwo w grze zespołowej pozwala kształtować umiejętności miękkie i twarde. Umożliwia integrację przez rywalizację i ma wyraźnie pozytywny wpływ na pracowników. Gry zespołowe pozwalają uzyskać efekt synergii w zespole, zwiększają kreatywność, poprawiają komunikację i budują wspólne poczucie odpowiedzialności. Zachęcają do współpracy i sprawiają, że pracownicy sprawniej wyciągają wnioski, decydują o koniecznych do wprowadzenia zmianach i delegują zadania w sposób umożliwiający skuteczną realizację głównego zadania. Rywalizacja w trakcie gier zespołowych sprzyja dodatkowo rozładowaniu negatywnych emocji i rozwiązywaniu konfliktów, co poprawia atmosferę w miejscu pracy. Dodatkową korzyścią jest również możliwość zbudowania nowych relacji między pracownikami, nawet jeżeli nie znają się zbyt dobrze.