Tagi
Podobne posty
Podziel się:
Kurs USG dla studentów i jego efekty
Mimo panującej na całym świecie pandemii studenci medycyny i lekarze nadal mogą się szkolić i podnosić swoje umiejętności medyczne.
W Polsce wciąż istnieją możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji, z których warto korzystać. Jedną z takich ofert jest kurs USG jamy brzusznej. Co trzeba o nim wiedzieć i jakich efektów można się po nim spodziewać?
Informacje ogólne o szkoleniu
Przykładowy kurs trwa dwa dni. W pierwszym etapie szkolenie trwa cały dzień, natomiast drugiego dnia kurs trwa nieco krócej. Z racji organizowanej części praktycznej, gdzie uczestnicy samodzielnie badają pacjentów, szkolenie musi zostać przeprowadzone w trybie stacjonarnym. Kurs jest dedykowany zarówno dla studentów medycy, jak i praktykujących już lekarzy niezależnie od ich stażu pracy.
Przykładowe szkolenie obejmuje ok. 10 godzin praktycznych, w skład którego wchodzą wykłady wprowadzające w temat szkolenia oraz prace przy aparatach USG, które są realizowane pod okiem lekarzy konsultantów. W takcie tych dwóch dni do dyspozycji uczestników pozostaje catering oferujący posiłek, zimne napoje, kawę, herbatę oraz przekąski. Po ukończeniu kursu, wszystkie osoby biorące w nim udział otrzymują certyfikaty poświadczające nabyte umiejętności. kuPrzez cały czas szkolenia do dyspozycji uczestników pozostają materiały szkoleniowe. W jednej edycji kursu może wziąć udział ok. 25 osób.
Dlaczego studenci medycyny powinni brać w nim udział?
Tego rodzaju kurs jest idealny dla studentów medycyny, ponieważ w trakcie szkolenia prezentowane i wyjaśniane są podstawy badania USG. Ponadto młodzi ludzie mają okazję ugruntować swoją wiedzę z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej, którą zdobyli w trakcie studiów.
Jak wygląda przebieg takiego szkolenia?
Tego typu kurs zazwyczaj jest podzielony na dwa dni. W pierwszym po rejestracji uczestników i powitaniu wszystkich osób biorących udział w szkoleniu, następuje oficjalna prezentacja wszystkich urządzeń, które będą potrzebne podczas szkolenia m.in. prezentacja aparatów czy typów głowic. Później odbywa się seminarium na temat poszczególnych narządów z dziedziny anatomii ultrasonograficznej. W połowie dnia organizowana jest przerwa na poczęstunek i odpoczynek.
W drugiej części dnia przeprowadza się powtórkę z treści wygłoszonych podczas seminarium. Uczestnicy mają możliwość obserwacji pokazowego badania przeprowadzonego na żywo z pomocą narzędzi, z których jest przeprowadzane szkolenie. Po demonstracji następuje podział na małe grupy, gdzie studenci i lekarze uczą się obsługi sprzętu i samodzielnie, lecz pod opieką specjalisty badają pacjenta. Potem jest czas na konsultacje z prowadzącym szkolenie. Na koniec pierwszego dnia, a po krótkiej przerwie następuje praca własna w grupach ze stosownym sprzętem.
W drugim dniu po zreasumowaniu treści kursu z dnia poprzedniego, następuje samodzielne badanie pacjentów w obecności osoby przeprowadzającej szkolenie. W tym czasie studenci i lekarze ćwiczą nabytą wiedzę, korzystając ze sprzętu do USG. Potem następuje przerwa na obiad. W następnej części szkolenia uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu najczęstszych patologii w USG jamy brzusznej. Później odbywa się przerwa na kawę, by powrócić do drugiej części badania pacjentów. Na końcu następuje podsumowanie szkolenia.
Kto może prowadzić takie szkolenie?
Z racji, że kurs jest nie tylko teoretyczny, ale też praktyczny i z jego pomocą osoby reprezentujące środowisko medyczne będą korzystać z tej wiedzy, osoba przeprowadzająca tego rodzaju szkolenie musi posiadać odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Najlepszym kandydatem na to stanowisko jest praktykujący lekarz, który na co dzień zajmuje się szeroko rozumianą ultrasonografią. Ważne są również lata pracy w tej dziedzinie medycyny. Im dłużej pracuje dana osoba ze sprzętem do badań USG, tym lepiej.
Szkolenie na kursie USG jamy brzusznej to doskonała okazja do podnoszenia swoich kwalifikacji w zawodzie. Kurs jest podzielony na dwa intensywne dni, podczas których prowadzący lekarze specjaliści wyjaśniają, na czym polega praca z aparatem do USG i w jaki sposób przeciwdziałać patologiom występującym w jamie brzusznej. Plusem takiego kursu jest nabyta wiedza nie tylko teoretyczna, ale także praktyczna poprzez samodzielne badanie pod okiem osoby przeprowadzającej szkolenie pacjenta z tym sprzętem.