Nadwrażliwość słuchowa – do jakiego lekarza umówić się na wizytę? Cze14

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Nadwrażliwość słuchowa – do jakiego lekarza umówić się na wizytę?

W dzisiejszych czasach trafia do nas bardzo wiele bodźców z otoczenia mogących zakłócać pracę naszego organizmu. Tak np. wszędzie obecne światło UV powoduje problemy ze wzrokiem, zaś licznie występujące dźwięki mogą prowadzić do problemów słuchowych. Są to problemy wprawiające ludzi w duży dyskomfort i zaburzające prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie, jednak mimo to bardzo często się je bagatelizuje i nie zwraca się uwagi na powody występowania owych problemów.

Jednym z najbardziej popularnych schorzeń ostatnich czasów dotyczących raczej sfery dźwiękowej jest nadwrażliwość słuchowa.

Czym jest nadwrażliwość słuchowa?

Jest to zaburzenie przetwarzania dźwięków, które polega na zupełnie innym odbieraniu bodźców dźwiękowych z otoczenia niż w przypadku zdrowych ludzi. Objawia się ono najczęściej silnym bólem uszu lub ogólnym dyskomfortem podczas wszelkich słuchowych doświadczeń.

Aby lepiej zobrazować tę przypadłość, można sobie wyobrazić, że dla zdrowego człowieka bardzo irytujący jest klakson samochodu lub trąbienie pociągu. Dźwięki te, mimo że krótkotrwałe, to jednak przez dużą częstotliwość wprawiają nas w dyskomfort, a czasem mogą wywołać również problemy ze słuchem. Dla ludzi z nadwrażliwością słuchową takim klaksonem może być zwyczajna rozmowa lub lecąca w sklepie muzyka.

Widać więc, że schorzenie to może powodować naprawdę wiele problemów w życiu i przyswajaniu jakichkolwiek informacji z zewnątrz.

U kogo najczęściej występuje nadwrażliwość?

Przypadłość ta jest niestety na tyle powszechna, że może wystąpić zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Powody jej wystąpienia mogą być jednak różne. Czasem są one związane z brakiem naturalnych procesów zachodzących w obrębie strzemiączka, jak np. brak ochrony ślimaka, który odpowiada za regulację docierających do nas dźwięków (nadwrażliwość obwodowa); czasem zaś powodem może być złe funkcjonowanie serotoniny w układzie nerwowym człowieka, która odpowiada za zachowania psychosomatyczne mózgu i w konsekwencji regulację docierających do nas bodźców (nadwrażliwość centralna).

Kto wystawia diagnozę o nadwrażliwości słuchowej?

Aby stwierdzić tę przypadłość, należy udać się do laryngologa lub też otolaryngologa. Ci specjaliści badają przewód słuchowy pacjenta, sprawdzając jego wrażliwość na dźwięki i przeprowadzając analizę medyczną. Mogą oni również zlecić dodatkowe badania, jeśli zauważą, że nadwrażliwość wynika z nieprawidłowości w układzie nerwowym.

Objawy nadwrażliwości słuchowej

Jak wiadomo, nadwrażliwość słuchowa może wystąpić u dzieci i dorosłych, natomiast objawy, jakie jej towarzyszą mogą być zupełnie inne. Tak oto u dorosłych przy nadwrażliwości zauważa się:

 • ból ucha,
 • dyskomfort w miejscach publicznych,
 • nerwowe reakcje na głośniejsze dźwięki,
 • ciągły szum w uszach,
 • problemy z koncentracją,
 • bezsenność,
 • nieumiejętność przyswajania informacji,
 • stały niepokój,
 • wysoka drażliwość.

Natomiast u dzieci najczęściej pojawiają się:

 • niechęć do miejsc publicznych,
 • przejawy agresji,
 • ciągłe rozdrażnienie,
 • niechęć do zabaw i rozmów z innymi,
 • nieuzasadnione ataki złości i agresji,
 • silne reakcje emocjonalne na słyszane dźwięki.

Warto dodać, że objawy te występują najczęściej u bardzo małych dzieci (do 5 lat), później już przechodzą one w te występujące u dorosłych.

Leczenie nadwrażliwości słuchowej

Sprawa ta jest nieco skomplikowana, gdyż wszystko zależy od rodzaju nadwrażliwości, czy jest ona obwodowa, czy centralna. Natomiast niezależnie od rodzaju, w obu przypadkach kluczową rolę pełni terapia.

Ma ona na celu oswajać nadwrażliwców z otaczającymi ich dźwiękami i w rezultacie pomóc im prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Systematyczna współpraca z terapeutą to szereg ćwiczeń wykorzystujących różnego rodzaju i różnej częstotliwości dźwięki działające na przewód słuchowy, które mają pomóc wypracować odpowiednie reakcje a z czasem nawet ich brak.

Czasem jednak (np. w przypadku nadwrażliwości centralnej) zaleca się stosowanie specjalnych leków pozwalających regulować poziom serotoniny, zazwyczaj jednak odradza się wprowadzanie jakichkolwiek medykamentów, gdyż schorzenia tego nie da się całkowicie wyleczyć, a jedynie wypracować techniki pozwalające z nim żyć.

dziecko w słuchawkach

Opcją polecaną przez przychodnię specjalistyczną z Jeleniej Góry jest odpowiednia terapia czy to dla dzieci, czy dla dorosłych. Wiadomo, że ćwiczenia te będą się stosunkowo różnić, natomiast wszystkie one mają na celu w pewien sposób zmniejszyć wrażliwość na dźwięki, a przy tym uczyć opanowania w miejscach publicznych, by nawet osoby z nadwrażliwością słuchową mogły żyć normalnie w społeczeństwie.