Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Kto jak nie rzeczoznawca majątkowy wyceni Twoją nieruchomość najlepiej?

W Polsce w zasadzie ciągle mamy do czynienia z pewnego rodzaju niedoborem mieszkań. W bardzo wielu miastach za budowanie nowych mieszkań zabrali się deweloperzy. Jednak jak wiemy to mieszkania przez nich budowane zdecydowanie nie są na każda kieszeń. Wręcz chciałoby się powiedzieć, że mało kogo na tak spory wydatek stać. Mieszkania budowane przez developerów są średnio około trzydzieści procent droższe od mieszkań używanych. Mało kto wie, że oprócz samego wydatku na mieszkanie deweloperskie czeka nas kolejny wydatek (i to nie mały) na wykończenie naszego własnego mieszkania. W przypadku rynku wtórnego zdecydowana większość mieszkań bywa po remoncie generalnym. Jedyne co wymagają one odświeżenia. A jak wiadomo odświeżenie już na pewno tylko nie kosztuje ile wykańczanie mieszkania. Gdy zabieramy się wstępnie za kupno mieszkania to musimy mieć świadomość, że sprzedający bardzo często zawyżają cenę mieszkania. Dlatego też warto zaczerpnąć jeszcze przed podpisaniem umowy opinii fachowca.

Musi to być osoba, która rzetelnie wyceni nam oraz oceny zakup i czy zakup ten jest rzeczywiście warty takich pieniędzy. Kto to taki? Jak wycena nieruchomości to oczywiście rzeczoznawca majątkowy. Każda wycena mieszkania dokonana przez rzeczoznawcę musi być rzetelna, zgodna ze stanem faktycznym oraz całkowicie bezstronna. Rzeczoznawca majątkowy musi być obowiązkowo staranny oraz wykonywać wszystko zgodnie z etyką zawodową. Mało kto wie, ale rzeczoznawcę majątkowego obowiązuje tajemnica zawodowa. Musi on przekazywać wszelkie wyciągi z wycen organom, które prowadzą rejestr nieruchomości. Rzeczoznawcy obowiązkowo muszą cały czas udoskonalać swoje umiejętności. Muszą także posiadać ubezpieczenie od ewentualnej odpowiedzialności cywilnej. Zawód rzeczoznawcy majątkowego podlega także ochronie prawnej. Zawód ten jest regulowany przepisami prawa. Musimy posiadać specjalne uprawnienia, wydane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Tylko z takimi uprawnieniami może on wyceniać profesjonalnie daną nieruchomość. Ministerstwo z kolei ma obowiązek prowadzenia Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Do tego właśnie rejestru obowiązkowo muszą być wpisania wszyscy rzeczoznawcy. Takowy rejestr jest całkowicie jawny i także publiczny.

Oprócz samej wyceny nieruchomości rzeczoznawca majątkowy może także sporządzić różnego rodzaju ekspertyzy jak i także opracowania. To właśnie one dotyczą rynku nieruchomości oraz doradztwa. Jeśli chodzi o koszt wyceny nieruchomości to musimy wiedzieć, że w zasadzie to nie ma jasno obowiązującego cennika za wykonanie wyceny. Wynagrodzenie tak naprawdę jest indywidualnie ustalane oraz umowne pomiędzy rzeczoznawcą, a jego klientem. W przypadku gdy natrafimy na oszusta, który nie jest uprawniony prawnie do wykonywania wyceny nieruchomości musimy o tym niezwłocznie poinformować odpowiednie służby ponieważ jest to prawnie zabronione oraz za to właśnie grozi kara grzywy, aresztu, a w niektórych przypadkach nawet kara jaką jest ograniczenie wolności.