Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości?

Jeszcze do niedawna ceny mieszkań, pomimo tego, że dosyć wysokie, nie sprawiały wielu kupującym żadnego problemu. Znaczna część społeczeństwa przy odpowiednim wkładzie własnym była w stanie otrzymać kredyt hipoteczny i sfinansować w ten sposób zakup swojego nowego mieszkania. Jak wygląda jednak sytuacja kilka miesięcy później, kiedy to stopy procentowe kredytów poszybowały w górę?

Niskie stopy procentowe sprawiły, że bardzo dużo osób postanowiło zaciągnąć „tani” kredyt hipoteczny i kupić własne mieszkanie zamiast wynajmować. Małe raty kredytu doprowadziły do sytuacji, że mało kto przejmował się rosnącą ceną mieszkań na sprzedaż. Jednak niskie stopy procentowe to siła napędowa inflacji, która doprowadziła do znacznych zmian na rynku nieruchomości. Jak wygląda sytuacja z kupnem i sprzedażą mieszkań na obecną chwilę?

Podwyżka stóp procentowych – wpływ na rynek nieruchomości

Zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej w październiku 2021 nastąpiła pierwsza podwyżka stóp procentowych. W kolejnych miesiącach kolejne decyzje wpływały na znaczny wzrost stóp procentowych. Aktualnie znajdujemy się w momencie, kiedy to stopy procentowe są najwyższe od wielu lat. Oczywiście te zmiany miały ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynku nieruchomości – a w szczególności spadek liczby zainteresowanych kupnem mieszkania oraz wyższymi cenami.

Już po pierwszej podwyżce stóp procentowych w dużych miastach spadło zainteresowanie klientów kupnem mieszkania. Nic w tym dziwnego, gdyż ceny nieruchomości pozostały bez zmian. Teoretycznie mniejszy popyt powinien skutkować spadkiem cen mieszkań i domów. Jednak rosnące ceny materiałów budowlanych, a także kosztów związanych z opłaceniem firm współpracujących przy budowie sprawiła, że ceny nieruchomości również poszybowały w górę.

Istnieje jeszcze jedna grupa klientów, które wzrost inflacji potraktowała zupełnie inaczej – osoby inwestujące oszczędności gotówkowe w nieruchomości. To właśnie zakup mieszkania stał się oczywistym sposobem na ochronę kapitału przed spadkiem wartości złotówki. Dlatego czas inflacji jest najlepszym momentem na zakup mieszkania.

Kwestie kredytu przy podwyżce stóp procentowanych

Inaczej jednak wygląda kwestia otrzymania kredytu hipotecznego przy nieustannie zmieniających się stopach procentowych. O ile jeszcze pierwsza podwyżka nie miała znaczącego wpływu na możliwość otrzymania kredytu, o tyle już kolejne sprawiły, że wiele osób utraciło lub odnotowały znaczny spadek zdolności kredytowej.

Jeśli ktoś decyduje się na zakup mieszkania finansowany kredytem hipotecznym musi wiedzieć, że jego dotychczasowa zdolność kredytowanie niekoniecznie jest wiążąca. Na podstawie najnowszych danych określany jest procent zdolności. Z tym, że warto pamiętać, iż nawet po zaciągnięciu kredytu może się okazać, że jego całkowity koszt będzie wyższy niż na samym początku zakładaliśmy.

biuro nieruchomości

Nic zatem dziwnego, że banki pomimo zmniejszenia się zdolności kredytobiorców, starają się wyjść im naprzeciw. Obecnie w większości placówek można wziąć kredyt o tzw. stałym oprocentowaniu. Najczęściej stałe oprocentowanie obowiązuje przez kilka pierwszych lat kredytowania. W ten sposób nie tylko łatwiej jest otrzymać kredyt pomimo spadającej zdolności, ale również istnieje spora szansa, że do końca stałych rat inflacja w Polsce i na świecie się unormuje.

Kupno mieszkania a podwyżka stóp procentowych

Wielu specjalistów podkreśla, że rosnąca inflacja to idealny moment, aby kupić mieszkanie. Jest to także dobry czas, gdyż ceny materiałów budowalnych póki co będą rosły nadal, a to może się przełożyć na wzrost cen mieszkań. Jeśli zatem planujemy kupno swojego lokum, teraz to ostatni moment na to, aby to zrobić.

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu to dobry pomysł, jeśli pragniemy zainwestować swoje oszczędności w nieruchomość, którą można wynająć bądź na kilka lat z zyskiem sprzedać. Mieszkańcy Wrocławia, jak i innych dużych miast mogą również pochwalić się wyższą zdolnością kredytową, co oznacza możliwość sfinansowania zakupu hipoteką o stałym oprocentowaniu.

Ceny nieruchomości pomimo mniejszego zainteresowania w dalszym ciągu będą utrzymywały się na tym samym poziomie cenowym. Jednocześnie można założyć, że deweloperom będzie jednak zależało na sprzedaży wybudowanych już mieszkań, dlatego istnieje szansa, że w ciągu najbliższych miesięcy na rynku nieruchomości dojdzie do kolejnych zmian.