Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Opóźnienie miesiączki u nastolatek – czy to zawsze powód do niepokoju?

Wiele nastolatek wkraczających w okres dojrzewania, skarży się na nieregularne cykle miesiączkowe. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie młodej kobiety są często przyczyną braku lub spóźniających się miesiączek. W niektórych przypadkach zanik miesięcznego krwawienia może być spowodowany zupełnie innymi czynnikami i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Opóźnienie miesiączki u nastolatek – dlaczego występują?

Prawidłowy, pełny cykl menstruacyjny wynosi od 26 do 33 dni i jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety. Moment pojawienia się pierwszej miesiączki jest dla wielu nastolatek sygnałem, że w ich ciele zaczyna dochodzi do zmian hormonalnych, które wpłyną między innymi na ich wygląd zewnętrzny, a nierzadko również na samopoczucie psychiczne.

Brak regularnego cyklu menstruacyjnego w okresie dojrzewania jest zupełnie naturalny i często występuje nawet do trzech lat od rozpoczęcia krwawienia. Wbrew pozorom zanik miesiączki nawet na kilka tygodni czy miesięcy, nie stanowi dowodu zajścia w ciążę czy w przypadku dojrzałych kobiet – rozpoczęcia okresu przekwitania. U nastolatek brak menstruacji ma przede wszystkim podłoże hormonalne.

Zmiany, jakie zachodzą w organizmie dojrzewającej kobiety są niezwykle intensywne i często prowadzą do pojawienia się zaburzeń miesiączkowania. Zdarza się również, że ze względu na poważne zaburzenia hormonalne, miesiączka nie następuje w ogóle. Jeśli po 16. roku u młodej kobiety nie pojawi się pierwsze krwawienie, konieczne jest konsultacja ginekologiczna, a następnie endokrynologiczna w celu przeprowadzenia badań, a w razie konieczności – rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

opóźnienie miesiączki

Okres dojrzewania a miesiączka u kobiet

Podczas okresu dojrzewania u kobiet pojawia się wiele zmian hormonalnych, które mogą mieć wpływ na częstotliwość występowania cyklu miesięcznego. Zwykle proces stabilizowania się cyklu trwa do 25. roku życia. Dzieje się tak, gdyż pierwsze miesiączki u kobiet są zazwyczaj bezowulacyjne. W trakcie dojrzewania stabilizuje się dopiero oś hormonalna, co oznacza, iż poziom hormonów na linii podwzgórze-przysadka-jajniki jest zbyt niski.

Należy również pamiętać, że nastolatki, u których zachodzi cały szereg zmian hormonalnych, są również narażone na duży stres związany ze szkołą oraz ogólnie pojętym procesem dojrzewania. Wysoki poziom kortyzolu wpływa na podwyższenie się prolaktyny, a tym samym pojawienia się zaburzeń owulacji i czas trwania samej miesiączki.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na nieregularny cykl menstruacyjny?

Zarówno stres, jak i zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, mogą mieć bezpośredni wpływ na opóźnienie wystąpienia miesiączki, jak i jej częstotliwości. Wyróżnia się jednak czynniki wtórne zaburzenia miesiączkowania, które wymagają pilnej konsultacji ginekologicznej lub endokrynologicznej. Zalicza się do nich:

  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – zaburzony jest proces dojrzewania pęcherzyka przez jajnik, a co się z tym wiąże – brak owulacji. U kobiet zmagających się z PCOS zwiększa się produkcja męskich hormonów (androgenów);
  • Nadczynność tarczycy – tarczyca produkuje większą ilość hormonów niż jest to potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z objawów nadczynności tarczycy są nieregularne miesiączki;
  • Niedoczynność tarczycy – tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, czego efektem może być brak miesiączki lub nieregularne cykle,
  • Endometrioza – jednym z objawów endometriozy u nastolatek jest brak pierwszej miesiączki;
    Na opóźnianie się miesiączki u nastolatek wpływ mogą mieć również torbiele i stany zapalne narządów rozrodczych. Przy diagnozie lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie, aby wyeliminować przyczynę braku cyklu miesięcznego w okresie dojrzewania.

opóźnienie miesiączki

Kiedy nastolatka powinna zgłosić się do ginekologa?

Okres dojrzewania u nastolatek rozpoczyna się w różnym wieku. Niektóre młode dziewczyny pierwszą miesiączkę dostają stosunkowo wcześnie, inne natomiast muszą trochę poczekać. Przyjmuje się, że interwencja lekarza jest niezbędna, jeśli u nastolatki nie pojawiła się miesiączka po ukończeniu przez nią 16. roku życia. Bezwzględnym wskazaniem do pierwszej wizyty u ginekologa jest jednak brak menstruacji w wieku 18 lat.

Warto również zwrócić uwagę na wszystkie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na problemy z nieregularnym cyklem miesięcznym. Pomimo tego, że częstotliwość krwawienia może się zmieniać na przestrzeni kolejnych lat, do lekarza należy się zgłosić jeśli nie nastąpi ono ponownie po 6 miesiącach.