Jak założyć aptekę? 3 rzeczy, o których warto wiedzieć Kwi20

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak założyć aptekę? 3 rzeczy, o których warto wiedzieć

Na terenie Polski funkcjonują trzy rodzaje aptek: szpitalna, zakładowa oraz ogólnodostępna. Zadaniem aptek szpitalnej i zakładowej jest zapewnianie prawidłowego zaopatrzenia placówek leczniczych w leki i wyroby medyczne. Apteka ogólnodostępna jest zaś miejscem, które kojarzymy z naszych osiedli, gdzie każdy pacjent może zrealizować swoją receptę. Poniższy artykuł skupi się na aptekach ogólnodostępnych.

Prowadzenie apteki ogólnodostępnej – wymagania prawne

Apteki ogólnodostępne to miejsca, które cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. To właśnie do nich udajemy się, gdy tylko usłyszymy diagnozę lekarską i poznamy dostępne opcje leczenia. Z taką renomą wiąże się ogromna odpowiedzialność, prawo ogranicza zatem liczbę osób, które mogą założyć i prowadzić aptekę.

Kto może prowadzić aptekę?

Apteka ogólnodostępna może zostać założona przez:

  • magistra farmacji posiadającego prawo do wykonywania zawodu, który zamierza prowadzić aptekę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej;
  • spółka jawna lub partnerska, której jedyną formą działalności jest prowadzenie aptek, a wszyscy jej wspólnicy są z zawodu farmaceutami.

Jak zdobyć zezwolenie na prowadzenie apteki?

Zezwolenia na prowadzenie własnej apteki udziela na wniosek wojewódzki inspektor farmaceutyczny. We wniosku należy zawrzeć dane osobowe przyszłego kierownika apteki. Musi to być osoba z minimum pięcioletnim stażem pracy w zawodzie farmaceuty lub trzyletnim w przypadku posiadania specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej. Wniosek powinien być uzupełniany przez plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na aptekę.

Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne za udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki pobierana jest opłata w wysokości pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Musimy więc liczyć się z kosztami. Opłaty te stanowią dochód budżetu państwa.

Gdzie możesz założyć swoją aptekę?

Ograniczenia prawne dotyczą również lokalizacji, w których można zakładać apteki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na jedną aptekę w gminie musi przypadać minimum 300 osób. Miejscowość o tysiącu mieszkańców nie może zatem posiadać więcej niż trzy apteki. Nie bez znaczenia jest także odległość pomiędzy poszczególnymi aptekami, która nie może też być mniejsza niż 500 metrów w linii prostej!

A może zastanawiasz się, czy dobrym miejscem na założenie Twojej apteki jest Internet? Niestety według prawa farmaceutycznego nie jest możliwe, aby prowadzić wyłącznie aptekę internetową. Może ona jedynie uzupełniać usługi apteki stacjonarnej. Znacznie ograniczony jest także zakres produktów, jakie możemy do naszych klientów wysyłać pocztą. W takiej paczce mogą się znaleźć tylko:

  • suplementy diety;
  • preparaty ziołowe;
  • leki bez recepty.

Realizacja recept będzie jednak musiała zawsze odbywać się stacjonarnie.

Własna apteka – wymagania lokalowe

Art.  97 ustawy – Prawo farmaceutyczne stwarza następujące wymagania dla lokalu, w którym ma mieścić się apteka ogólnodostępna:

  • Może on stanowić odrębny budynek lub może być usytuowany w obiekcie o innym przeznaczeniu, pod warunkiem wydzielenia od innych lokali obiektu i innej działalności;
  • Lokal powinien obejmować powierzchnię podstawową i powierzchnię pomocniczą;
  • Izba ekspedycyjna wchodząca w skład powierzchni podstawowej lokalu apteki musi stwarzać warunki zapewniające dostęp osób z niepełnosprawnościami;
  • Powierzchnia podstawowa apteki ogólnodostępnej nie może być mniejsza niż 80 m2. W przypadku miejscowości liczących do 1500 mieszkańców oraz na terenach wiejskich powierzchnia podstawowa może być nie mniejsza niż 60 m2.

Nie możemy zapominać o wyposażenie, jakie musi znaleźć się w zakładanej aptece. Wśród niezbędnych sprzętów należy wymienić:

  • stoły ekspedycyjne z szafkami lub szufladami do przechowywania produktów leczniczych;
  • szafy magazynowe i szafy chłodnicze lub lodówki do przechowywania produktów leczniczych wymagających niskiej temperatury;
  • Termometry i higrometry;
  • Podesty, które łatwo umyć i zdezynfekować.

To już wszystkie najważniejsze informacje o zakładaniu własnej apteki. Jeśli Twoja sytuacja jest nieszablonowa lub masz wątpliwości odnośnie interpretacji przepisów, skontaktuj się ze specjalizującym się w tym zakresie adwokatem. Kancelaria prawa farmaceutycznego może towarzyszyć Ci w całej początkowej fazie otwierania własnej działalności. Jeśli dobrze zaplanujesz start swojej apteki, nie zaskoczy Cię żadne pytanie ze strony kontrolerów.