Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Najczęstsze objawy somatyczne nerwicy

Właśnie awansowałeś w pracy na lepiej płatne, odpowiedzialne stanowisko. Wszystko zaczyna się układać, ale coraz częściej dokuczają Ci silne bóle głowy i związana z nimi bezsenność.

Po konsultacji z lekarzem wykonujesz szereg badań, które nie dają jednak do podstaw do zdiagnozowania żadnego schorzenia. Lekarz zaleca Ci wizytę u psychologa lub psychiatry. Jak to możliwe? Czas, byś dowiedział się więcej o somatycznych objawach nerwicy.

Czym jest nerwica?

Nerwica to zbiorcza nazwa dla różnorodnych niepsychotycznych zaburzeń psychicznych. Pacjenci doświadczający tych dolegliwości nie mają zaburzeń świadomości i zachowują pełną zdolność do racjonalnej oceny sytuacji, ale pomimo to odczuwają niepokój, niezrozumiały lęk lub kompulsywną potrzebę wykonania jakiejś czynności. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 do zaburzeń nerwicowych zaliczamy:

    • Zaburzenia lękowe pod postacią rozmaitych fobii;
    • Lęk paniczny;
    • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne a wśród nich nerwicę natręctw, natrętne myśli lub rytuały;
    • Zaburzenia adaptacyjne oraz reakcje na ciężki stres, na przykład Zespół Stresu Pourazowego;
    • Zaburzenia hipochondryczne;
  • Uporczywe bóle psychogenne;
  • Neurastenię – zdecydowanie najczęściej występujący rodzaj nerwicy.

Przyczyny powstawania nerwicy

Psychologowie wskazują, że nerwica pojawia się najczęściej u osób, u których występują konflikty wewnętrzne. Wykonują one na przykład prestiżowy i opłacalny zawód, ale nie przynosi im to satysfakcji tylko mnóstwo stresu. Albo trwają w bardzo bliskiej, ograniczającej i opierającej się na kontroli relacji z rodzicem, ale z różnych powodów nie chcą jej zerwać. Na nerwicę narażają nas silne przeżycia i urazy psychiczne, przewlekły stres i przemęczenie.

Jakie objawy psychiczne może mieć nerwica?

Do psychicznych objawów nerwicy należy odczuwanie wysokiego poziomu lęku lub niepokoju, bezsenność i koszmary senne, zmęczenie, nadpobudliwość oraz rozdrażnienie a także zaburzenia pamięci i zaburzenia przeżywania emocji.

Nerwica i objawy somatyczne

Charakterystyczną cechą nerwicy jest fakt, że opisywane powyżej lęki i chroniczny stres mogą często ukrywać się pod postacią fizycznych dolegliwości. Mogą one pochodzić ze strony różnych narządów ciała.

Układ oddechowy

Wzmożony uczucie lęku a zwłaszcza atak paniki doprowadzają ludzki organizm do szybszego oddychania i hiperwentylacji. W wyniku dostarczania ciału zbyt dużych ilości tlenu, możesz odczuwać zawroty głowy i mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Utrzymujący się stres może prowadzić również do napięcia mięśni szyi i klatki piersiowej, które będzie skutkować dyskomfortem oddechowym i dusznościami.

Układ krwionośny

Typowym skutkiem stresu jest przyspieszone bicie serce, które połączone z uczuciem kłucia w klatce piersiowej może niepokoić pacjenta. Warto jednak pamiętać, że przy chorobach i zawale serca, ból wzmaga się wraz z podjęciem wysiłku fizycznego. W wypadku nerwicy jest na odwrót, wysiłek pomoże zredukować aktywność serca i uspokoić gonitwę myśli.

Układ nerwowy

Osoby chorujące na nerwice często skarżą się na migreny i bóle głowy wynikające z niewyspania. U wielu pacjentów pojawiają się także chwile dezorientacji, nadwrażliwość na bodźce dotykowe i słuchowe lub wrażenie oderwania się od własnego ciała i obserwowania go z boku.

Układ trawienny

Stres oznacza spowolnienie trawienia, dlatego osoby, które nigdy nie przestają się stresować, mogą doświadczać wielu nieprzyjemnych objawów ze strony żołądka i jelit. Wśród nich możemy wymienić niestrawność, zgagę, bóle, nudności i wymioty.

jelenia góra psychiatra

Gdzie się zgłosić, gdy podejrzewamy u siebie nerwicę?

Diagnozowaniem nerwic zajmują się lekarze psychiatrzy. Często istnieje potrzeba, by leczenie zaburzeń nerwicowych było wspomagane farmakoterapią a odpowiednie leki ograniczające niepokój może przepisać tylko lekarz.

Po wizycie u psychiatry pacjent powinien rozpocząć psychoterapię, ponieważ nerwicy nie uda się w pełni wyeliminować, dopóki nie zostanie usunięty wywołujący ją stresor. Psychoterapia pomaga dostrzec szkodliwe, autodestrukcyjne schematy w naszym zachowaniu i postrzeganiu świata, lepiej zrozumieć swoje potrzeby i przestać obwiniać się za doświadczane lęki.

Poszukując miejsca, w którym przyjmuje odpowiedni lekarz, należy udać się do psychiatry w Jeleniej Górze. Centrum Medyczne Zabobrze stworzyło dla swoich pacjentów Poradnię Zdrowia Psychicznego specjalizującą się w diagnozowaniu i udzielaniu wsparcia psychiatrycznego osobom dorosłym narażonym na przewlekły stres.