Na co zwrócić uwagę podczas kupna laptopa? Lut13

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Na co zwrócić uwagę podczas kupna laptopa?

Kupno laptopa? Zadajesz sobie pytanie czego tak naprawdę potrzebujesz? Odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię zagadnienia. Rozwiejemy wątpliwości dotyczące wyboru podzespołów począwszy od dostosowania procesora a kończąc na doborze wielkości i rodzaju matrycy.

Jak wybrać tego właściwego laptopa?

Rozpoczynając przygodę w poszukiwaniu laptopa użytkownik nie zawsze zwraca uwagę na tak ważne aspekty jak podzespoły komputerowe. Aby sprzęt mógł sprawnie działać należy wybierać jednostki, które cechują się wysoką wydajnością w połączeniu z dobrą ceną i opinią użytkowników. Procesor jaki powinien znajdować się na pokładzie mobilnego laptopa może być 2, 4 czy nawet 6 rdzeniowy. Dla użytkowników pracujących tylko w programach biurowych z pewnością wystarczy procesor 2 rdzeniowy zaś dla wymagających osób, które kładą nacisk na gry komputerowe czy zaawansowane programy graficzne należy wybrać mocniejszy z większą ilością rdzeni.

Szybkie dyski twarde to podstawa nowego laptopa

praca na laptopieW dzisiejszych czasach „modne” w laptopach są dyski SSD, które cechują się wysoką prędkością w porównaniu do już przestarzałych dysków HDD. Aby zapewnić odpowiednią prędkość swojemu urządzeniu warto pomyśleć o zakupie sprzętu, który posiada jeden duży dysk SSD o pojemności minimum 256GB, gdzie zmieści się system operacyjny oraz spora ilość danych. Można też zastosować dwa różne dyski – SSD dla instalacji systemu operacyjnego aby działał szybko i sprawnie (tutaj wystarczy tylko 128GB) oraz dysk HDD o pojemności min. 512GB z przeznaczeniem na dane użytkownika, gry, filmy oraz dokumenty.

Kolejnym aspektem, któremu warto się przyjrzeć podczas wyboru laptopa jest wielkość oraz rodzaj pamięci RAM. Jest to pamięć, która przechowuje wszystkie dane, nad którymi aktualnie pracujemy. Im jest większa tym większą ilość procesów może przetworzyć komputer w czasie rzeczywistym. Warto wybierać laptopy, które mają w swojej specyfikacji minimum 4GB ramu dla zwykłych użytkowników oraz minimum 8/16GB ram dla użytkowników zaawansowanych.

Wielkość matrycy w laptopie

Wielkość matrycy odgrywa również ważną rolę – wpływa nie tylko na doznania użytkownika wynikające z rozmiaru ekranu, ale też odczuć, które dostarcza nam głębia kolorów. Jeśli zależy Nam na mobilności laptopa warto wybierać matrycę nie większą niż 15,6 cala. Natomiast jeśli laptop ma służyć do pracy np. z grafiką komputerową bądź jako maszyna w części stacjonarna śmiało można zdecydować się na zakup matrycy od rozmiaru 17,2 cala w górę. Rodzaj matrycy również ma znaczenie! Jeśli wybieramy tańsze matryce z oznaczeniem TN – decydujemy się na słabsze odwzorowanie kolorów oraz dosyć słabe kąty widzenia. Niestety w tym wypadku takie ekrany nie nadadzą się do profesjonalnej pracy grafika. Dla zapewnienia lepszej jakości obrazu, większej głębi kolorów oraz perfekcyjnych kątów widzenia idealnym wyborem będzie matryca z oznaczeniem IPS, która może być błyszcząca bądź matowa.

kupno laptopa

Każdy problem z laptopem nowym i używamy można rozwiązać w profesjonalnym serwisie komputerowym Nano-Serwis, specjalizującym się w naprawie laptopów.

Matowe matryce idealnie sprawdzą się podczas pracy w oświetleniu słonecznym poprzez minimalizację refleksów na ekranie. Ekran z matrycą błyszczącą będzie zaś posiadał lepsze odzwierciedlenie kolorów, ale niestety będzie podatna na odbicia i refleksy słoneczne.

Co jest najważniejsze podczas wyboru laptopa?

Pamiętajmy więc aby podczas wyboru laptopa brać pod uwagę najważniejsze aspekty związane z podzespołami, którymi są procesor, pamięć ram, dyski oraz rodzaj i wielkość matrycy. Jeśli nie znamy się na sprzęcie komputerowym warto przedstawić swoje oczekiwania sprzedawcy bądź osobie, która jest zorientowana w temacie. Unikniemy wtedy przepłacania za sprzęt komputerowy, który nie będzie dostosowany do Naszych potrzeb czy niepotrzebnych napraw laptopa. Po określeniu swoich preferencji można w ciągu kilku minut dobrać sprzęt, który będzie posiadać podzespoły dostosowane do potrzeb użytkownika.