Jak długo trwa pobyt w ośrodku odwykowym? Gru21

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak długo trwa pobyt w ośrodku odwykowym?

Kiedy uzależniony jest u progu podjęcia terapii, bardzo często zadaje terapeutom pytanie: ile czasu potrwa leczenie.

Istnieje prawidłowość, że czas trwania procesu wychodzenia z nałogu jest zazwyczaj proporcjonalny do czasu trwania w nim. Oznacza to, że osoba nadużywająca alkoholu, narkotyków czy leków przez 3 miesiące będzie prawdopodobnie potrzebowała mniej czasu na leczenie niż osoba, która trwała w uzależnieniu przez 3 lata. Dzieje się tak dlatego, że im dłużej dana osoba zażywa określonych substancji, tym bardziej jej zachowanie i mózg są przyzwyczajone do ich używania.

Biorąc pod uwagę ten czynnik, w procesie wychodzenia z nałogu organizm osoby uzależnionej musi ponownie przystosować się do abstynencji (odstawienie), a mózg będzie musiał powrócić do „konfiguracji”  sprzed uzależnienia, co nazywane jest neuroadaptacją. Pacjent potrzebuje również wystarczająco czasu po to, aby nauczyć się nowych strategii, z których będzie później korzystał w życiu codziennym.

Dlaczego tak trudno jest wyjść z nałogu?

Uzależnienie to kompulsywne pragnienie spożywania substancji, obsesyjne zachowanie, brak kontroli i szkodzenie samemu sobie. To stan, w którym to, co najważniejsze to spożycie, branie, picie, granie, w którym to uzależnienie panuje nad nami, a nie my nad nim.  Wszystko to prowadzi do choroby emocjonalnej. Dochodzi do wyczerpania zasobów ludzkich w takich obszarach jak: emocje, relacje, środki finansowe, itp. Odzyskanie kogoś w tym stanie jest procesem powolnym.

Choroba przewlekła, której się nie leczy, lecz z której się wychodzi

Substancję można usunąć z organizmu i organizm będzie funkcjonował bez niej, ale uzależnienie jest chroniczne. Ale dlaczego? Uzależnienie jest zachowaniem, które mózg uczy się nagradzać i które powoduje w nim zmiany i z czasem to jedyny sposób na to, by mózg był w stanie w ogóle funkcjonować. Na drodze odwyku organizm nie może ponownie przyjąć substancji, więc musi nauczyć się funkcjonować bez niej.

Czynniki warunkujące czas leczenia

Czas trwania procesu wychodzenia z nałogu będzie zależał od czynników takich jak:

  • wiek pacjenta,
  • czas trwania w nałogu,
  • nadużywana substancja,
  • ilość i skala nadużywania,
  • ilość pobytów w ośrodku,
  • czynniki środowiskowe i społeczne,
  • obecność współistniejącej choroby psychiatrycznej,

Wszystkie te czynniki powodują, że każda osoba potrzebuje leczenia o innym czasie trwania i nie można z góry dokładnie przewidzieć, jak długo będzie ono trwało. Powrót do zdrowia jest inny w przypadku każdej osoby.

Myślenie o leczeniu jako o czymś długotrwałym może być demotywujące. Ważne jest, aby pamiętać, że proces terapeutyczny nie jest jednakowo wymagający w każdym momencie: na początku będzie trudniej, ale w miarę postępu będzie widać rezultaty. Trzeba doceniać postęp z dnia na dzień i cieszyć się tym, co już zostało osiągnięte.

Pierwszy pobyt w ośrodku terapii uzależnień będzie z pewnością trwał dłużej niż każdy kolejny o charakterze „przypominającym”.

Jeśli chodzi o uzależnienie od narkotyków, zaleca się pobyt w ośrodku nie krótszy niż 90 dni, a coraz częściej ten okres wydłuża się do 12 miesięcy, podczas gdy cały proces wychodzenia z nałogu może trwać nawet kilka lat.

W przypadku uzależnienia od alkoholu, pobyt w ośrodku trwa zazwyczaj kilka tygodni, lecz może zostać wydłużony w zależności od potrzeb pacjenta.

odwyk

Ośrodek odwykowy – dlaczego warto?

Leczenie uzależnienia od hazardu, leków, narkotyków czy alkoholu zawsze powinno trwać tyle czasu, aby dana osoba była w stanie panować nad trwaniem w trzeźwości oraz ma służyć przede wszystkim radzeniu sobie w trudnych sytuacjach głodowych w życiu codziennym.

Program terapii uzależnienia w ośrodku odwykowym w Szczecinie dla uzależnionych, trwający 3 miesiące, a tym bardziej, jeśli jest to pierwszy pobyt w tego rodzaju ośrodku, przyniesie na pewno lepsze efekty niż miesięczny pobyt, zakładając jednak, że terapia nie zostanie zakończona w ośrodku, lecz będzie kontynuowana w poradni uzależnień oraz konsultowana w grupach wsparcia. Trzeba pamiętać, że często tylko pomoc doświadczonych specjalistów może stać się gwarancją naszego sukcesu.