Na jakie studia iść, aby zostać geodetą? Lip15

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Na jakie studia iść, aby zostać geodetą?

Aby wykonywać zawód geodety należy ukończyć odpowiednie studia wyższe. Kierunek na jaki  należy się w tym przypadku wybrać, to Geodezja i Kartografia. Dobrze, aby świeżo upieczony maturzysta myślący o takiej ścieżce kariery cechował się jednak umysłem ścisłym, znajomością matematyki, dużą dokładnością oraz przede wszystkim – wyobraźnią przestrzenną.

Osoby, którym uda się zdać egzamin dający uprawienia do wykonywania zawodu i uzyskać tytuł geodety pracować mogą nie tylko w firmach budowlanych czy geodezyjnych, ale również w kopalniach, różnego rodzaju urzędach czy firmach wydobywczych. Geodeta działać może również sam, jako właściciel firmy albo ktoś zatrudniony wszędzie tam, gdzie dokonuje się pomiarów gruntów, a także nanoszenia ich na odpowiednie dokumenty.

Uprawnienia i praktyka zawodowa z zakresu uprawnień

To, że przyszły geodeta musi ukończyć studia wyższe na kierunku Geodezja i Kartografia jest oczywiste. Przyjrzyjmy się jednak ich charakterowi.

I tak – według statystyk na jedno miejsce na tego typu kierunku przypada aż sześciu chętnych. I choć na ogół rzecz biorąc studia te są typowo inżynieryjne, a więc po trzech i pół roku absolwent uzyskuje już tytuł zawodowy inżyniera geodety, warto podjąć dalszą naukę. Ta z kolei trwa dwa lata, a więc tyle, co przeciętne, poszerzające kwalifikacje studia uzupełniające.

Co więcej, byy zlecone zadania realizować samodzielnie, czyli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tak jak na przykład robią to fachowcy z Ełku tworzący zespół  geotim-elk.pl – niezbędne są geodecie odpowiednie uprawnienia zawodowe. Taką możliwość daje również rozpoczęcie praktyk, na przykład w biurze geodezyjnym.

Co do uprawnień, zaznaczyć trzeba, że takowe wydaje tylko i wyłącznie Komisja Kwalifikacyjna ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Aby je zdobyć należy zdać egzamin, który składa się z dwóch części – pytań testowych oraz opisowych, a także wypowiedzi ustnej. Koszt takiego egzaminu wynosi 500 złotych. By do niego przystąpić kandydat oprócz wniesienia opłaty, musi również złożyć oświadczenie o swej niekaralności.

Sama praktyka zawodowa z zakresu uprawień, którą również przyszły geodeta musi się wykazać, trwa z kolei trzy lata. W jej trakcie kandydaci mogą zdawać kilka zakresów pracy w tym samym momencie. A więc pomiary typu map, wytyczanie budynków czy podziały nieruchomości.

geodeta

Kariera i zarobki geodety

To, ile zarabia geodeta zależy oczywiście od tego, gdzie pracuje i co sam może zaoferować. Osoba bez odpowiednich uprawnień do wykonywania zawodu zarobi w tej branży mniej więcej dwa tysiące złotych. A to oznacza, że po ukończonych studiach geodezyjnych naprawdę warto kontynuować dalsze dokształcanie się – ścieżka prawdziwej kariery zaczyna się bowiem dopiero po egzaminie.

W takiej sytuacji, w zależności od miejsca w którym wykonuje swój zawód, geodeta może liczyć na zarobki rzędu czterech,  sześciu, ośmiu, a nawet dziesięciu tysięcy złotych. Najlepiej opłacani bardzo często są ci geodeci, którzy swoje usługi świadczą w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej. Otwarcie własnej firmy geodezyjnej wymaga jednak koniecznych uprawnień, odpowiednich staży i praktyk – co omówiliśmy zresztą już wcześniej.

Wielu specjalistów tej branży, takich jak wspomniani już geodeci z Ełku, działający pod szyldem GEOTIM, łączy swoje siły i razem tworzy zespół, który dzieli się zleconymi pracami. To również jest bardzo przemyślane i bardzo korzystne rozwiązanie. Zarówno dla klientów, jak i samych geodetów.