Nóż myśliwski – dlaczego jest ważnym elementem w ekwipunku na wyprawę górską Paź08

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Nóż myśliwski – dlaczego jest ważnym elementem w ekwipunku na wyprawę górską

Szykując się na wyprawę w góry bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie. Bez należytych i przede wszystkim niezbędnych akcesoriów wyjście na szlak jest bardzo ryzykowne i może skończyć się nieszczęściem. Z tego względu każda osoba, bez względu na stopień zaawansowania, powinna zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, dedykowany do górskich wypraw. 

Wyprawa w góry – odpowiednie wyposażenie to podstawa

Zabranie odpowiedniego ekwipunku podnosi przede wszystkim bezpieczeństwo, jak i komfort podczas zdobywania szczytów. Oprócz tego, sprzęt trekkingowy ma również na celu ułatwić wielogodzinną, wyczerpującą wędrówkę po zazwyczaj trudnym i wymagającym górskim terenie. Zakup butów trekkingowych jest w tym przypadku sprawą pierwszorzędną. Obuwie powinno być wygodne i dopasowane, gdyż ma ono na celu chronić stopę i zapewniać komfort chodzenia. Na wyprawę w góry należy również zaopatrzyć się w specjalną odzież trekkingową, która została stworzona specjalnie dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Ubrania trekkingowe charakteryzują się doskonałą termoregulacją – są zarazem ciepłe, lekkie i oddychające. Ponadto ważny jest plecak i to, co znajduje się w jego wnętrzu. Jednym z elementów, który powinien znaleźć się w każdym górskim ekwipunku jest nóż myśliwski. Narzędzie to jest bardzo uniwersalne i niezwykle praktyczne, dlatego każda osoba – zarówno na poziomie amatorskim, jak i wyczynowym powinna zaopatrzyć się w specjalistyczny nóż. 

nóż myśliwski

Nóż myśliwski – dlaczego jest ważnym elementem ekwipunku na wyprawę górską?

Nóż jest bez wątpienia podstawowym narzędziem, niezbędnym podczas każdej dłuższej wyprawy na szlak. W terenie narzędzie to niezwykle ułatwia wielogodzinną wędrówkę i świetnie zastępuje większy, o wiele cięższy toporek. Nóż myśliwski jest niezwykle uniwersalny i może przydać się praktycznie w każdej sytuacji. Dzięki niemu możliwe jest rozłupywanie i struganie drewna, jak również przyrządzanie prostych, nieskomplikowanych potraw. Nóż myśliwski bez wątpienia niezbędny jest podczas długich, kilkudniowych wędrówek z nocowaniem  – w namiotach, jak i w schroniskach. Warto jednak zaznaczyć, że narzędzie to również świetnie sprawdza się w czasie jednodniowych wypadów w góry i może nieraz bardzo ułatwić wyprawę. Nóż myśliwski jest lekki, niezwykle poręczny, a zarazem też mocny. Narzędzie to zmieści się w każdym plecaku, czy nawet w kieszeni spodni lub kurtki. Jego uniwersalny i praktyczny charakter sprawia, że może być wykorzystywany do różnych potrzeb i celów – nie tylko w górach. Nóż myśliwski to bez wątpienia must-have każdego miłośnika aktywności na świeżym powietrzu i warto o nim pamiętać

wyprawa w góry a nóż myśliwski

Nóż myśliwski – czym powinien się charakteryzować?

Nóż myśliwski powinien być przede wszystkim wykonany z wysokiej jakości materiałów, a najważniejszym z jego elementów jest ostrze. Najlepszym rozwiązaniem są noże o mocnym i ostrym stalowym ostrzu, które poradzi sobie w każdej sytuacji. Najwyższej klasy stal sprawia, że nóż doskonale nada się do różnych zadań i prac w terenie – nawet tych najbardziej ekstremalnych. Jednym z droższych, lecz zarazem też najtrwalszym z rodzajem jest stal damasceńska, która charakteryzuje się niezwykłą ostrością i twardością. Tańszą, a równie dobrą propozycją jest tradycyjna stal nierdzewna – materiał ten w tym przypadku również sprawdzi się doskonale. Rękojeść noża najlepiej, aby była wykonana z naturalnego drewna np. brzozowego. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek – zwłaszcza w sytuacji, gdy nóż będzie użytkowany sporadycznie. Wówczas warto wybrać produkt, którego rękojeść będzie wykonana z najwyższej jakości tworzywa sztucznego.