Jak skutecznie przyczynić się do poprawy stanu powietrza? Sty17

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak skutecznie przyczynić się do poprawy stanu powietrza?

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza to coraz poważniejszy problem na całym świecie, również w Polsce. Jest to kwestia, która bardzo mocno wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie, ale nie tylko. Zanieczyszczenia potwierdza mają także wiele negatywnych skutków dla całego kraju, na przykład większe koszty za świadczenia zdrowotne, szybsze przechodzenie na emerytury i renty spowodowane gorszym stanem zdrowia oraz wiele, wiele innych. Jak walczyć ze smogiem na własną rękę i co zrobić, aby rzeczywiście przyczynić się do poprawy jakości powietrza? 

Zadbaj o odpowiedni piec i rozsądnie wybierz opał do ogrzewania domu

Jednym z podstawowych źródeł zanieczyszczenia powietrza są systemy ogrzewania domów, mieszkań oraz biur i budynków użytkowych. Szczególnie stare budowle posiadają bardzo przestarzałe systemy ogrzewania, które znacznie zanieczyszczają powietrze. Chodzi przede wszystkim o stare piece, instalację kominową, która wymaga naprawy oraz brak specjalistycznych filtrów, które mogłyby oczyszczać dym z najbardziej szkodliwych cząsteczek i związków chemicznych. Ogromne znaczenie ma też oczywiście to, jakie paliwo używane jest do ogrzewania. Bardzo dużo osób wybiera tani węgiel lub inny opał niskiej jakości, który niestety w rzeczywistości nie tylko nie zapewnia odpowiedniej kaloryczności, a co za tym idzie odpowiedniej temperatury, ale jest również mocno zanieczyszczony. Bardzo dużym problemem jest również palenie w piecach starymi meblami i śmieciami, co jest bardzo toksyczne dla atmosfery. Na szczęście to, czym ludzie palą w piecach, jest coraz częściej kontrolowane i karane mandatami.

Aby zapobiegać zanieczyszczaniu atmosfery przez ogrzewanie, warto wymienić piec na nowy i najlepiej przestawić się na ogrzewanie gazowe lub korzystać z wysokiej jakości węgla i innego opału. Zmiana ogrzewania w domu wiąże się oczywiście z kosztami, jednak coraz częściej można skorzystać z naprawdę korzystnych dofinansowań ze strony specjalnych organizacji, które dążą do poprawy stanu powietrza w Polsce oraz ze strony Rady Miasta lub innych organów władzy państwowej. Dzięki temu okazuje się, że zakup nowego pieca wcale nie musi być kosztowny, a jego wymiana na pewno będzie dużą zmianą w kwestii jakości powietrza. Dlatego warto dowiedzieć się o projektach dofinansowań w okolicy i zacząć jak najszybciej działać.

electric bike

Zrównoważony transport na co dzień, czyli ekologiczna droga do pracy

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na zanieczyszczenie powietrza, są pojazdy spalinowe. Niestety samochody, choć są bardzo wygodne, to jednak niestety mocno zanieczyszczają atmosferę. W miastach pojawia się coraz więcej aut, a korki są coraz dłuższe. Podczas stania w nich wytwarzana jest ogromna ilość spalin, co sprawia, że niestety powietrze jest mocno zanieczyszczone. Sadza oraz inne związki chemiczne znacznie pogarszają jakość powietrza i obniżają nasze dobre samopoczucie. Aby ograniczyć emisję spalin do atmosfery, warto zdecydować się na samochód hybrydowy lub elektryczny – coraz więcej firm produkujących auta oferuje tego typu rozwiązania, które są bardzo ekologiczne oraz przyjazne dla środowiska. Ponadto w okresie letnim można przesiąść się na klasyczny rower lub rower elektryczny albo skorzystać z hulajnogi elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem jest również komunikacja miejska.

Istnieje wiele sposobów, które przyczynią się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Część z nich to duże inwestycje, na które warto ubiegać się o specjalne dotacje z odpowiednich programów ochrony środowiska. Jednak warto mieć na uwadze, że zmiany można zacząć od drobnych rzeczy i stopniowo wprowadzać kolejne ulepszenia i udoskonalenia w codziennym życiu, aby skutecznie przyczyniać się do dbania o planetę i ograniczać smog.