Kiedy należy udać się do kardiologa? Kwi27

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Kiedy należy udać się do kardiologa?

Szacuje się, że kardiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny w obecnym stuleciu. Wynika to m.in. z obecnego stylu życia, wywołującego liczne choroby, określane mianem cywilizacyjnych, jakie przekładają się na śmierć ludzi w coraz młodszym wieku. Na czym polega praca kardiologa? Kiedy należy się do niego wybrać i jak przebiega wizyta?

Czym zajmuje się kardiolog?

W najkrótszych słowach kardiolog jest lekarzem odpowiadającym za leczenie chorób serca i układu krążenia. Istnieją jednak podziały na mniejsze specjalności w obrębie kardiologii.

Kardiologia nieinwazyjna – polega na diagnozowaniu istniejących chorób oraz przeprowadzania badań w formie nieinwazyjnej, takich jak np. EKG. 

Kardiologia inwazyjna – obejmuje zabiegi nieoperacyjne, związane z leczeniem chorób serca i układu krążenia.

Kardiochirurgia – jest to rodzaj leczenia operacyjnego, polegającego na wstawianiu rozruszników, bypassów, zastawek lub przeszczep serca.

Kardiologia dziecięca – jest to dział kardiologii zajmujący się schorzeniami serca i układu krążenia, występujących u najmłodszych pacjentów. 

Jak wygląda praca kardiologa? 

Kardiolog zajmuje się nie tylko nabytymi chorobami, lecz również wadami wrodzonymi. Do tego zdarza się, że aby postawić w pełni prawidłową diagnozę, współpracuje on również z lekarzami takich dziedzin, jak pulmonologia lub neurologia. Kardiolog, jak każdy inny lekarz, odpowiada także za sporządzenie planu leczenia i regularne kontrolowanie swoich pacjentów poprzez regularne wizyty w gabinecie.

Kiedy należy udać się do kardiologa?

Kardiolog jeszcze do niedawna mógł być kojarzony głównie z osobami starszymi lub osobami borykającymi się z wrodzonymi wadami serca. Obecnie ulega to jednak zmianie, jako że niestety coraz młodsze osoby zmagają się m.in. z zawałami, a także padają ofiarami przedwczesnych zgonów, wynikających m.in. właśnie z nieprawidłowego funkcjonowania serca. 

Poniżej przedstawiamy krótką listę objawów sugerujących, że pora na wizytę u kardiologa:

  • kołatanie serca,
  • nierówne bicie serca,
  • wady wrodzone lub występujące w rodzinie nabyte choroby serca, lub układu krążeniowego,
  • zawroty głowy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • przewlekłe uczucie zmęczenia,
  • szybsze męczenie się,
  • omdlenia.

Lista ta nie jest jednak w pełni wyczerpująca. Krótko mówiąc, zawsze wtedy, gdy czujesz się źle i masz podejrzenie, że jest to związane z niewłaściwą pracą serca, nie zwlekaj z wizytą u kardiologa!

DOKTOR w Wałbrzychu – jak przygotować się na pierwszą wizytę u kardiologa?

Przygotowanie się do pierwszej wizyty nie jest szczególnie skomplikowane. Zrób listę leków, jakie aktualnie zażywasz i napisz, jakie dawkowanie zalecił Ci lekarz. Ponadto zabierz ze sobą wyniki badań laboratoryjnych, a także wyniki poprzednich badań EKG, badania Holterem lub UKG i inne związane z oceną funkcjonowania serca (jeśli takie masz). Jeśli masz za sobą hospitalizację, koniecznie przygotuj również kartę wypisową. Ponadto zabierz ze sobą dzienniczek pomiarów ciśnienia, jeśli takowy prowadzisz.

Jak wygląda wizyta u kardiologa?

Jeśli jest to pierwsza wizyta, wówczas zaczyna się ona od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu zdrowotnego, obejmującego m.in. informacje na temat ewentualnych chorób w rodzinie, zażywanych lekarstw, trybu życia lub możliwych zaleceń, jakie pojawiły się do tej pory w trakcie leczenia (jeśli zmieniasz lekarza). 

W dalszej kolejności kardiolog przechodzi do badań, obejmujących m.in. zbadanie ciśnienia krwi, osłuchanie pracy płuc i serca, a także ocena zabarwienia skóry, ze szczególnym uwzględnieniem skóry dłoni, uszu i ust. 

Jak udać się do kardiologa? 

Obecnie, tak jak w przypadku lekarzy innych specjalności, do kardiologa możemy udać się na podstawie skierowania od lekarza internisty lub prywatnie, we własnym zakresie. Dziś jednak opieka prywatna cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też zdarza się, że i w tym przypadku czas oczekiwania może być dosyć długi. 

Szukając dobrego lekarza, rozważ Centrum Medyczne “DOKTOR” w Wałbrzychu. Jeśli rozpoznajesz u siebie niepokojące objawy, nie wahaj się i umów wizytę.