Jak często należy robić badanie krwi?
Badania krwi są wykonywane w celu skontrolowania stanu zdrowia i upewnienia się, czy organizmu nie zaatakowała choroba. Za ich pomocą sprawdzamy także, jakie postępy daje zastosowane leczenie lub określamy, na jakim etapie jest dolegliwość. Za pomocą badania krwi można wykryć liczne problemy ze zdrowiem, lecz to nie jest wszystko, czego powinniśmy być świadomi. Ważne jest także to, jak dobrać dobre laboratorium do pobrania krwi. Na co zwracać uwagę?
Co można wykryć za pomocą badań krwi?
Ze względu na liczne rodzaje badań krwi, powiemy sobie jedynie o kilku przykładach problemów ze zdrowiem, jakie można wykryć za ich pomocą. Najczęściej wykonywanym badaniem jest morfologia. Za jej pomocą sprawdzamy np. niedobory pewnych mikroelementów, np. takich jak kwas foliowy lub żelazo. Innym badaniem może być glikemia, dzięki której można łatwo wykryć cukrzycę lub kontrolować jej przebieg.
Innym rodzajem są też badania hormonów tarczycy, na które powinny zdecydować się m.in. osoby narażone na duży stres, mające problemy z zasypianiem, odczuwające wzmożoną senność w ciągu dnia, a także kobiety planujące zajść w ciążę lub zmagające się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego.
Mniej znanym badaniem jest koagulogram, inaczej określany jako badanie krzepliwości krwi. Warto je przeprowadzić w przypadku częstych krwotoków z nosa, siniaków, lub wybroczyn na skórze. Badanie określa liczbę płytek krwi i pomaga określić, czy wszystkie elementy niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego procesu krzepnięcia krwi są w normie, a jeśli nie, to wówczas pomagają wykryć, na którym etapie procesu występuje problem.
Aby badania krwi były pomocne, należy je wykonywać regularnie. Warto zapytać lekarza, jakie badania są ważne w Twoim przedziale wiekowym i jak często należy je wykonywać. Badania krwi możemy wykonywać prywatnie, lecz gdy lekarz wystawi skierowanie, możemy ubiegać się o wykonanie badań, których koszty pokrywa NFZ. Skierowanie jest dokumentem medycznym, którego ważność trwa tak długo, jak długo zachodzi konieczność przeprowadzenia badania.
Jak dobrze dobrać laboratorium do pobrania krwi?
Wyniki badań laboratoryjnych są dokumentem, w dużej mierze decydującym o dalszym przebiegu leczenia, zatem badania muszą być przeprowadzone w zaufanej placówce. Jak sprawdzić, czy mamy z taką do czynienia? Wystarczy sprawdzić placówkę, do której chcesz się zgłosić w rejestrze prowadzonym przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych. Inną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, to zapis, na który ogólnie uwagi nie zwracamy. Na wynikach MUSZĄ być podane dane osoby odpowiedzialnej za autoryzację wyników. Informacja ta obejmuje: imię i nazwisko diagnosty, oraz tzw. numer Prawa Wykonywania Zawodu Diagnosty Laboratoryjnego. Wynik nie jest godny zaufania, jeśli na dokumencie jest tylko imię i nazwisko, lub gdy podpisu nie ma wcale.
Co jeszcze warto sprawdzać? Dobrze, jeśli placówka oferuje możliwość mobilnego odbioru wyników wraz z archiwizowaniem ich na internetowym koncie pacjenta, a także zwróćmy uwagę na to, czy możemy liczyć na komentarz do otrzymanych wyników.
W poszukiwaniu miejsca godnego zaufania sprawdź usługi Spółdzielni Pracy Lekarzy Specjalistów „MEDICUS”. Oferujemy szeroki zakres pakietów badań laboratoryjnych w Szczecinie wraz z bezpłatnymi konsultacjami, a także krótki czas oczekiwania na wyniki dzięki wykonywaniu analizy na miejscu. Nasza oferta jest dostosowana do pacjentów w każdym wieku, a doświadczony i przyjazny pacjentom personel to niewątpliwy atut naszego laboratorium.