Kiedy warto stosować termoterapię?
Różnego rodzaju schorzenia, choroby i dolegliwości wymagają zazwyczaj odpowiedniego leczenia lub wyeliminowania przyczyny problemu. W tym celu można stosować środki farmakologiczne przypisane przez lekarza lub też poddawać się zabiegom i operacjom. Jednak zanim sięgniemy po tak drastyczne metody leczenia, warto skorzystać z mniej inwazyjnych sposobów. Jedną ze skuteczniejszych i bardziej popularnych metod leczenia jest termoterapia, która swoje właściwości lecznicze zawdzięcza wysokiej i niskiej temperaturze.
Czym jest termoterapia?
Termoterapia to dział fizykoterapii, który wykorzystuje energię cieplną, czyli ciepło i zimno w celach leczniczych. Można więc wyróżnić dwa rodzaje termoterapii ciepłolecznictwo, które polega na ogrzewaniu tkanek oraz krioterapię, która jest przeciwieństwem i polega na chłodzeniu ciała. Lecznicze właściwości ciepła oraz zimna znane są od bardzo dawna, jednak dopiero obecnie dzięki rozwojowi technologii, energia cieplna może być tak skutecznie wykorzystywana do leczenia wielu różnych dolegliwości i chorób.
Jakie zabiegi wykonuje się w ramach termoterapii?
W ramach termoterapii wykonuje się wiele różnych zabiegów, które działają w oparciu o niską lub wysoką temperaturę. W przypadku leczenia zimnem, czyli tzw. krioterapii do najpopularniejszych zabiegów można zaliczyć krioterapię ogólną w specjalistycznej komorze oraz krioterapię miejscową, stosowaną przy bardziej punktowych urazach i chorobach. Oprócz tego do tej grupy można zaliczyć również hydroterapię lub stosowanie różnego rodzaju zimnych okładów z lodu, żelu, borowiny, a także rozpylanie cieczy chłodzącej.
W przypadku leczenia ciepłem można wyróżnić takie zabiegi jak hydroterapia z zastosowaniem wody o temperaturze powyżej 36 stopni Celsjusza, balneoterapię, zabiegi parafinowe, czy też różnego rodzaju metody generujące ciepło w tkankach np. promieniowanie IR, prądy wysokiej częstotliwości i ultradźwięki. Ponadto w leczeniu ciepłem można stosować również wody lecznicze o podwyższonej temperaturze, peloidy i gazy, a także różnego rodzaju czynności, które będą emitowały ciepło w tkankach. Ciepłe okłady, grzejące poduszki lub materace również zaliczają się do tej kategorii.
Jakie schorzenia można leczyć przy pomocy termoterapii?
Termoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie, z racji tego, że jest to uniwersalna metoda leczenia. Zabiegi tego rodzaju poleca się osobom mającym problemy z przewlekłymi stanami zapalnymi stawów, mięśni, kręgosłupa, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, stanami pourazowymi, wzmożonym napięciem mięśniowym, nerwobólami, przykurczami mięśni, reumatyzmem oraz niedowładem kończyn górnych lub dolnych i wiele więcej. Ponadto specjalistyczne zabiegi wykorzystujące termoterapię wspomagają także leczenie chorób laryngologicznych, ginekologicznych (zapalenie pęcherza moczowego), problemów z nerkami (kamica dróg moczowych, dna moczanowa), układem krążenia, układem pokarmowym (nieżyt żołądka), czy chorobami urologicznymi (termoterapia prostaty).
Jakie efekty daje termoterapia i na jak długo one zostają?
Termoterapia to sposób nieinwazyjnego leczenia, który potrafi przynieść wiele korzyści i skutecznie wspomagać leczenie wielu chorób i schorzeń. Ciepło terapeutyczne powoduje, że naczynia krwionośne ulegają miejscowemu rozszerzeniu, co przyczynia się do polepszenia krążenia krwi wokół leczonego miejsca. Dzięki lepszemu przepływowi krwi wszelkie substancje odżywcze oraz tlen dużo sprawniej i szybciej dostają się do uszkodzonego obszaru, co znacząco przyspiesza procesy gojenia. Ciepło jest także bardzo skuteczne w łagodzeniu dolegliwości bólowych, rozluźnianiu spiętych mięśni oraz niwelowaniu sztywności w stawach.
Z kolei krioterapia, czyli wykorzystanie właściwości leczniczych zimna daje w pewnym stopniu odwrotne działanie. Organizm wystawiony na działanie niskiej temperatury musi uruchomić mechanizmy regulacji cieplnej i w efekcie naczynia krwionośne skóry i tkanki podskórnej ulegają skurczeniu, a tym samym zmniejszony zostaje przepływ krwi, która przemieszcza się do głębiej położonych struktur. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi przez większe żyły i tętnice.
Oprócz tego niska temperatura odpowiedzialna jest za:
- zwolnienie oddechu oraz jego pogłębienie,
- zwiększenie przemiany materii,
- wzmożenie czynności wydzielniczej nerek,
- zmniejszenie lub całkowite zahamowanie wydzielania potu,
- likwidację stanów zapalnych i obrzęków,
- wydzielenie endorfin,
- wzmożone wydzielanie hormonów,
- miejscowe przekrwienie oziębianej okolicy.
Krótkotrwałe zabiegi z wykorzystaniem niskiej temperatury zwiększają pobudliwość obwodowych nerwów oraz zwiększają napięcie mięśni, z kolei te dłuższe podwyższają próg bólu, obniżają napięcie mięśniowe i zmniejszają pobudliwość włókien nerwowych.