Nauka jazdy na nartach dla dzieci i dorosłych – czym się różni Kwi27

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Nauka jazdy na nartach dla dzieci i dorosłych – czym się różni

Nauka jazdy na nartach nie należy do wyjątkowo trudnych, ale wymaga włożenia przynajmniej kilku godzin w naukę podstaw jazdy, technik oraz zasad bezpieczeństwa na stoku.

Czy to w przypadku dorosłych, czy dzieci, zorganizowane szkółki przygotowujące do jazdy na nartach muszą skupić się na podstawach utrzymania się na deskach, skręcania czy prawidłowej techniki jazdy. Czym jednak różni się nauka jazdy na nartach dla dzieci i dorosłych? Czy rodzic umiejący jeździć może skutecznie nauczyć swoje dziecko?

nauka jazdy na nartach

Nauka jazdy na nartach z instruktorem – szkółki dla dzieci i dorosłych

Jednym z najbezpieczniejszych i najpewniejszych sposobów nauki jazdy na nartach, czy to dla dzieci czy dorosłych jest skorzystanie z zajęć organizowanych przez doświadczonych instruktorów. Ich wiedza i umiejętność jej przekazania znacząco ułatwia opanowanie podstaw jazdy na nartach, nawet jeśli niektórym uczniom idzie to dość opornie. Co ważne, instruktorzy skupiają się na prawidłowej technice jazdy i są w stanie wyłapać u swoich kursantów błędy, które łatwiej skorygować na początku niż po wielu latach jazdy.

Nauka jazdy na nartach dla dzieci skupia się w większej części na nauce przez zabawę, ale też opiera o standardowy trening bezpieczeństwa i techniki jazdy. Dzieci często nie mają tak dużego poczucia ryzyka i strachu jak dorośli, dlatego w ich przypadku można wprowadzać niektóre elementy jazdy nieco szybciej pamiętając jednak, by zawsze mieć dzieci na oku i zawsze korygować ich błędy tak szybko, jak się pojawiają. Dziecko znacznie łatwiej nauczyć jazdy na nartach niż dorosłego – o ile zajęcia w szkółce dla dorosłych mogą trwać krócej i być bardziej skupione na konkretach, korygowanie błędów i złych nawyków u dorosłych bywa trudniejsze.

Nie każdy uczy się w takim samym tempie

Zarówno w szkółkach nauki jazdy na nartach dla dzieci, nastolatków i dorosłych zdarzają się mniej lub bardziej utalentowane osoby które w lot łapią wszystkie zasady i techniki i są gotowe do samodzielnej jazdy po kilku godzinach na stoku. W dobrej szkółce jazdy na nartach można dobrać instruktora nie tylko do wieku, ale i umiejętności uczestnika szkółki. Istnieją kursy od podstaw, jak i kursy doszkalające, dzięki którym każdy ma szansę poprawić i wypracować właściwą technikę jazdy niezależnie od swoich wcześniejszych doświadczeń z nartami.

nauka jazdy na nartach w alpach

Czy można nauczyć się jazdy na nartach samodzielnie?

Wiele osób decyduje się na naukę jazdy na nartach w trakcie wyjazdów za granicę, bezpośrednio na stoku, często imitując jazdę innych i próbując samodzielnie opanować sztukę zjazdów na nartach czy snowboardzie. O ile jest to możliwe, zarówno u dzieci jak i dorosłych, nauka taka może skończyć się błędami w technice i może prowadzić do bolesnych kontuzji czy niebezpiecznych sytuacji na stoku. Podobnie można widzieć rodziców uczących swoje pociechy – brak doświadczenia w nauczaniu często kończy się pokazaniem złych technik czy brakiem korekcji błędów, a te na początku przygody z nartami są niesamowicie istotne.

Jeśli planujecie wyjazd na narty, czy to w Polsce czy za granicę, warto wcześniej podjąć się nauki jazdy pod okiem instruktora rezerwując szybki kurs bezpośrednio na stokach, które odwiedzicie. Szkółki jazdy działają wszędzie – polskie biuro turystyczne Beskid Travel organizuje wyjazdy na narty w Alpy, oferując także szkółki jazdy dla dzieci i dorosłych na jednych z najlepszych stoków w Europie.