Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Kozioł gimnastyczny: jakie ćwiczenia wykonywać?

Każdy z nas zapewne pamięta go z lekcji WF w sali gimnastycznej w szkole. Dla niektórych zaliczenie skoku przez kozła było trudne i pozostawiło nieprzyjemne wspomnienia. Niestety mogło to wpłynąć na wiele osób, by zniechęciły się do aktywności z wykorzystaniem takiego sprzętu. W tym artykule, wyjaśniamy, do czego służy kozioł gimnastyczny i jak można go wykorzystać, by poprawić swoją sprawność oraz by ćwiczenia były przyjemne. 

Czym jest kozioł gimnastyczny?

Kozioł jest zwykle wykonany z drewna lub metalu. Składa się z dwóch podstaw, które są połączone poprzeczną belką, na której ustawiona jest skórzana poduszka lub deska. Kozioł gimnastyczny może być wykorzystywany do trenowania różnego rodzaju skoków w gimnastyce. Zazwyczaj wykorzystuje się go w treningach w gimnastyce artystycznej i innych dyscyplinach sportowych wymagających zwinności i siły fizycznej. Kozioł o podobnej konstrukcji może być również wykorzystany jako element zabawy dla dzieci. Stąd bywa spotykany na placach i salach zabaw. 

Ćwiczenia gimnastyczne na koźle dla dzieci – jakie mają zalety?

Ćwiczenia gimnastyczne to forma wysiłku fizycznego, która wzmacnia mięśnie oraz pomaga utrzymać dobrą kondycję, rozwijać precyzję ruchu, zmysł równowagi, poprawić gibkość, równowagę, koordynację czy zdolności motoryczne, a także modelować sylwetkę. Nie inaczej jest z ćwiczeniami z użyciem kozła – również mają pozytywny wpływ na rozwój fizyczny i sprawność psychomotoryczną młodego człowieka. 

Skok przez kozioł w szkole – udręka czy fajne ćwiczenie?

Przez niektórych uczniów lubiany i ekscytujący, przez niektórych – znienawidzony i źródło negatywnych emocji. To ćwiczenie, które każdy uczeń musi zaliczyć na lekcji WF, fachowo nazywa się skok rozkroczny przez kozła. Uważany jest za podstawowy i jeden z najłatwiejszych ćwiczeń gimnastycznych, które zaliczają się do kategorii skoków. 

Dobre wykonywanie skoku przez kozła pomaga uczniom, którzy myślą o rozwinięciu swych umiejętności gimnastycznej, a także późniejszym profesjonalnym sportowcom, w opanowaniu innych, trudniejszych skoków czy przewrotów. 

Trenowanie skoku przez kozła z cierpliwym nauczycielem, który ma odpowiednie podejście, może sprawić, że dziecko pokona swoje bariery, co pozwoli zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości oraz nabrać odwagi do stawiania czoła codziennym wyzwaniom – nie tylko sportowym! Nie od dziś bowiem wiadomo, że sport pomaga zahartować charakter, zwiększa wytrwałość i lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu w codziennym życiu.

Jaki powinien być dobry kozioł gimnastyczny? 

Najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Bezpieczeństwo – przede wszystkim kozioł gimnastyczny powinien być bezpieczny dla osoby, która będzie wykonywała skoki. Konstrukcja kozła powinna być stabilna, trwała i zapobiegać upadkom.
  • Wytrzymałość: Kozioł gimnastyczny powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości, aby zapewnić trwałość i wytrzymałość. Najczęściej stosowanymi materiałami w produkcji kozłów są drewno lub metal.
  • Rozmiar – wymiary kozła gimnastycznego powinny być odpowiednie do potrzeb użytkownika. Długość, szerokość i wysokość urządzenia powinny być dostosowane do wzrostu i umiejętności użytkownika. Wysokość kozła powinna być regulowana, aby móc dopasować ją do budowy dzieci z różnych grup wiekowych. 
  • Wygoda – kozioł gimnastyczny powinien być wygodny w użyciu, a poduszka lub deska, która znajduje się na „grzbiecie” kozła, powinna być miękka i wygodna.
  • Łatwość montażu – kozioł gimnastyczny powinien być łatwy w montażu i demontażu, aby użytkownik (np. nauczyciel wychowania fizycznego, trener) mógł go przenieść i przechowywać w dowolnym miejscu.
  • Wielofunkcyjność – kozioł gimnastyczny powinien być wielofunkcyjny i umożliwiać wykonywanie różnych ćwiczeń, od podstawowych do bardziej zaawansowanych.

sala gimnastyczna

Jak poprawnie wykonać skok przez kozła?

Oto instrukcja, jak poprawnie wykonać to ćwiczenie w wersji tradycyjnej (szkolnej):

1) Weź rozbieg – to bardzo ważne, by przystąpić do skoku z odpowiednią prędkością.

2) Energicznie wskocz na skocznię i szybko odbij się od niej. 

3) Pewnym ruchem umieść ręce na koźle (na środku, blisko centrum). Pamiętaj o szeroko rozstawionych nogach! 

4) Odepchnij się od kozła za pomocą rąk.

5) Wyląduj na materacu w pozycji gimnastycznej (nogi razem, lewa i prawa ręka na wysokości ramion). 

Całość należy wykonać w miarę płynnie i energicznie, bez zbędnych przerw i wahania, by zapobiec zatrzymaniu się na koźle w pozycji siedzącej. 

Skok przez kozła pomaga wzmocnić mięśnie ramion i rąk, uczy kontroli nad własnym ciałem i pomaga rozciągnąć mięśnie nóg. Wspomagają również ćwiczenie koordynacji. Warto więc spróbować się przełamać – kozioł gimnastyczny nie jest taki straszny!