Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak osiągnąć zerowy ślad węglowy?

Dbanie o środowisko w zakładach przemysłowych to coś, co od dawna budzi mieszane emocje. Część zakładów zgadza się przyjmować rozwiązania przyjazne naturze, natomiast w niektórych miejscach czasem utrudniają one pracę, przez co właściciele niezbyt często podejmują jakieś kroki w tym kierunku.

Różnym organizacjom środowiskowym zależy przede wszystkim na tym, aby firmy zredukowały emisję gazów cieplarnianych. Z roku na rok klimat systematycznie się ociepla, co z biegiem lat może doprowadzić do poważnych atmosferycznych zagrożeń dla ludzkości. Dlatego właśnie zwraca się uwagę na to jak zmniejszyć wysyłanie CO2 w powietrze.

Czym jest ślad węglowy?

Przedstawiciele przemysłu podejmują zatem coraz więcej inicjatyw zmierzających do redukcji emisji gazów, by nie dopuścić do zmian klimatycznych. Jedną z takich inicjatyw jest tzw. ślad węglowy.

Jest to narzędzie, które określa wpływ danego produktu na środowisko. Pozwala ono wyliczyć całkowitą emisję gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu tworzenia produktu. 

Ślad węglowy można obliczyć też dla całego przedsiębiorstwa. Wiele firm wylicza ślad węglowy danego produktu po to, by stał się on na rynku atrakcyjniejszy z punktu widzenia środowisk dbających o ekologię i potencjalnych klientów. Często jednak jest tak, że same przedsiębiorstwa nie są zbyt proekologiczne – starają się obniżyć ślad węglowy tylko popularnego produktu, by był on niższy niż u konkurencji.

Warto jednak dodać, że obliczenie śladu węglowego dla całego przedsiębiorstwa niesie za sobą wiele możliwości ogólnie rozumianego rozwoju:

  • poprawia efektywność energetyczną w firmie;
  • zdobywa nowych kontrahentów, dla których istotne jest działanie pro środowiskowe;
  • pokazuje producenta jako odpowiedzialnego właściciela chcącego zoptymalizować procesy ekologizacji firmy.

Ślad węglowy

Jak obliczyć ślad węglowy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm jest zobowiązanych do raportowania różnym instytucjom strategii wprowadzonych na rzecz ochrony środowiska, w tym właśnie wyników z obliczeń śladu węglowego.

Najnowszą i najdokładniejszą metodą obliczania tego śladu jest norma ISO 14067. Zawiera ona wymagania i wytyczne dotyczące określenia ilościowego śladu węglowego oraz ujawnienia informacji o wynikach tych obliczeń. 

Ponadto obok ISO 14067 uwzględnia się również takie normy jak ISO 14020 czy ISO 14024. Pozwalają one w sprawny sposób prezentować wyniki obliczeń śladu węglowego dzięki ogólnym zasadom etykietowania produktów.

Jak zmniejszyć świat węglowy?

Widać zatem, że niski ślad węglowy bardzo pozytywnie przyczynia się na odbiór danego produktu czy też całego przedsiębiorstwa przez konsumentów i kontrahentów. Co więc zrobić by był on jak najniższy?

Głównym krokiem, który należy podjąć, jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Aby tego dokonać, należy przy codziennych działaniach obserwować bezpośrednie emisje wynikające z produkcji czy zużywania surowców.

Przy początkowej obserwacji warto zwrócić również uwagę na to czy uwalnia się tlenek azotu. Jeśli tak, to warto dążyć do tego, by nie wytwarzał się on w ogóle.

W zredukowaniu śladu węglowego dla całego przedsiębiorstwa pomocne mogą być również takie działania jak ograniczenie transportu czy optymalizacja maszyn używanych przy produkcji.

Jeśli zaś chodzi o konkretny produkt, to aby ograniczyć jego ślad węglowy, należy przede wszystkim działać precyzyjnie. Bardzo często jest tak, że pracownicy chcą wyprodukować jak największą ilość w jak najkrótszym czasie. Nie jest to jednak wskazane, ponieważ bardzo często marnuje się przy tym nie tylko zasoby potrzebne do produkcji, ale też energię konkretnych urządzeń. Lepiej więc działać dokładniej wtedy kontrola nad emisją gazów będzie znacznie większa.

Ślad węglowy

Zerowy ślad węglowy

Powyższe działania dowodzą, że redukcja śladu węglowego do zera jest możliwa. Badania środowiskowe pokazują, że największy współczynnik zerowego śladu węglowego można zaobserwować w rolnictwie. 

Tam oprócz obniżenia emisji gazów cieplarnianych zwiększa się produkcję tzw. zielonej energii szczególnie w biogazowniach. Czerpiąc energię, np. z paneli fotowoltaicznych, neutralizuje się emisję CO2 do tego stopnia, by ślad węglowy wychodził na zero.

Jak można zauważyć, obniżanie śladu węglowego jest istotnym czynnikiem działającym na rzecz ochrony środowiska, ale też przynoszącym wiele korzyści dla firm. Poprawa wizerunku i wyróżnienie się na tle konkurencyjnych przedsiębiorstw jest dzisiaj czymś niezwykle pożądanym, a nie ma prostszego sposobu, by to osiągnąć, niż działając proekologicznie.